سرمایه‌گذاری ده هزار میلیارد تومانی و اشتغال نودهزارنفری در صنعت فاوا

سرمایه‌گذاری ده هزار میلیارد تومانی و اشتغال نودهزارنفری در صنعت فاوا

هرچند سالن ساختمان شماره ۲ سازمان فناوری اطلاعات برای مراسم گشایش مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا حسابی کوچک بود و عده قابل‌توجهی به‌ناچار سرپا ایستادند، اما سخنرانان دولتی مراسم، همه وعده دادند اتفاقی بزرگ با ایجاد این مرکز روی خواهد داد و کسب‌وکارهای حوزه فاوا آن‌قدر متحول می‌شود که در مدت کوتاهی، تعدادشان دو برابر شود.

تصمیم دولت برای اشتغال‌زایی به کمک فاوا
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مهم‌ترین سخنران این مراسم بود و البته ترجیح داد بیشتر در مورد پسابرجام صحبت کرده و خیال شرکت‌های فاوا را از حمایت دولت از آن‌ها در برابر شرکت‌های خارجی راحت کند.
وی گفت: ما در وزارت ارتباطات به استقبال شرایط پساتحریم رفته و کمیته‌هایی را در سازمان‌های مختلف زیرمجموعه تشکیل داده‌ایم. برای ما مهم این است که خودکفایی، خودباوری و تلاش برای تحقیق و پژوهشی که در دوران تحریم ایجاد شد متوقف نشود. شرکت‌هایی که در زمان تحریم مشکل کشور را حل کرده‌اند، نباید پس از رفع تحریم‌ها زیردست و پای شرکت‌های خارجی له شوند.
واعظی با بیان این‌که جای مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا خالی بود گفت: نه‌صد هزار نفر در ایران سالانه فارغ‌التحصیل می‌شوند که حدود ۱۷ تا ۱۹ درصد آن مربوط به بخش ICT است. بخش عمده‌ای از این تعداد در شهرستان‌ها بوده و به امکانات چندانی دسترسی ندارند که این مرکز با تأکید بر اصل بی‌طرفی، امکانات لازم را در اختیارشان می‌گذارد.
وزیر ارتباطات دیگر کارکرد این مرکز را ارائه اطلاعات به دولت در مورد بازار فاوا دانست و گفت: بخش زیرساخت باید به‌صورت مرتب بازار را رصد کرده تا بتواند پاسخگوی نیاز مردم باشد. همچنین بخش‌های صدور پروانه باید نیاز بازار در ایجاد مشاغل جدید را بدانند و در این مورد به‌موقع عمل کنند.
واعظی گفت: این مرکز باید به کلوپی برای فعالان صنف ICT بدل شده تا آن‌ها کسب‌وکار خود را با استفاده از امکانات این مرکز توسعه دهند.
وی گفت: دولت برای ایجاد شغل از فناوری اطلاعات و ارتباطات شروع کرده است چراکه با سرمایه‌گذاری پایین می‌توان شغل زیادی ایجاد کرد. در همین دو سال گذشته هم بیش از 10 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در حوزه ICT صورت گرفته که 6500 میلیارد تومان آن توسط بخش خصوصی بوده است.

ده هزار عنوان شغلی در کشور نداریم
سخنران دیگر که میزبان مراسم نیز به شمار می‌رفت، نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و ریس سازمان فناوری اطلاعات بود که آمار جالبی در مورد کسب‌وکار در حوزه ICT ارائه کرد. وی گفت: سیزده هزار شغل در دنیا شناسایی شده است اما تعداد شغل‌های موجود در ایران سه هزار عدد است. ما باید به سمت این شغل‌های جدید حرکت کنیم و زیرساخت لازم برای ایجاد آن‌ها را به وجود آوریم.
وی گفت: سال گذشته سی هزار فرصت شغلی در حوزه فاوا ایجاد شد که این میزان امسال به بیش از شصت هزار مورد می‌رسد.
جهانگرد با بیان این‌که به‌زودی اخبار جدیدی در مورد ارتقای دولت الکترونیکی اعلام خواهیم کرد گفت: آیین‌نامه حمایت از صادرات محصولات فاوا در شورای عالی صادرات در حال پیگیری است.

