دخالت سازمان‌ها به تخریب اکوسیستم استارت‌آپی می‌انجامد
در پنل نقش شهرداری در زیست‌بوم نوآوری شهری و نحوه تعامل با استارت‌آپ‌ها مطرح شد

دخالت سازمان‌ها به تخریب اکوسیستم استارت‌آپی می‌انجامد

پنل نقش شهرداری در زیست‌بوم نوآوری شهری و نحوه تعامل با استارت‌آپ‌ها در حاشیه همایش تهران هوشمند، عصر امروز، دوشنبه ۱۴ اسفندماه ۱۳۹۶ در برج میلاد تهران برگزار شد.

ارزش‌‌گذاری نادرست روی استارت‌آپ‌ها

محسن مولایی‌نسب، مدیرعامل پرش در این پنل گفت: با گسترده شدن فعالیت استارت‌آپ‌ها لازم است نحوه تعامل سازمان‌ها با این کسب‌وکارها دقیق‌تر مشخص شود.  هوشمندسازی یکی از حوزه‌هایی است که می‌تواند مشکلات بودجه را حل کند و خوشبختانه در بودجه امسال شهرداری، بودجه این بخش کاهشی نداشته است. سفته‌بازی و ارزش‌‌گذاری نادرست روی استارت‌آپ‌ها چالش این روزهای اکوسیستم استارت‌آپی کشور است.رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این‌که ابتدا باید درک کنیم که اکوسیستم چیست و چه چالش‌هایی در این حوزه داریم، افزود: از دوره قبل اقداماتی برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا با ایجاد مرکز کسب‌وکارهای نوپا انجام شده است و امروز این مرکز در همه استان‌ها فعال شده است.به گفته رسول سرائیان، استفاده از پتانسیل این کسب‌وکارها در ارایه سرویس‌ها و خدمات، رفع چالش‌هایی مانند چالش‌های مالیاتی و بیمه و هوشمندسازی منازل و توسعه اینترنت اشیا، به پیشرفت این حوزه و شتغال‌زایی کمک خواهد کرد

سرائیان ادامه داد: در بخش تسهیل امور، همه سازمان‌ها از جمله دولت باید کمک کند. باید تلاش کنیم تا حد امکان چالش‌های پیش روی این کسب‌وکارها را از بین ببریم. شهرداری باید تلاش کند مسایل شهری را تعریف و شاخص‌هایی برای آن ایجاد کند و برای حل این مسایل از استارت‌آپ‌ها کمک بگیرد.

او به شهرداری توصیه کرد: چند شاخص اصلی از جمله ترافیک و آلودگی هوا را تدوین کند و برای بهبود آن‌ها از استارت‌آپ‌ها کمک بگیرید.

رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران با بیان این‌که در سازمان فناوری اطلاعات سرویسی ایجاد شده است که تمام اطلاعات B2B و G2B از طریق آن منتقل می‌شود، افزود:

در حوزه G2B فعالیت‌هایی را شروع کرده‌ایم اما تاریخ دقیقی برای بهره‌برداری از آن نمی‌توان اعلام کرد. باید بپذیریم که ۱۰ سال در حوزه فناوری عقب هستیم. اما قدم به قدم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و توانسته‌ایم به وضعیت فعلی برسیم.

او با اشاره به رونمایی پنج لایحه قانونی درباره حریم خصوصی در هفته پیش گفت: باید همه تلاش کنیم این اکوسیستم را رشد بدهیم. همان‌طور که همه فکر می‌کنیم، به‌عنوان یک شهروند باید شهر خود را ارتقا بدهیم، همگی باید تلاش کنیم این اکوسیستم را توسعه بدهیم.

کمک هوشمند‌سازی شهرها به کیفیت زندگی شهروندان

نایب رییس کیمته بودجه و نظارت شورای شهر و عضو این شورا، دیگر سخنران این پنل بود. او گفت: هوشمندسازی شهرها به بهبود کیفیت زندگی شهروندان کمک می‌کند که یکی از محورهای آن کمک به رشد و توسعه کسب‌وکارهای نوپا خواهد بود.مجید فراهانی ادامه داد: نقش استارت‌آپ‌ها در هوشمندسازی غیر قابل انکار است. در همه کشورها شاهد هستیم که دولت خود را از این بخش کنار کشیده و فضا را در اختیار بخش خصوصی قرار داده است.

