رشد دو و نیم برابری فاوا از اقتصاد ملی در طول برنامه ششم توسعه

رشد دو و نیم برابری فاوا از اقتصاد ملی در طول برنامه ششم توسعه

مهندس نصر الله جهانگرد در مراسم افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا اظهار داشت: میزان توسعه محتوا، خدمات وکاربران هر یک از خدمات در سالهای اخیر سالانه بیش از دو برابر رشد را تجربه کرده است.
وی گفت: با اتحاد و همدلی که فعالان بخش فاوای کشور داشته‌اند می‌توانیم توسعه هرچه بیشتر این بخش را رقم زده و باعث رشد و سربلندی کشور شویم.
وی با تأکید بر تاثیرات مستقیم و غیر فناوری اطلاعات و ارتباطات در توسعه مشاغل کشور گفت: در جهان به طور متوسط سیزده هزار نوع شغل وجود دارد که این رقم در ایران تنها سه هزار نوع شغل بوده که ما امیدواریم با توسعه بخش فاوا به ارتقا انواع شغل‌های موجود در کشور کمک کنیم.
وی ادامه داد: با ارتقا زیرساخت‌های ارتباطی، اطلاعاتی و رگولاتوری و همچنین تکمیل زنجیره تجاری سازی کسب‌وکارهای نو پا می‌توان تأثیر ICT را در رونق کسب‌وکارها و ایجاد مشاغل جدید سبب شد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران ایجاد مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا را در راستای اهداف سازمان در حمایت از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: پاسخگویی به نیاز اعضای زنجیره ارزش اکوسیستم استارت‌آپ‌ها ی فاوا و الگو قرار دادن آن به عنوان مدلی کاربردی و قابل الگو برداری را از طریق یک مدل توسعه پذیر و تکرار پذیر دنبال می‌کنیم.
وی ادامه داد: ایجاد این مرکز همگرایی و هاهنگی برنامه اصل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در توسعه همزمان شبکه ملی اطلاعات با توسعه خدمات و محتوا و نرم افزار را تضمین می‌کند.
جهانگرد با بیان این که از ابتدای دولت یازده میزان سهم ترافیک داخل از ده درصد به ۴۰ درصد رسیده است گفت: ایجاد کسب‌وکارهایی که در حوزه خدمات و محتوا یا ظرفیت‌های بومی در خدمت تقاضای داخلی کشور ایجاد و توسعه یافته‌اند که در راستای عینیت بخشیدن به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده است.
وی گفت: مرکز توانمندسازی و تسهیل گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا برای همزایی و هماهنگی زنجیره نوآوری‌های فناوری اطلاعات ایجاد شده است تا زیست‌بوم فعالین و ذی نفعان کسب‌وکارهای نوپای ICT و کاربرد فاوا در همه عرصه‌های کشور را ارتقای کمی و کیفی دهد.
وی تأکید کرد: ایجاد ارتباطات پایدار و مستحکم بین ذی نفعان حاصل فعالیت‌های مرکز خواهد بود.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با اشاره به ارتقا حداقل سه برابری پهنای باند بین‌الملل و ارتقا پهنای باند داخلی به چهار هزار گیگابایت بر ثانیه تا پایان سال گفت: با فراهم نمودن زیرساخت‌های اطلاعاتی و مرکز داده ارزان توانستیم خدمات میزبانی داده رایگان برای کسب‌وکارهای نوپا فراهم سازیم.
جهانگرد تغییر راهبردی مدل کسب‌وکار مراکز داده به نفع ایجادکنندگان ترافیک را ازجمله اقدامات مثبت در حمایت از استارت‌آپ‌ها دانست و افزود: وزارت ارتباطات در دولت یازده با هدف حمایت از دانش‌آموختگان و فعالان بخش خصوصی فعال در این حوزه در یک مدل رقابتی و سالم منابع در اختیار خود را برحسب تقاضای شرکت‌ها و برای توسعه بازار در اختیار این بخش قرار داد.
وی تأکید کرد: روند رشد کسب‌وکارهای نو پا به‌گونه‌ای است که در سال جاری شاهد رشد دو برابری استارت‌آپ‌ها بوده‌ایم که با حمایت بیشتر می‌توان امید داشت فهرست کسب‌وکارهای کوچک گسترده و متنوع‌تر شود.
جهانگرد در پایان خاطرنشان کرد: به دنبال پاسخگویی به نیاز اعضای زنجیرهٔ ارزش زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپای فاوا در کشور هستیم.