رشد چند برابری بازار کسب‌وکارهای فاوا
رضا باقری اصل معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات که بیش از دیگر مسئولان سازمان، پیگیر ایده‌ایجاد این مرکز بوده است نیز در این مراسم گفت: صرفاً با تغییر پارادایم در حوزه دسترسی و انجام کارهای حمایتی، حجم محتوای تبادل شده در داخل کشور در حدود دو سال و پنج‌دهم از ۱۰ درصد به ۴۰ درصد رسیده است. از سوی دیگر بسیاری از هاستینگ‌های داخل کشور در همین دو سال اخیر شکل گرفته و این نشان می‌دهد کسب‌وکارهای فاوا در حال جان گرفتن هستند.
معاون سازمان فناوری اطلاعات گفت: گزارش‌هایی که شرکت‌های بخش خصوصی به ما داده‌اند نشان می‌دهد در دو سال اخیر سالانه بازارشان دو تا سه برابر رشد کرده است. برای نمونه فروشگاه بزرگ اندروییدی در ابتدای سال گذشته سی هزار اپلیکیشن داخلی داشت که اکنون این میزان به پنجاه‌وپنج هزار اپلیکیشن با همکاری بیست‌ودو هزار توسعه‌دهنده (developer) رسیده است.
باقری اصل با تأکید بر این‌که دولت قصد تصدی‌گری و دخالت در امور کسب‌وکارهای نوپا را ندارد گفت: صرفاً به دنبال توسعه اکوسیستم هستیم. ما نیازمند ایده‌ها و سرویس‌های بومی هستیم و فارغ‌التحصیلان دارای ایده نیازمند مرکزی هستند که به آن‌ها برای تجاری‌سازی ایده‌هایشان کمک کند.
وی وعده داد با فعالیت این مرکز تعداد کسب‌وکارهای حوزه فاوا در مدت کوتاهی دو برابر شود.
معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران ترویج و تسهیل ارزش‌آفرینی، بررسی و تلاش برای توسعه بازار، تیم‌سازی، شبکه‌سازی و هم‌افزایی، خدمات و مشاوره کسب‌وکار، خدمات و مشاوره قانونی را ازجمله اهداف این مرکز دانست و ادامه داد: با توسعه این مرکز ارتباط مستقیم با بازیگران مختلف بازار و صنعتگران بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات برقرار می‌شود.
وی افزود: این مرکز درگاهی برای تجمیع حمایت‌های دولت از کسب‌وکارهای نوپای ICT بوده و در این راستا و بر اساس اختیارات و مقررات تدوین‌شده به‌ویژه آیین‌نامه توسعه و گسترش کاربردهای فاوا در تلاش برای افزایش همکاری‌ها و هماهنگی‌های بین بخش دولتی و غیردولتی خواهد بود.

پایان کار جزیره‌ای
شهلا اصولی که از سوی سازمان فناوری اطلاعات به‌عنوان یکی از دو مدیر مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا انتخاب شده است نیز در این مراسم گفت: یکی از مشکلاتی که زیست‌بوم کارآفرینی با آن روبرو است این بود که اعضای زیست‌بوم با هم تعامل نداشته و جزیره‌ای کار می‌کنند و ما با راه‌اندازی این مرکز به دنبال ایجاد ارتباط میان این افراد بودیم.
وی افزود: این مرکز در وهله اول یک نهاد مجازی است که تلاش می‌کند ارتباط میان فعالان این حوزه برقرار کند. مثلاً اگر کسی به مربی و راهنمایی نیاز داشت، نیاز به یک متخصص یا برنامه‌نویس داشت، احتیاج به سرمایه‌گذار یا ایده‌ای برای سرمایه‌گذاری داشت می‌تواند به سایت مرکز مراجعه کرده و نیازش را برطرف کند.
اصولی گفت: علاوه بر این آموزش نیز در قالب کارگاه‌ها و همچنین ارائه فایل‌های صوتی و متنی در این مرکز انجام می‌گیرد.