به گفته او، کشور ما به قبرستان کسب‌وکارهای نوپا تبدیل شده است؛ چرا که بدیهیات راه‌اندازی و توسعه این کسب‌وکارها در کشور وجود ندارد و این کسب‌وکارها با چالش‌های زیادی از جمله مالیات و بیمه مواجه هستند. با وجود همه مشکلات بودجه‌ و بدهی‌های شهرداری، امسال توانستیم بودجه ۲۵۰ میلیاردی را برای هوشمندسازی در نظر بگیریم.

فراهانی با تاکید بر ضرورت وجود قانونی برای حمایت از استارت‌آپ‌ها در شهرداری، گفت: تنها یک قانون حمایت از کارآفرینان وجود دارد که ۱۲ سال پیش تدوین شده است. امیدواریم قانون جدید شهرداری در حمایت از استارت‌آپ‌ها، سال ۹۷ به تصویب برسد. در دوره جدید سعی می‌کنیم به جای تصدی‌گری، از استارت‌آپ‌ها حمایت کنیم.

این عضو شورای شهر افزود:  اگر پلتفرم‌ها را به خوبی درک کنیم، متوجه می‌شویم که بودجه کم‌ترین تاثیر را در آن داشته و در عوض فرصت‌های اشتغال‌زایی گسترده‌ای ایجاد می‌کند.

فراهانی در پاسخ به عدم انتشار عمومی اطلاعات توسط شهرداری گفت: بر اساس آمار از هر ۱۰ استارت‌آپ در دنیا، ۹ مورد آن‌ها شکست می‌خورند. مساله مشارکت اجتماعی موضوع مهمی است که همه باید به آن توجه کنیم.

او تصریح کرد: ما تلاش داریم در دور جدید فعالیت‌های شهرداری، هرآنچه اطلاعاتی که قابل انتشار است به شکل عمومی در دسترس همگان قرار بگیرد. شهرداری خیلی از اطلاعاتی که درخواست می‌شود را اصلا در اختیار ندارد.

پیاده‌سازی شهر هوشمند با منطق صحیح

محمدتقی عیسایی، رییس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف نیز در این پنل گفت: باید منطق صحیحی را در هوشمندسازی پیاه‌سازی کنیم. متاسفانه نظام ارزشی ما در جامعه فقط پول است و استارت‌آپ‌ها را تنها از این منظر نگاه می‌کنیم.

شکل‌گیری فرهنگ اقتصاد دیجیتال در کشور

رییس گروه آینده‌نگاری‌ و سیاست‌پژوهی پژوهشگاه نیرو نیز اظهار کرد: خوشبختانه فرهنگ اقتصاد دیجیتال در کشور در حال شکل‌گیری است و مسئولان به این حوزه آگاه شده‌اند. امروزه ۲۵ درصد اقتصاد دنیا مربوط به این حوزه است.به گفته علی کرمانشاه، در دنیا اقتصادی به عنوان اقتصاد استارت‌آپی وجود دارد و خوشبختانه در کشور هم این حوزه در حال توسعه است. ما باید به درک بهتری نسبت به پلتفرم برسیم. وقتی از اکوسیستم و کارآفرینی و استارت‌آپ‌ها صحبت می‌کنیم، باید به پلتفرم و تغییراتی که این کسب‌وکارها ایجاد می‌کنند، توجه کنیم. مفهوم پلتفرم‌، تئوری‌های نوآوری را متحول کرده‌است. پلتفرم‌ها نسل جدید کسب‌وکارهای سنتی هستند که روش‌های تولید خطی را به شبکه‌ای تغییر داده‌اند.

