14 شتابدهنده بینالمللی از رمز و رازهای استارتآپها میگویند

14 شتابدهنده بینالمللی از رمز و رازهای استارتآپها میگویند

اگر کسانی هستند که بتوانند راز موفقیت و عدم موفقیت استارت‌آپ‌ها را رمزگشایی کنند، به یقین موسسین شتابدهنده‌ها جز این گروه می‌باشند. آنها در تعامل نزدیک با استارت‌آپ‌ها می‌باشند و دارای تجارب بی‌نظیری در زمینه فعالیت آنها هستند. شتابدهنده‌ها بدنبال سرعت در رسیدن به درآمد نیستند بلکه منافع آنها بلند مدت بوده و در موفقیت شرکت‌هایشان که همان استارت‌آپ‌ها هستند خلاصه می‌شود.

طی سه ماه گذشته تحقیقی در خصوص 14 شتابدهنده به عمل آمده است که بر محور علت موفقیت و یا شکست استارت‌آپ‌ها می‌چرخد. با وجودی که هر یک از این شتابدهنده در بخش‌های مختلف از کره زمین استقرار داشتند، اما شگفت‌انگیز بود که پاسخ آنها به سوالات مطرح شده بشدت مشابه یکدیگر بود.

  1. کار/اقدام

آلیس داونیس مدیر برنامه‌ریزی شتابدهنده Launch Alaska می‌باشد. وی در خصوص اهمیت اقدام و کار در جهت موفقیت استارت‌آپ‌ها می‌گوید: استارت‌آپ‌ها برای موفقیت نیازمند افرادی هستند که کننده کار و اهل اقدام باشند، زیرا این گونه افراد برای ساختن و اقدام کردن ساخته شده‌اند و استارت‌آپ نیازمند چنین افرادی است. موسسان استارت‌آپی که اقدام هوشمندانه و سریع دارند امکان موفقیتشان بیشتر است.

الزاسرگلی مدیر شتابدهنده کانادایی L-SPARK است، وی نیز در این زمینه اعتقاد دارد: موسسان استارت‌آپ‌ها در روزهای ابتدایی راه‌اندازی استارت‌آپ باید در ارتباط مستقیم با بخش‌های مختلف شرکت باشند، آنها باید در بخش فناوری، فروش و سرمایه و دیگر حوزه‌های حساس استارت‌آپ حضوری جدی داشته باشند. آنها باید عادت کنند که از زندگی آرام روزانه خود فاصله بگیرند.

اریک متیوز، موسس و مدیرعامل Start Co نیز جمله ذیل را اضافه می‌کند: اقدام باعث می‌شود تا شک‌ها از بین برود. یکی از مزایای راه‌اندازی استارت‌آپ‌ها سرعت در یادگیری است. تنها با اقدام و کار است که می‌توان درک کرد چه چیزی درست و یا غلط است، اگر آزمون‌های مختلف را انجام ندهید بازخوردی هم دریافت نمی‌کنید و چیزی یاد نخواهید گرفت. راز کارآفرینی اقدام و کار است. گرگ رایت، موسس HATCH pitch نیز این جمله کوتاه را عنوان می‌کند: باید تمرکزی بی‌وقفه بر روی تمامی اقدامات و کارهای مورد نیاز داشت و نباید تنها به حرف زدن صرف بسنده کرد.

  1. بر مشتریان متمرکز شوید

آشیش باتیا نیز موسس India Accelerator است و دیدگاهی جالب توجه در زمینه توجه به مشتریان دارد: زیاد بر روی جمع‌آوری سرمایه تمرکز نکنید بلکه بر روی حل مشکل به طریق درست متمرکز شوید، سعی کنید مشکل مشتریان خود را کشف کرده و آن را حل نمایید و با این کار مشتریان خود را حفظ نمایید.

