fa-IR
کارگاه تخصصی «مدل‌های تامین مالی بین‌المللی»
در پارک علم و فناوری کردستان برگزار شد:

کارگاه تخصصی «مدل‌های تامین مالی بین‌المللی»

کارگاه «مدل‌های تامین مالی بین‌المللی» از سری کارگاه‌های تخصصی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، روز سه‌شنبه ۱۵ اسفندماه ۱۳۹۶، با حضور نمایندگان برخی از واحدهای فناور مستقر و سایر علاقه‌مندان به حوزه نوآوری، به مدت ۴ ساعت در پارک علم و فناوری این استان برگزار شد. به گفته مهدی کنعانی، مدرس کارگاه و از صاحب‌نظران حوزه مدیریت نوآوری و کارآفرینی، هدف از برگزاری این کارگاه، آشنا کردن افراد اصلی و صاحبان استارت‌آپ‌ها با تامین مالی شرکتی و پروژه‌ای برای استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارهای نوپا است.

 کنعانی در مقدمه‌ای، با اشاره به افزایش تعداد استارت‌آپ‌ها در ایران و جهان و روش‌های نوین تامین مالی گفت: در ایالات‌متحده، کمتر کارآفرینی به سراغ بانک‌ها برای تامین مالی استارت‌آپ‌های خود می‌رود و به‌جای آن از روش‌های مدرن‌تر با ریسک کمتر استفاده می‌کند.

او با تاکید بر لزوم تغییر تفکر در نحوه تامین مالی، تصریح کرد: با تغییر تفکر در نحوه تامین مالی، حجم منابع مالی و مدل‌های تامین مالی، بنیان‌گذاران استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوبنیاد، کارشناسان تامین مالی و جذب سرمایه می‌توانند با جذب سرمایه‌گذاران خارجی قدم بزرگی در پیشبرد کسب‌وکارهای خود داشته باشند. این استاد دانشگاه و فعال حوزه کسب‌وکار اظهار داشت: آشنایی با تامین مالی شرکتی و پروژه‌ای هم چون فاینانس، یوزانس و ریفاینانس و مزایا و چالش‌های هر مدل، نحوه جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و غیرمستقیم خارجی و تامین مالی از مسیر تجارت متقابل می‌تواند برای استارت‌آپ‌ها سرنوشت‌ساز باشد.

 در این کارگاه محورهای « مدل‌های متنوع تامین مالی خارجی و بین‌المللی، تامین مالی شرکتی و پروژه‌ای (فاینانس، یوزانس، ریفاینانس و ...)، سرمایه‌گذاری مستقیم و غیرمستقیم خارجی Joint ventureو  مدل‌های مشارکت عمومی-خصوصی، تامین مالی از مسیر تجارت متقابل، بیع متقابل، خرید متقابل، تهاتر، آشنایی با نرخ بهره Libor و کاربرد آن در تسهیلات و تبادلات مالی بین‌المللی، تشریح نمونه‌هایی از شرکت‌های موفق در تامین مالی بین‌المللی، معرفی منابع و سایت‌های مرجع و پرسش و بحث» تشریح شد.

شایان‌ذکر است که پارک علم و فناوری کردستان با همکاری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا در استان کردستان، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی متعددی را به‌منظور توانمندسازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به این حوزه، به‌منظور ایجاد کسب‌وکارهای نوپا برگزار کرده است.