توسعه استارت‌آپ‌ها به تخریب اکوسیستم می‌انجامد

در ادامه، مدیرعامل فناپ، اظهار کرد: پیش از ورود به حوزه استارت‌آپ‌ها باید صورت مساله را مشخص کنیم. وقتی می‌گویم می‌خواهیم از استارت‌آپ‌ها استفاده کنیم؛ مشخص نمی‌کنیم که قرار است چالش‌های جدید را برای این کسب‌وکارها مطرح کنیم یا مشکلات موجود را به کمک آن‌ها حل کنیم. استارت‌آپ‌ها امروزه در کشور باب شده‌اند و کم‌تر کسب‌وکاری را می‌شناسیم که سراغ این حوزه نرفته باشد و این کار باعث تخریب اکوسیستم خواهد شد.به گفته شهاب جوانمردی، در هیچ‌جای دنیا استارت‌آپ‌ها یکباره مورد توجه قرار نگرفته‌اند. استارت‌آپ‌ها باید خودشان به این نتیجه برسند که تیم تشکیل بدهند و به جای دریافت حقوق کارمندی، سعی کنند یک مساله را حل کنند.

او اظهار کرد: با این کار ما هزینه استارت‌آپ‌ها را در کشور بالا برده‌ایم، در گذشته استارت‌آپ‌ها تنها به فکر کدزنی و توسعه کسب‌وکار بودند اما امروز پیش از شروع کار به فکر دفتر و بیلیارد خود هستند. موج اول توجه به استارت‌آپ‌ها مفید بود اما امروزه دخالت سازمان‌ها در اکوسیستم استارت‌آپی کشور باعث تخریب این حوزه شده است.

مدیرعامل فناپ تاکید کرد: ما باید تلاش کنیم شاخص کارآفرینی در کشور را بهبود بدهیم و تنها چالش‌ها و قوانین موجود در این حوزه را برطرف و تسهیل کنیم. پس از این کار می‌توانیم به فکر طراحی شاخص‌ها باشیم. نباید چاه جدیدی ایجاد کنیم، باید به فکر حل مشکلات و چالش‌ها باشیم. با این کار، همه کسب‌وکارها به سمت حمل و نقل یا تجارت الکترونیک نخواهند رفت.

جوانمردی گفت: متاسفانه در برخی موارد آنقدر یک مساله را بزرگ می‌کنیم که دیگر نمی‌توانیم آن را حل کنیم. به‌عنوان مثال موضوع اینترنت اشیا را آنقدر بزرگ کردیم که دیگر نمی‌توانیم آن را حل کنیم. اگر ما ۱۰ سال در حوزه فناوری عقب هستیم، پس بهتر است از تجربه سایر کشورها استفاده کنیم.

مساله پاسخگویی به مامور بیمه

مدیرعامل کارخانه نوآوری دیگر سخنران این پنل با اشاره به این‌که چالش‌هایش در کارخانه نوآوری مبحث مالی نیست، گفت: موضوع مامور بیمه است که چگونه من باید اثبات کنم که همه افراد حاضر در این کارخانه نیروهای من نیستند. دولت تنها کاری که باید انجام دهد، رفع این چالش‌ها است.محمود کریمی بیان کرد: نوآوری عاملی است که باعث شد دانشجویان رشته فنی کشور، امروز به افراد مهمی تبدیل شوند و چک‌های چند میلیاردی کشور را امضا کنند. بزرگ‌ترین کاری که می‌توانیم برای استارت‌آپ‌ها انجام بدهیم آن است که شرایط را برای فعالیت این کسب‌وکارها بهبود دهیم. اگر می‌خواهیم با استارت‌آپ‌ها تعامل کنیم باید ببینیم خود آن‌ها چه چالش‌هایی دارند.

به گفته او، دغدغه امروز استارت‌آپ‌ها نبود اطلاعات است. استارت‌آپ‌ها می‌خواهند آمار دقیقی نسبت به گردشگران و... داشته باشند اما این آمارها به دلایل امنیتی در اختیار کسب‌وکارها قرار نمی‌گیرد. باید کاری کنیم که وقتی استارت‌آپ‌ها به سازمانی مانند شهرداری مراجعه می‌کنند به چشم مجرم به آن‌ها نگاه نشود. باید بتوانیم مشکل دربه‌دری استارت‌آپ‌ها از این سازمان به سازمان دیگر را حل کنیم.