پانزدهمین دورهمی ایده‌بان در بوشهر برگزار شد

پانزدهمین دورهمی ایده‌بان در بوشهر برگزار شد

پانزدهمین نشست دورهمی ایده‌بان، روز یک‌شنبه ۱۳ اسفندماه ۱۳۹۶ در سالن جلسات اداره کل بنادر و دریانوردی بوشهر برگزار شد.

در این نشست که مانند نشست قبل محور گفتگو تاثیر استرس بر تصمیم‌گیری مدیران بود، عادل فرزانه، متخصص حوزه روانشناسی و کارشناس آموزش‌وپرورش بوشهر درباره دو عادت که در اغلب افراد وجود دارد و باعث ایجاد استرس در فرد و درنتیجه اختلال در تصمیم‌گیری مدیران می‌شود، صحبت کرد. او گفت، این دو عادت عبارتند از «خود گویی و به ‌تاخیر انداختن امور کسب‌وکارمان».

فرزانه، در مورد عادت اول یعنی خود گویی گفت که همه ما آن را تجربه کرده‌ایم و با هر اتفاقی که پیرامونمان اتفاق می‌افتد شروع به خود گویی می‌کنیم که این کار باعث تشدید استرس می‌شود. او در مورد عادت دوم یعنی به‌ تاخیر انداختن امورهای مربوط به زندگی و کار اظهار کرد، موکول کردن کارها به آینده نیز از موارد دیگری است که بر تشدید استرس در فرد تاثیرگذار است. فرزانه افزود: یکی از دلایل به تعویق افتادن کارها این است که ما با انجام دادن اجباری فعالیت‌ها و نقش‌هایی مواجه می‌شویم که حالمان را بد می‌کند، لذا علاقه‌ای به انجام این فعالیت‌ها از خودمان نشان نمی‌دهیم.

در بخش پایانی این نشست موضوع تاثیر نظم بر کاهش استرس به بحث و تبادل‌نظر گذاشته شد. بسیاری از شرکت‌کنندگان با بازگو کردن تجارب خود معتقد بودند وجود نظم در کارها باعث می‌شود که کمتر با کمبود وقت و تاخیر در انجام فعالیت‌هایمان روبه‌رو شویم و این امر بر کاهش استرس ناشی از به‌ تعویق افتادن کارها بسیار موثر است. فرزانه در این مورد گفت، برای ایجاد نظم در فعالیت‌هایمان ابتدا کارهای عقب‌مانده را یادداشت کنید و فهرستی از کارهایی که از گذشته مانده و همچنین شرح تمام کارهایی که نباید به آینده موکول شود را بنویسید. او به‌عنوان آخرین نکته بر این موضوع تاکید کرد که باید سعی کنیم به دلیل به‌ تعویق افتادن کارهایمان خود را سرزنش نکنیم.