fa-IR
مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا افتتاح شد

مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا افتتاح شد

مرکز تسهیل‌گری و توانمندسازی کسب‌وکارهای نوپا روز یکشنبه یازده بهمن با حضور دکتر محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌طور رسمی افتتاح شد. در این مراسم مهندس نصرالله جهانگرد معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران، جمعی از مدیران ارشد حوزه فناوری‌اطلاعات، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و فعالان بخش خصوصی حضور داشتند.
این مرکز بر پایه طرح تحقیقاتی دوساله در سازمان فناوری اطلاعات و با بررسی تطبیقی زیست‌بوم‌های موفق صنعت فناوری اطلاعات و روند حمایتی دولت در کشورهای پیشرو و درحال‌توسعه ایجاد شده است. از مأموریت‌های مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپا می‌توان به اثربخشی بر سیاست‌گذاری‌های دولت، ایجاد ارتباط پویا میان بازار، دانشگاه و صنعت و همچنین همفکری با بخش خصوصی اشاره کرد. این مرکز با ایجاد یک بستر ملی برای تسهیل همکاری حلقه‌های مختلف درزمینه‌ی کسب‌وکارهای نوپا امکان استفاده بهینه از منابع موجود برای فعالان این زیست‌بوم را فراهم می‌کند.
دکتر محمود واعظی در افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا با اشاره به اراده دولت بر ایجاد فضا برای فعالیت بیشتر بخش خصوصی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بخش فاوا توانایی آن را دارد با کمترین میزان سرمایه‌گذاری بیشترین شغل  را ایجاد کند لذا دولت در پیگیری ایجاد شغل از این بخش مصمم است. ایجاد نهضت نرم‌افزار و نهضت محتوا در کشور در  راستای دستاوردهای دولت یازده در عرصه تأمین زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات بوده است. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در این بخش در دو سال اخیر را بیش از یک‌صد هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: شش هزار و پانصد میلیارد ریال این سرمایه‌گذاری را بخش خصوصی انجام داده که اقدامی بسیار ارزشمند است.
در ادامه این مراسم باقری اصل، معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به افزایش حجم محتوای کشور در دو سال گذشته تا ۴۰ درصد گفت: پنجاه‌وپنج هزار اپلیکیشن داخلی در کشور فعال هستند که توسط بیست‌ودو هزار متخصص داخلی ایجاد شده‌اند و آمارها نشان می‌دهد که سالانه حجم بازار کسب‌وکارهای نوپا در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات تا دو برابر رشد دارد.
باقری اصل از روند رو به رشد کسب‌وکارهای نوپا طی سال‌های آینده خبر داد و گفت: سالانه با دویست هزار نفر دانش‌آموخته در حوزه‌های مختلف ICT مواجه هستیم که این تعداد فارغ‌التحصیلان با ایده‌های نو می‌توانند در کسب‌وکارهای نوپا وارد بازار شوند.
معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: سازمان فناوری اطلاعات ایران با هدف حمایت از کسب‌وکارهای نوپای ICT در تلاش برای افزایش همکاری‌ها و هماهنگی‌های بین بخش دولتی و غیردولتی است.
کلیه فعالان حوزه کسب‌وکارهای نوپا مانند صاحبان ایده، سرمایه‌گذاران، متخصصین، مربیان، مراکز رشد و شتاب‌دهی، پارک‌های علم و فناوری و افراد و نهادهایی که دارای سرویس‌های قابل‌عرضه برای استارت‌آپ‌ها هستند، می‌توانند با مراجعه به سایت www.ictstartups.ir و ثبت‌نام در آن از خدمات این مرکز بهره‌مند شوند.

افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا

افتتاح مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا