جزییات ایجاد سیلیکون ولی در کره جنوبی بر پایه آی‌تی

جزییات ایجاد سیلیکون ولی در کره جنوبی بر پایه آی‌تی

 فناوری، یکی از پایه‌های اقتصاد در کشورهای توسعه‌یافته محسوب می‌شود و به همین دلیل هم بیشتر دولت‌ها به دنبال سرمایه‌گذاری در این حوزه و ایجاد منطقه‌ای برای فعالیت منسجم فعالان عرصه فناوری هستند که «سیلیکون ولی» امریکا نمونه‌ای موفق در این زمینه محسوب می‌شود.

در همین راستا کشورهای دیگر هم این نیاز را احساس کرده و به دنبال اجرای طرح‌های مناسب و ایجاد شهر و منطقه‌ای برای ارتقای سطح فناوری خود هستند و در این میان، کره جنوبی نیز به‌عنوان کشوری قدرتمند در حوزه فناوری و صنایع الکترونیک در این مسیر گام برداشته است.


ورود استارت‌آپ‌ها به اقتصاد
۲۰ سال پیش کره جنوبی تنها در عرض ۳ سال از بحران اقتصادی خارج شد و اقتصاد این کشور همچنان رو به ترقی است. این کشور در همین راستا تلاش داشته است تا خود را به‌عنوان قطب استارت‌آپ در آسیا معرفی کند و برای اثبات این ادعا، تاکنون سرمایه‌گذاری‌های کلانی در حوزه پروژه‌های وزارت علوم، آی سی تی انجام داده و در تازه‌ترین اقدام، دولت در قالب برنامه «اقتصاد خلاق» و «کسب‌وکار و ثروت آینده ۲۰۱۶»، قصد حمایت همه‌جانبه از استارت‌آپ‌های نوآور فعال این کشور را دارد. در قالب این طرح‌ها و برنامه‌ها انتظار می‌رود دولت در حوزه‌هایی ازجمله نسل پنجم شبکه تلفن همراه (۵G)، اینترنت اشیا، سرویس‌های ابری، هوش مصنوعی، ابرداده (big data) و بیوتکنولوژی سرمایه‌گذاری مناسبی داشته باشد؛ برنامه‌ای که درنتیجه آن، قرار است در سال جاری میلادی، شرکت‌های نوپا با کمک وزارت علوم در اشتغال‌زایی و تولید ثروت کشور نقش داشته باشند. خانم «پاک کوئن‌های» رئیس‌جمهوری کره جنوبی با حمایت از طرح‌های ابتکاری، می‌خواهد این کشور را به هاب استارت‌آپ‌های آسیاپاسیفیک (آسیا -اقیانوسیه) و یکی از ۸ کشور برتر جهان تبدیل کند.


در قالب این برنامه‌ها، امسال بودجه بخش اینترنت اشیای کره جنوبی نسبت به سال ۲۰۱۵ حدود ۲۹ درصد افزایش یافته و از ۴٫۸ تریلیون وون معادل 4 میلیارد دلار به ۶٫۲ تریلیون وون معادل ۵٫۱ میلیارد دلار خواهد رسید. همچنین میزان بودجه در نظر گرفته شده برای «ابر داده‌ها» نیز به ۳۴۰ میلیارد وون معادل ۲۸۳ میلیون دلار می‌رسد که این رقم نسبت به ۶۲۶ میلیارد وون سال ۲۰۱۵ حدود ۲۹ درصد افزایش داشته است. دولت کره جنوبی در سال گذشته درزمینهٔ سرویس‌های ابری ۷۰۰ میلیارد وون معادل ۵۸۳٫۳ میلیون دلار به این حوزه اختصاص داده بود که امسال با رشد ۵۷٫۱ درصدی به ۱٫۱ تریلیون وون معادل ۹۱۶ میلیون دلار رسیده است. وزارت علوم این کشور همچنین به حمایت از فناوری‌هایی مانند واقعیت مجازی (VR) برای بازی‌ها علاقه‌مند است.


