رنگ استارت‌آپ خود را چگونه انتخاب کنیم؟

رنگ استارت‌آپ خود را چگونه انتخاب کنیم؟

وقتی درنهایت تصمیم به راه‌اندازی استارت‌آپ خود می‌گیرید خیلی چیزها هست که باید به آن‌ها فکر کنید. شما به فضای اداری، کارمند، طرح کسب‌وکار، استراتژی مناسب برای جذب سرمایه و خیلی چیزهای دیگر نیاز خواهید داشت؛ اما ازجمله چیزهای دیگری که باید برای کسب‌وکار جدید خود انتخاب کنید لوگو است. در این فرایند باید وقتی را نیز به انتخاب رنگ مناسب برای استارت‌آپ خود اختصاص دهید.

در ادامه نکاتی را ازنظر خواهید گذراند که هنگام انتخاب رنگ‌سازمانی استارت‌آپ خود باید مدنظر قرار دهید.

چه رنگی باشیم، مسئله این است
به گفته‌ی اوربیت مدیا «لازم است پیش از هر چیز به این درک برسیم که رنگ اهمیت دارد. شاید در پس ذهن خود فکر کنید رنگ لوگو و یا وب‌سایت چه ربطی به کسب‌وکارتان دارد؛ اما واقعیت با این تصور نادرست فاصله‌ی زیادی دارد».
به گفته‌ی کیس متریکس «خیلی اهمیت دارد که در نظر داشته باشیم مصرف‌کنندگان هنگام خرید، به‌ظاهر و رنگ بیشتر از عوامل دیگر اهمیت می‌دهند». به‌علاوه، ۸۵ درصد از مصرف‌کنندگان، رنگ را دلیل اصلی خرید خود عنوان می‌کنند.
به همین علت است که باید پیش از آنکه وارد گود شوید و صرفاً از روی سلیقه‌ی شخصی در مورد لوگو یا طراحی وب‌سایت خود تصمیم بگیرید، در مورد رنگ‌های سازمانی خود خوب فکر کنید.

