ورود به سطح تازه بازی با راه‌اندازی «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا»

ورود به سطح تازه بازی با راه‌اندازی «مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا»

سؤال بامعنای «دنبال چه می‌گردید؟» اولین چیزی است که در سایت مرکز توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپای فاوا می‌توان دید. همین سؤال قبل از رفتن به جلسه افتتاحیه این مرکز ذهن مرا نیز اشغال کرده بود. آیا دولت و سازمان فناوری اطلاعات می‌خواهد با دولتی کردن استارت‌آپ‌ها، ماهیت آن را مثله کند و جوانان خوش‌فکر را به دام کاغذبازی، آمارسازی بیندازد و دیگر هیچ.

 

باقر بحری

عضو شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

راستش با حضور جوانان خوش‌فکری که در راه‌اندازی این مرکز دست داشتند و اتفاقاً ارتباط بسیار خوبی هم با بدنه استارت‌آپ‌ها دارند، کمی به این تحلیل شک داشتم. درعین‌حال نمی‌توانستم یا نمی‌خواستم باور کنم این مرکز گرفتار باور «دولت همه کارها را بهتر از بخش خصوصی می‌داند» شود و همان راه اشکال‌تراشانه و محدودیت‌زای دولتی را برود.

از قبل به سایت نگاهی انداخته بودم و توضیحات دوستان کمی مرا روشن‌تر کرد. ازقضای روزگار نشستن در کنار عطا خلیقی و خانم اصولی به‌عنوان مدیران این مرکز، نگرانی‌هایم را کمتر کرد چراکه هر جا برایم گنگ بود، جوانی حاضر به مسئولیت جوابم را با اشتیاق توضیح می‌داد. البته نگرانی‌های من نه از این جوانان که ناشی از مدیران دولتی بالادستی بود. آیا این مرکز برای آن‌ها فقط یک موقعیت برای بالا بردن آمار است؟ آیا آنان می‌دانند که این کار اصولاً تفاوتی اساسی با مرکز نوآوری دارد و تجاری‌سازی ایده جوانان و رساندن آن‌ها به موفقیت تجاری مهم‌ترین وظیفه ماست؟ آیا می‌شود دوباره شاهد دخالت قیم ماهانه مدیران ارشد دولتی در بخش خصوصی نباشیم؟

صحبت‌های آقای جهانگرد و پس‌ازآن آقای دوایی اعتمادم را بازگرداند و صحبت‌های آقای وزیر حکم تیر آخر را داشت.

به نظر می‌رسد اراده‌ای به وجود آمده تا دولت با بخش خصوصی آشتی کند و کار را به مردم بسپارد.

در این مراسم آقای وزیر ابتدا به‌طور سنتی با اسم بردن از آقای ربیعی به‌عنوان دلسوز بخش دانشگاهی، به این بخش آفرین گفت، اما پس‌ازآن از آقای سعادت رییس سازمان نظام صنفی و نماینده قدرتمند بخش خصوصی نام برد که نشان از تحول در نگاه دولت و اعتماد به بخش سرکوب‌شده خصوصی دارد.

می‌شود امیدوار بود دست‌کم با حضور محکم و با برنامه دولت، از این حوزه نحیف که این روزها آماج حملات بسیار است اتهام زدایی خواهد شد و بازی به سطح تازه‌ای وارد می‌شود. امیدوارم سخنان امروز واقعی بوده باشد و من هنوز در خواب صبحگاهی نبوده باشم.