کره جنوبی صاحب «سیلیکون ولی» می‌شود
کره جنوبی بااینکه کمتر از یک درصد جمعیت جهان را دارد ولی وضعیت خلاقیت و ابداع در این کشور بسیار مناسب و چشمگیر است طوری که در سال ۲۰۱۵، به‌عنوان ششمین شریک تجاری امریکا درزمینهٔ کالاهای ابتکاری معرفی شد. در سال گذشته همچنین خبرهایی از جایگاه مناسب این کشور در فهرست بلومبرگ اعلام و عنوان شد که ۲ کمپانی این کشور در فهرست خلاق‌ترین کمپانی‌های جهان قرار دارند. هریک از این رده‌بندی‌ها دلیلی برای دولت کره جنوبی شده است تا به دنبال سرمایه‌گذاری کلان در پروژه‌های وزارت علوم و آی سی تی باشد و تأسیس «سیلیکون ولی» انحصاری این کشور یکی از جدی‌ترین این برنامه‌هاست. در این راستا قرار است با بودجه کلان ۶۶ میلیارد دلاری دولتی معادل ۸۰  تریلیون وون، ۲ منطقه پانجیو (Pangyo) و سئونام (Seongnam)، به «سیلیکون ولی» کره جنوبی تبدیل شوند که این موضوع منجر به حمایت از راه‌اندازی شرکت‌های نوپای فناوری و ایجاد یک قطب آی‌تی در منطقه می‌شود تا به‌این‌ترتیب هم به استارت‌آپ‌های داخلی و هم خارجی کمک شود.


این طرح به‌موازات طرح تحول اقتصادی کره جنوبی که قصد دارد از بخش‌های مختلف صنعتی به‌ویژه فناوری اطلاعات و ارتباطات کمک بگیرد تا فرصت‌های تجاری جدیدی ایجاد کند همزمان اجرا خواهد شد و برای صادرات محصولات این کمپانی‌ها به خارج از مرزهای کره جنوبی نیز تسهیلاتی ارائه می‌شود. بخش تجاری مرتبط با حوزه آی‌تی، روباتیک، بیوتکنولوژی، خودروهای هوشمند، انرژی و همچنین رشته‌های جدید مرتبط با این حوزه شایسته دریافت کمک‌های دولتی در این کشور محسوب می‌شوند.
برای سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها بیشتر شهر پانجیو مدنظر دولت قرار دارد؛ شهری در جنوب سئول پایتخت این کشور که تاکنون کمپانی‌های فناوری بزرگ این کشور به آن روی خوش‌نشان داده‌اند و ازجمله این شرکت‌ها می‌توان به Kakao و Nexon اشاره کرد. «سیلیکون ولی» پانجیو با مساحتی معادل ۴۳۰ هزار مترمربع، پذیرای هزار و ۶۰۰ کمپانی با ظرفیت اشتغال برای ۱۰۰ هزار نفر خواهد بود و در آن، ۳۰۰ استارت‌آپ حضور می‌یابند که در میان آن‌ها ۶۰ استارت‌آپ برتر کره جنوبی دیده می‌شوند. این سرمایه‌گذاری کمک می‌کند که قطب استارت‌آپ در پانجیو تشکیل شود و کشورهای اطراف به کره جنوبی به چشم فرصت نگاه کنند. در این منطقه، قرار است استارت‌آپ‌های خارجی نیز دعوت شوند و کمک‌های مالی و اجرایی دریافت کنند.


پرورش استعدادهای فناوری
در راستای برنامه‌های حمایت از حوزه فناوری، وزارت علوم و فناوری کره جنوبی، برنامه مرکز خلاقیت اقتصادی و نوآوری (CCEI) را نیز اجرا خواهد کرد که در قالب آن، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا و جوان را زیرپوشش قرار می‌دهد تا پس از مدتی که تسهیلات به آن‌ها ارائه می‌شود با همکاری کمپانی‌های بزرگ این کشور همچون آل جی و سامسونگ، استعداد آنان شکوفا شده و به مرحله تولید برسند، سپس راهی بازار کار و «سیلیکون ولی» کره جنوبی شوند. وزارت علوم کره جنوبی در همین راستا مرکز Born۲Global را پایه‌گذاری کرد که زیر نظر وزارت علوم فعالیت می‌کند و قرار است استارت‌آپ‌های دارای ایده‌های خاص و منحصربه‌فرد یا محصولات آن‌ها را به کمپانی‌های سرمایه‌دار معرفی کند؛ استارت‌آپ‌هایی کمتر شناخته‌شده ولی با پتانسیل رشد بالا در جهان. این مرکز در ابعاد مختلف ازجمله مشاوره قانون ثبت اختراع، بازاریابی و ارائه به جهان و همچنین ارتباط گرفتن با سایر استارت‌آپ‌ها از این استارت‌آپ‌ها پشتیبانی می‌کند.