جیسون کول، موسس Da Primus Consulting است وی دیدگاه خود در زمینه مشتری را اینگونه مطرح می‌کند: باید درکی عمیق از بازار و وسعت و واقعیت‌های بازار و نیاز مشتریان داشته باشید. مشکل آنها را کشف کنید و برای حل آن راه حل فناورانه ارائه دهید.

نظر جو بوش موسس Worcester CleanTech Incubator در این زمینه هم جالب است: با نگاهی به تیزی نور لیزر بر روی نیاز مشتریان متمرکز شوید. سوزان لانگدون، مدیر Toronto Fashion Incubator این جمله را به گفته‌های بوش می‌افزاید: نوآوری را سر لوحه کار خود قرار دهید، چنان محصول و یا خدمات نوآورانه مشتری پسندی ارائه دهید که رقبا قادر به رسیدن به چنان سطحی از نوآوری و رقابت با شما نباشند.

  1. همدلی

لورین تیفان مدیر شتابدهند اوشن است و تاکید جدی بر مقوله همدلی در جهت موفقیت استارت‌آپ‌ها دارد. وی می‌گوید: افرادی که برداشتی مثبت از زندگی دارند و ارزشهایی مانند همدلی را بها می‌دهند به یقین در کار خود موفق‌تر هستند. آشنایی با دیدگاه الزا سرگلی مدیر شتابدهند کانادایی L-SPARK  نیز خالی از لطف نیست: افرادی از تیم کاری را که علاقمند هستند تا دردهای دیگران را درک کنند دوست دارم. باید دنیای مشتریان را بشناسیم و با شناخت از دنیای مشتریان یاد می‌گیریم که پیش فرض‌های خود را تغییر دهیم.

نوبو کوماگای موسس و شریک Wildcard Incubator است، وی نیز دیدگاه‌های خود را دارد. کوماگای می‌گوید: مهربانی و همدلی و حق‌شناسی درس‌هایی است که کارآفرینان ژاپنی بر آموزش آن تاکید دارند. آنها با همین فاکتورها در دوران پس از جنگ جهانی به موفقیت‌های بزرگ دست یافتند. اکثریت کارآفرینان موفق و موسسین شرکت‌های استارت‌آپی و صاحبان موفق کسب و کارها دارای حس همدلی و نوع دوستی بوده و این حس را به اطرافیان خود و شرکا و کارکنانشان منتقل می‌کنند.

  1. ایستادگی

در خصوص ایستادگی و سماجت در کار، کریستین بوش موسس شتابدهنده آلمانی Tech NY می‌گوید: یک موسس استارت‌آپی باید علاقمند به شنیدن و آموختن و نیز ایستادگی و سماجت در کار باشد و بتواند دیگران را در خصوص ایده خود هیجان زده کند.

کیت هاپر مدیر عامل Danger Fort Labs می‌افزاید: موسس استارت‌آپ باید فردی مصمم، با اراده و مقاوم در برابر نا امیدی‌ها باشد. اریک متیوز موسس و مدیر عامل Start Co هم تاکید دارد: استقامت فاکتوری بسیار مهم است. در برهه‌هایی از فعالیت یک استارت‌آپ به یقین شرایط غم انگیز و ناامید کننده‌ای ایجاد می‌شود، بی‌نظمی بوجود می‌آید و موانع مختلف سر راه سبز می‌شوند، اما باید به یاد داشت فعالیت استارت‌آپی تنها از دو بخش تشکیل شده است ؛ اول شروع کن و دوم هرگز متوقف نشو.

فروش، مدیریت نقدینگی، تیم‌سازی، خلاقیت و مهارت‌های اجتماعی از دیگر مواردی بود که در جهت شکست و یا موفقیت استارت‌آپ‌ها بر روی آن تاکید شد. ایده‌های مطرح شده از سوی شتابدهنده‌های بین‌المللی از سراسر دنیا به ما این امکان را می‌دهد تا دیدگاهی شفاف و کار آمد در خصوص علل موفقیت و شکست استارت‌آپ‌ها داشته باشیم.

 https://www.entrepreneur.com/article/309250