برگزاری پیش‌رویداد استارت‌آپ سلامت در علوم پزشکی اراک

برگزاری پیش‌رویداد استارت‌آپ سلامت در علوم پزشکی اراک

پیش‌رویداد اول اردوی استارت‌آپ سلامت اراک با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه اراک در دانشگاه علوم پزشکی اراک برگزار شد.

بهنام اکبری از اعضای تیم برگزارکننده این استارت‌آپ در اراک در این برنامه گفت: اردوی استارت‌آپ یک رویداد آموزشی و تجربی است که به مدت سه روز متوالی برگزار می‌شود و طی آن شرکت‌کنندگانی که دارای ایده و انگیزه هستند، گردهم آمده و در ۵۴ ساعت با تشکیل تیم و گروه ایده‌هایشان را مطرح کرده و اجرا می‌کنند.

وی در رابطه با اردوی استارت‌آپ سلامت، گفت: اردوی استارت‌آپ سلامت برای اولین بار در اراک، طی سه روز از ۱۲ الی ۱۴ اسفندماه با مشارکت دانشگاه علوم پزشکی و دانشگاه اراک به‌منظور افزایش انگیزه دانشجویان جهت ورود به فضای کارآفرینی برگزار می‌شود.

اکبری ضمن تشریح فرآیند برگزاری اردو، ادامه داد: در روز اول از اردو به هر شرکت‌کننده ۶۰ ثانیه فرصت داده می‌شود که ایده نوآورانه خود را برای شروع یک کسب‌وکار جدید مطرح کند.

وی افزود: در روز دوم، تشکیل تیم‌های ۷ تا ۱۰ نفره و اجرای ایده، سپس اعتبارسنجی صورت می‌گیرد. در بخش دیگر نیز تیم موردنظر سعی می‌کند نمونه اولیه محصول یا کالا را تهیه کند.

اکبری با اشاره به برنامه روز سوم گفت: تیم‌ها در روز آخر کارهای خود را به هیئت‌داوران ارائه می‌دهند و درنهایت سه تیم برگزیده انتخاب شده و جوایزی برای ادامه کسب‌وکار خود دریافت می‌کنند.جای خالی کارآفرینی در دانشگاه
مدیر انتقال فناوری دانشگاه اراک با بیان اینکه جای خالی کارآفرینی در کشور احساس می‌شود، گفت: ارائه درس کارآفرینی در برخی دانشگاه‌ها آغاز شده، اما تأثیر مثبتی حاصل نشده و اهداف آموزشی آن‌طور که باید محقق نشده است.

دکتر سید مهدی موسوی افزود: این ۵۴ ساعت کارآفرینی متد بسیار پیشرفته کارآفرینی است که در بزرگ‌ترین دانشگاه‌ها تدریس می‌شود.

وی با اشاره به تفاوت استارت‌آپ و کسب‌وکار گفت: استارت‌آپ باید حتماً قابل‌گسترش بوده و بدون ایجاد هزینه توسعه پیدا کند، همچنین باید بر پایه تکنولوژی و نوآوری باشد.

موسوی گفت: استارت‌آپ درواقع از یک نیاز و مشکل آغاز می‌شود و به دنبال یافتن راه‌حل است و به ازای آن راه‌حل می‌توان کسب درآمد کرد.

وی با اشاره به تم سلامت در اردوی استارت‌آپ مذکور، بیان کرد: باید دید در این زمینه چه مشکلات و گرفتاری‌هایی در جامعه وجود دارد و بر اساس آن‌ها راهکار ارائه و به ازای آن راه‌حل، خلق ثروت کرد.

موسوی با بیان اینکه اقتصاد دانش‌بنیان فروش ایده‌هاست، تصریح کرد: در چند سال آینده مشاغل جدید بر این پایه شکل می‌گیرند.

مدیر گروه طب اورژانس دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در این پیش‌رویداد به دانشگاه‌های هزاره سوم اشاره و اظهار کرد: بعدازاینکه انقلاب صنعتی در دوره ناپلئون شروع شد، دانشگاه‌هایی همچون پزشکی و وکالت به‌صورت دانشگاهی و رسمی آغاز به کارکردند.

دکتر مرتضی غریبی افزود: اساس کار این دانشگاه‌ها انجام فعالیت‌های تحقیقاتی بود که در پایان به‌صورت عملی روی مردم اجرا می‌شد، این دانشگاه‌ها تا سال ۱۹۲۰ فعالیت داشتند.

وی تصریح کرد: بعدازاین دوران، دانشگاه‌هایی که علم تولید می‌کردند روی کار آمدند و در آن دانشکده‌های پژوهشی با استفاده از اساتید به فعالیت آموزشی و نه عملی می‌پرداختند.

این متخصص طب اورژانس در ادامه بیان کرد: در سال ۱۹۷۰ نیز با ایجاد احساس به تأمین نیاز بازار پزشکی، دانشگاه‌های نسل سوم ایجاد شدند که در فعالیت‌های پزشکی نقش پررنگ‌تری ایفا کردند.

غریبی افزود: دانشگاه‌های نسل سوم مراکزی هستند که واحد ارتباطی بین دانشگاه‌ها و مراکز صنعتی بوده و مشغول تولید علم و ارائه محصول به بازار هستند.

این برنامه از ساعت ۱۶ روز چهارشنبه ۱۲ اسفندماه ۹۴ آغاز شد و تا ساعت ۲۱ روز جمعه ادامه دارد. در این برنامه حدود ۱۰۰ شرکت‌کننده در قالب ۱۰ تیم، در یک فضای مشترک قرار می‌گیرند و با کمک‌مربیان خبره که از میان کارآفرینان و افراد موفق انتخاب می‌شوند، ایده‌ها را به کسب‌وکار تبدیل می‌کنند.

در پایان برنامه، هر تیم پروژه خود را به هیئتی از داوران که از میان جامعه سرمایه‌گذار و اساتید دانشگاهی و کارآفرینان هستند، ارائه می‌کند.