همایش معرفی استارت‌آپ‎های حوزه بانوان برگزار شد

همایش معرفی استارت‌آپ‎های حوزه بانوان برگزار شد

همایش «معرفی استارت‌آپ‎ها و کارآفرینی در حوزه ICT با رویکرد استارت‌آپ‌های حوزه بانوان» روز چهارشنبه ۹ اسفندماه ۱۳۹۶ با حضور یدالله طهماسبی، مدیرکل ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات استان مازندران، بانوان کارآفرین و شاغل در استارت‌آپ‌ها و مراکز رشد در محل سالن اجتماعات اداره‌ کل پست استان برگزار شد.
مدیرکل ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات مازندران در این همایش از تلاش این اداره برای برگزاری برنامه‌هایی برای استارت‌آپ‌ها در شهرستان‌های مختلف استان خبر داد و افزود: مازندران از لحاظ زیرساخت‌های ارتباطی رتبه دوم در سطح کشور را دارد و شرایط برای ایجاد شغل در حوزه فناوری اطلاعات‌ و ارتباطات فراهم است.
به گفته طهماسبی، مازندران دارای نخستین ضریب نفوذ اینترنت‌ و دومین ضریب نفوذ تلفن همراه در کشور است، هم‌اکنون ۴میلیون ‌و ۴۰۰هزار سیم‌کارت فعال در استان وجود دارد و ۲میلیون و ۲۰۰هزار نفر از جمعیت ۳میلیون نفری استان از تلفن همراه هوشمند استفاده می‌کنند.
مدیرکل ارتباطات ‌و فناوری اطلاعات مازندران به رشد استفاده از شبکه‌های مجازی در استان اشاره کرد و گفت: بانوان، بیشترین کاربران فعال در فضای مجازی هستند که در بخش تولید محتوا و استفاده از نشانی الکترونیکی فعالیتی کمتر از آقایان ندارند.
وی معتقد است که طرح اشتغال‌زایی در روستاها که به‌تازگی از طرف وزیر ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات پیشنهادشده ‌است به دلیل سود پایین برای کمک به کسب‌وکار الکترونیکی ‌و مشاغل حوزه بانوان مفید است.
طهماسبی بر مشارکت و حمایت اداره ‌کل ارتباطات ‌و فناوری ‌اطلاعات استان در فراهم‌ آوردن زیرساخت‌های موردنظر برای فعالیت حوزه بانوان تاکید کرد و گفت: هم‌اکنون ۵۸ شهر در استان زیر پوشش «3G» نسل سوم شبکه تلفن همراه و ۵۰ شهر هم زیر پوشش «4G» سریع‌ترین اینترنت همراه کشور قرار دارد و به‌زودی روستاهای بیش از ۵ هزار خانوار زیر پوشش «3G »و«4G» قرار می‌گیرند.
به گفته مدیرکل ارتباطات ‌و فناوری اطلاعات مازندران ۸۰ درصد روستاهای استان دارای اینترنت و ۷۰درصد دارای اینترنت پرسرعت هستند. در ۳ ماهه گذشته ۱هزار و ۱۰۰میلیارد تومان در بخش زیرساخت‌های استان هزینه شده و تا پایان سال جاری امکان هزینه‌ کرد ۴۰ میلیارد تومان وجود دارد.
وی با بیان اینکه مازندران ازنظر برگزاری «رویداد» استارت‌آپی در کشور رتبه ۸ را دارد، افزود: به‌زودی رویدادهای استارت‌آپی با همکاری پارک علم‌ و فناوری‌ و دانشگاه آزاد اسلامی مازندران در استان برگزار می‌شود.
طهماسبی به ۱۰ هزار نفر مازندرانی که سالانه در رشته فناوری اطلاعات فارغ‌التحصیل می‌شوند، اشاره کرد و گفت: هم‌اکنون فعالان حوزه فناوری اطلاعات در بخش تولید محتوا دارای مشکل هستند و برخی ادارات هم با اداره‌ کل ارتباطات ‌و فناوری اطلاعات در بخش نصب دکل اپراتور ایرانسل و همراه ‌اول، همکاری لازم را ندارند.
مدیرکل ارتباطات‌ و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه از ۱۰ شرکت بزرگ دنیا حداقل ۹شرکت در بخش فناوری اطلاعات‌ و ارتباطات فعالیت دارند، افزود: به عقیده کارشناسان، آینده بازار این بخش در دست کسب‌وکار با تلفن همراه است.
در ادامه «سمانه شیرزاد، طراح ارشد رابط کاربری، افسانه دانش، مدیر استودیو و توسعه‌دهنده موبایل و زهرا کرمی، کارشناس ارشد بازاریابی ‌و سئو» مطالبی در خصوص معرفی بانوان توانمند در حوزه کسب‌وکارهای نوپا، راه‌های موفقیت در این حوزه، لزوم مشارکت بانوان در پیشرفت جامعه و حمایت از این قشر بیان کردند.