همایش تحلیل اکوسیستم کارآفرینی اصفهان و راه‌کارهای ارتقا آن
مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل اصفهان برگزار کرد

همایش تحلیل اکوسیستم کارآفرینی اصفهان و راه‌کارهای ارتقا آن

اولین همایش تحلیل اکوسیستم کارآفرینی اصفهان و راه‌کارهای ارتقا آن، روز دوشنبه ۷ اسفندماه ۱۳۹۶ به همت مرکز اصفهان شناسی و خانه ملل وابسته به سازمان فرهنگی، تفریحی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان برگزار شد.

رضا روحانی، رییس مرکز اصفهان‌شناسی و خانه ملل اصفهان، در خصوص برگزاری چنین همایش‌هایی توسط شهرداری اصفهان عنوان کرد: موضوع کارآفرینی به‌خصوص با بالا بودن آمار بیکاری و رکود اقتصادی در این دوران، به‌عنوان موتور محرک اقتصاد در دنیای امروز اهمیتی مضاعف دارد. علاوه ‌بر ‌این مورد دیگری که ما را وادار می‌کند به سمت موضوعاتی ازاین‌دست حرکت کنیم، ممکن است کلیت مسایلی مانند اکوسیستم کارآفرینی موضوعی اقتصادی باشد، اما بسیاری از عوامل و مولفه‌ها و شاخصه‌هایی که این اکوسیستم را رونق داده یا با رکود و کسادی مواجه می‌کند، مسایلی هستند که ذاتاً و ماهیتاً به‌شدت فرهنگی هستند؛ یعنی ارزش‌ها، بایدها و نبایدها، اعتقادات، اخلاقیات، فرهنگ، بینش و دیدگاه موضوعات فرهنگی جامعه است و اخلاق و دیدگاه و فرهنگ مردم اصفهان به‌عنوان موضوعات فرهنگی اصفهان در مرکز اصفهان شناسی نیز مطرح است و تاثیر مستقیمی بر سیستم کارآفرینی اصفهان دارد.

کوروش خسروی، عضو شورای اسلامی شهر اصفهان و دبیر جشنواره ملی فن آفرینی شیخ بهایی به‌عنوان سخنران کلیدی این همایش، با اشاره به تفاوت­‌های دو مفهوم اشتغال­‌زایی و کارآفرینی، اصفهان را شهری با ظرفیت‌­های کم‌­نظیر در حوزه­ اکوسیستم کارآفرینی دانست و اظهار کرد: امروز همت بخش‌­های مدیریت شهری در استفاده‌­ صحیح از این ظرفیت­‌ها است.
در حال حاضر بهبود فضای کارآفرینی در شهر می­‌تواند موجب ایجاد و توزیع ثروت شود، اشتغال­‌زایی رونق یابد و فناوری به‌آسانی منتقل شود. در شهری مانند اصفهان که نیازمند حضور سرمایه­‌گذاران است، کارآفرینی صحیح سرمایه‌گذاران را به شهر سوق داده و بازارهای جدیدی را ایجاد می­‌نماید.
خسروی، بهره­مندی از مزیت­های ارتقای اکوسیستم کارآفرینی را عامل تحول در مدیریت شهری دانست و گفت: مدیریت شهری برای سال‌­ها با جذب بودجه­‌ بیشتر، جذب سرمایه­‌گذاران و رونق صنعت گردشگری انجام‌شده­‌ است، اما امروز راه­‌حل جایگزین ایجاد عرصه برای فعالیت هرچه بهتر کارآفرینان است.
خسروی با بررسی دقیق‌تر پیشینه­ اصفهان و شرایط کنونی این شهر عنوان کرد: طرح سوال‌هایی مانند میزان تولید ناخالص شهر اصفهان و جایگاه این شهر در ایران، آسیا و جهان؛ شورای شهر را بر آن داشت تا تحقیقات و مطالعات گسترده­تری را در این زمینه آغاز کند. امروز می­‌دانیم رقبای اصفهان در آسیا شهرهایی مانند دبی، استانبول و حتی تهران هستند.
وی همچنین معیارهای ارزیابی شهرها در حوزه­‌ کارآفرینی را شامل سیاست­‌ها، شرایط مالی، کیفیت زیرساخت‌ها، دسترسی به بازارها، سرمایه­‌های انسانی و بخش پشتیبانی دانست. خسروی از آینده‌ روشن اصفهان خبر داد و تصریح کرد: تراز تجاری اصفهان برای چند سال منفی بوده است و ادامه‌­ این روند، شهر را به سقوط می‌کشاند. با شروع کار شورای پنجم تلاش موثری برای شناسایی نهادهای موثر بر اکوسیستم کارآفرینی شهر و حمایت از آن­‌ها انجام‌شده است. ارتقای این اکوسیستم به‌عنوان تکه­‌ای مهم در پازل مدیریت شهری در اولویت‌های شورای اسلامی اصفهان قرار دارد.