شبکه‌سازی فردی (Personal Networking)

نسخه صوتی را گوش دهید

شبکه‌سازی یکی از ضروری‌ترین مهارت‌های فردی برای کارآفرینان است. ارتباطات و حضور قوی در زیست‌بوم کارآفرینی به شما کمک می‌کند تا با کارآفرینان دیگر آشنا شوید و در تبدیل ایده خود به کسب‌وکاری موفق، از آن‌ها کمک بگیرید. شبکه‌سازی را «ایجاد گروهی از آشنایان، همکاران و افراد دیگر و برقراری ارتباط منظم با آن‌ها به‌منظور بهره‌مندی متقابل» تعریف می‌کنند.

توانایی ایجاد شبکه یکی از حیاتی‌ترین مهارت‌هایی است که هر کارآفرین باید یاد بگیرد. خیلی از افراد در دوره‌های مختلف شبکه‌سازی شرکت می‌کنند اما تعداد کمی از آن‌ها می‌توانند شبکه‌های مؤثری ایجاد کنند. شبکه‌سازی فقط خارج شدن از منزل یا محیط کار و ملاقات با افراد دیگر نیست. شبکه‌سازی برنامه‌ای ساختاریافته است که از طریق آن می‌توانید با افراد دیگر آشنا شوید. آن‌ها می‌توانند کسب‌وکار شما را به دیگران معرفی کنند یا ممکن است در آینده در راه‌اندازی یک کسب‌وکار به شما کمک کنند.

نیازی نیست که برای شبکه‌سازی تنها افرادی قدرتمند در شبکه خود داشته باشید، بلکه می‌توانید از اطرافیان شروع کنید و شبکه خود را به کمک آن‌ها ایجاد کرده و گسترش دهید. این کار در ابتدا ممکن است دشوار باشد ولی با کمک گام‌هایی می‌توانید این مهارت را فراگیرید.

به کارآفرینان توصیه می‌شود که با حضور در رویدادهای مرتبط با حوزه‌های فعالیت خود با افراد جدید آشنا شوند، با آن‌ها تبادل‌نظر کنند، ایده‌های خود را با آن‌ها در میان بگذارند تا شاید برای ایده‌های خود همکار و یا سرمایه‌گذار جذب کنند. رویدادهای مختلفی در حوزه کارآفرینی و کسب‌وکارهای نوپا به‌خصوص در فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می‌شود که می‌تواند بستری برای شبکه‌سازی حرفه‌ای باشد.