برگزاری اختتامیه هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس (شهید تندگویان)

برگزاری اختتامیه هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج فارس (شهید تندگویان)

مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج‌ فارس (شهید تندگویان)، روز سه‌شنبه ۸ اسفند‎‌ماه ۱۳۹۶ در عسلویه استان بوشهر برگزار شد.

جشنواره امسال همزمان با هشتمین جشنواره پژوهش و‌ فناوری وزارت نفت از ۵ تا ۸ اسفندماه ۱۳۹۶ در پارس جنوبی برگزار شد. در مراسم اختتامیه این جشنواره که «معاون امور مهندسی، پژوهش‌ و فناوری وزارت نفت، استاندار بوشهر، ریاست پارک علم و فناوری خلیج‌ فارس، مدیر‌عامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس و ریاست دانشگاه خلیج‌ فارس و جمعی از مدیران صنایع نفت و گاز و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در سالن همایش‌های منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس حضور داشتند، برترین فناوران جشنواره معرفی شدند.

در این مراسم ابتدا مهدی یوسفی، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس صحبت کرد و گفت: که زمینه حضور و رقابت شرکت‌های دانش‌بنیان در منطقه ویژه پارس فراهم‌ شده است. او از برگزاری این دو جشنواره یعنی هفتمین جشنواره ملی دانایی خلیج‌ فارس (شهید تندگویان) و هشتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت به‌عنوان افتخاری برای این منطقه یاد کرد. سپس حبیب‌الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت درباره رویکردهای جدید این معاونت درباره حمایت از روند تجاری‌سازی طرح‌های مرتبط با فعالیت‌های نفت و گاز و تقویت زمینه پژوهش و فناوری توضیحاتی ارایه کرد.

پس‌ از آن بهروز بوشهری، معاون سابق وزارت نفت در دوره وزارت شهید تندگویان و رییس جشنواره ملی دانایی خلیج‌ فارس با اشاره به تلاش‌های شهید تندگویان برای حفظ پالایشگاه آبادان در طول جنگ تحمیلی، اظهار کرد: که این پالایشگاه بیش از ۱۰۰ سال عمر دارد ولی هنوز بزرگترین پالایشگاه کشور است. او عنوان کرد: که در هفتمین دوره برگزاری این جشنواره ۲۲۳ طرح از ۲۴ استان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که مورد داوری و ارزیابی قرار گرفتند. در ادامه رییس دانشگاه خلیج‌ فارس ضمن تقدیر از میزبانی پارس جنوبی از این جشنواره خواستار ارتباط بیشتر صنعت نفت و گاز با دانشگاه مادر استان و استفاده از توانمندی‌های اساتید و دانشجویان این دانشگاه شد. آخرین سخنران این مراسم حبیب رستمی، رییس پارک علم و فناوری خلیج‌ فارس بود که درباره تاریخچه برگزاری جشنواره و فرآیند ارسال طرح‎‌ها، داوری‎‌‌‌ها و حمایتهای این جشنواره از طرح‌های برتر توضیحاتی ارایه کرد. او همچنین پیشنهادی جهت ایجاد مراکز رشد در کنار شرکت‌های بزرگ فعال در پارس جنوبی و پژوهشکده‌های صنعت نفت به معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری ارایه کرد. در پایان نیز از ۵ طرح برتر انتخاب‌‍‌شده در این جشنواره تقدیر شد.