Born۲Global در سال ۲۰۱۳ پایه‌گذاری شد و از استارت‌آپ‌هایی که در مراحل اولیه قرار دارند تا رسیدن به بازارهای جهانی حمایت و بازار داخلی و خارجی نیز برای آن‌ها فراهم می‌کند.


این مرکز تاکنون استارت‌آپ‌هایی موفق پرورش داده که از آن می‌توان به SmartStudy اشاره کرد که تاکنون درمجموع بیش از ۱٫۸ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است. این استارت‌آپ حدود ۱۷۰ اپلیکیشن ارائه داده است که 85 میلیون بار دانلود شده و ماهانه ۸٫۸ میلیون کاربر فعال دارد و یک اپ برجسته آن‌ها که ویژه آواز و داستان برای کودکان است در ۹۸ کشور جهان طرفدار دارد و کانال یوتیوب آن‌ها روزانه ۱٫۵ میلیون نفر بازدیدکننده دارد.


ظرفیت‌های کره جنوبی
گزارش سازمان OECD نشان از این موضوع دارد که کره جنوبی فعال‌ترین کشور درزمینهٔ تشویق ابتکارهای فناوری و علمی است و بین سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ این کشور حدود ۱۴٫۱ درصد از کل اختراع‌های جهان در رشته اینترنت اشیا، ابر داده‌ها (big data)، محاسبات کوانتوم و ارتباطات را به خود اختصاص داده است و درزمینهٔ مواد و نانوتکنولوژی همچون گرافن و فناوری‌های پوشیدنی در این مدت حدود ۲۱ درصد رشد داشته است. کره جنوبی در حوزه فناوری اتوماسیون نیز رو به رشد است و به‌عنوان‌مثال دولت کره اعلام کرده است که با کمک سامسونگ به دنبال طراحی و ساخت روبات‌هایی برای گشودن فرصت‌های تازه برای تولیدکنندگان داخلی است و دولت در قالب کمک ۱۴٫۸ میلیون دلاری، به این طرح کمک می‌کند که تا پایان سال ۲۰۱۸ به نتیجه برسد.


اما این تنها کره جنوبی نیست که به دنبال ایجاد «سیلیکون ولی» ویژه خود است و چین نیز در آسیا در این زمینه دست‌به‌کار شده و قصد دارد منطقه چنگدو (Chengdu) را به منطقه‌ای ویژه برای فعالیت کمپانی‌های فناوری تبدیل کند. در قالب طرحی به نام «Tianfu Software Park Lab» در حومه این شهر ساختمانی برای فعالیت ۱۱۰ استارت‌آپ در نظر گرفته شده تا ایده‌های اولیه با حمایت‌های لازم و سرمایه‌گذاری دولتی و خصوصی، به ایده‌های نوین تبدیل‌شده و راهی بازار شوند.


بنگلور را نیز «سیلیکون ولی» هندوستان می‌دانند و در قاره آفریقا نیز تلاش‌ها برای راه‌اندازی یک «سیلیکون ولی» در کنیا با عنوان «کنزا» ادامه دارد. در ویتنام نیز شهری با نام Saigon Silicon City را به‌عنوان «سیلیکون ولی» می‌شناسند و سنگاپور نیز در تلاش برای عقب نماندن از این قافله است چون به‌هرحال این فناوری است که در آینده حرف نخست را می‌زند و می‌تواند در تولید ناخالص داخلی کشورها نقشی ویژه ایفا کند.