چند نکته‌ی اولیه در مورد رنگ‌ها
رنگ روی خلق‌وخو و حال و هوای انسان تأثیر زیادی دارد. به همین دلیل است که رنگ‌های انتخابی شما باید بازتاب‌دهنده‌ی برند و در صورت امکان شخصیت سازمانی کسب‌وکار شما باشند. برای مثال اگر یک بنگاه اقتصادی راه‌اندازی می‌کنید، رنگ‌های انتخابی‌تان باید بارنگ‌های یک فروشگاه قطعات رایانه متفاوت باشند.
تجزیه‌وتحلیل مختصری که از رنگ‌های مختلف در ادامه می‌خوانید، برای مخاطب عام نوشته شده است و ممکن است در مناطق مختلف دنیا برداشت‌های متفاوتی از آن‌ها وجود داشته باشد.
قرمز: رنگ قرمز کاربردهای متعددی دارد. قرمز می‌تواند به معنای «توقف» باشد و اغلب برای انتقال آنلاین این پیام با دکمه‌های بزرگ و روشن به کار گرفته می‌شود. این رنگ می‌تواند نمادی از عشق و یا رویدادهایی مثل نوروز یا کریسمس نیز تلقی شود. بسیاری از شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ی فست‌فود نیز از رنگ قرمز استفاده می‌کنند چون اعتقاد دارند باعث تحریک احساس گرسنگی در فرد می‌شود.
نارنجی: رنگ نارنجی برای برخی افراد نشانه‌ی گرما و خوش‌بینی است. برخی دیگر نیز آن را رنگی تهاجمی تلقی می‌کنند. شرکت بازاریابی دیجیتال Unbounce زمانی با صراحت اعلام کرد یک دکمه‌ی بزرگ نارنجی‌رنگ، برای تبدیل بازدیدکننده‌های وب‌سایت به خریدار، بهترین عملکرد را دارد. نمی‌توان صحت این ادعا را به این راحتی بررسی کرد اما شاید بد نباشد رنگ نارنجی به‌کاررفته در لوگوی آمازون و دکمه‌ی نارنجی‌رنگ خرید سریع این وب‌سایت را مدنظر داشته باشید.
زرد: خیلی‌ها بر این عقیده‌اند که زرد الهام‌بخش خلاقیت است. این رنگ تا حدودی می‌تواند رنگ آزاردهنده‌ای باشد، بنابراین شاید بهتر باشد بااحتیاط از آن استفاده شود.
سبز: رنگ سبز به معنای «حرکت» است و به‌عنوان نماد پول نیز می‌تواند مورداستفاده قرار بگیرد. برای مثال اگر در حال تهیه و تدارک یک دوره‌ی کسب درآمد اینترنتی هستید، استفاده از رنگ سبز در طراحی وب‌سایت و لوگوی خود را می‌توانید مدنظر قرار دهید. مباحث محیط زیستی نیز به‌صورت طبیعی بارنگ سبز ارتباطی ذاتی دارند.
آبی: اگر شک دارید، به سراغ رنگ آبی بروید. چون آبی حس اعتماد و دلگرمی با خود به همراه دارد. به همین دلیل است که تا این حد برای طراحی وب‌سایت شرکت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. از آن برای نشان دادن هوای سرد و اقیانوس نیز می‌توان استفاده کرد.
بنفش: اگر محصول یا خدماتی ارائه می‌کنید که قرار است به افراد آرامش ببخشند، استفاده از رنگ بنفش را مدنظر قرار دهید. بسیاری از محصولات آرایشی و ضد پیری به همین دلیل روی وب‌سایت خود از رنگ بنفش استفاده می‌کنند.
صورتی: رنگ صورتی ‌رنگی دخترانه است. اگر جامعه‌ی هدف شما را بانوان یا خانم‌های جوان تشکیل می‌دهند، می‌توانید از رنگ صورتی به‌عنوان تم اصلی خود استفاده کنید. بااین‌حال نمی‌توان گفت این رنگ اختصاصاً زنانه است؛ گاهی اوقات می‌توان آن را القاکننده‌ی احساس آرامش نیز در نظر گرفت.
سفید: در خیلی از فرهنگ‌های دنیا سفید نماد خلوص و پاکی است. برای خلق حسی شرکتی و رسمی، سفید در کنار آبی‌رنگ بسیار مناسبی به شمار می‌رود.
سیاه: جای تعجب نیست که مشکی نقطه‌ی مقابل رنگ سفید در نظر گرفته می‌شود و اغلب به‌عنوان نماد بدی‌ها و تاریکی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. بااین‌حال، روی برخی وب‌سایت‌های خاص برای بازاریابی محصولات لوکس نیز از آن استفاده شده است.
معانی و مفاهیم هر رنگ را به‌طور کامل بررسی کنید و در طراحی لوگو و وب‌سایت خود از «روانشناسی رنگ» بهره بگیرید. اطمینان حاصل کنید رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنید با استراتژی بازاریابی‌تان هماهنگی دارد.

فرهنگ مناطق مختلف را از یاد نبرید
ما در بافتار یک اقتصاد جهانی زندگی می‌کنیم. درنتیجه، شاید قصد داشته باشید وارد بازار جهانی شوید. اگر این‌طور است، رنگ‌های خود را بسیار محتاطانه انتخاب کنید. برای مثال، همان‌طور که گفته شد سفید در بسیاری از نقاط دنیا ازجمله امریکای شمالی نماد خلوص محسوب می‌شود؛ اما در چین نماد مرگ است. این در حالی است که در برزیل، رنگ بنفش نماد مرگ به شمار می‌رود.
اینجاست که اوضاع کمی پیچیده می‌شود. بازار شما هر جا که باشد، باید ببینید رنگ‌ها در آن بازار به‌خصوص چه تأثیری روی مخاطب می‌گذارند. به یاد داشته باشید که ارائه‌ی وب‌سایتی که برای مردم نقاط مختلف دنیا به رنگ‌های متفاوتی دیده می‌شود هیچ ایرادی ندارد. این‌یکی از سرمایه‌گذاری‌هایی است که می‌توانید روی بازاریابی خود انجام دهید.


جمع‌بندی
رنگ‌ها خیلی بیشتر ازآنچه اغلب کارآفرینان و استارت‌آپ ها تصورش را می‌کنند اهمیت دارند. اطمینان حاصل کنید برای تدارک طیف رنگ وب‌سایت و لوگوی خود، تلاش لازم را به کار می‌گیرید.