توجه به حضور زنان در کسب‌وکار یک ضرورت است
وزیر ارتباطات در همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان عنوان کرد

توجه به حضور زنان در کسب‌وکار یک ضرورت است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در همایش «نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان» گفت: توجه به حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی و کسب‌وکار یک بحث لوکس نیست؛ بلکه یک ضرورت است.

‏همایش «نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان» پیش از ظهر امروز، هشتم اسفند‌ماه ۱۳۹۶ با حضور محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معصومه ابتکار، معاون رییس‌ جمهوری در امور زنان و خانواده  و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات آغاز شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این همایش گفت: در جامعه امروز ما نقش زنان از مردان بیشتر است و ۵۰ درصد تاثیرگذارند. اگر این را نادیده بگیریم، یعنی ۵۰ درصد جامعه خود را غیر فعال می کنیم.

محمدجواد آذری جهرمی با تاکید بر نقشی که برای زنان در جامعه اسلامی ما و با توجه به زندگی حضرت زهرا‌(س) در دین ما دیده شده است، افزود: نباید مانعی برای زنان در رسیدن به مراتب بالا وجود داشته باشد.

او تاکید کرد: در جمهوری اسلامی و با نگاهی که امروز در توسعه فناوری وجود دارد و با توجه به زمینه‌سازی دولت، مسیر و روند دنیا امروزه خانم‌هایی در این عرصه حضور دارند که قبلا نبودند. توجه به حضور زنان، یک بحث لوکس نیست؛ بلکه یک ضرورت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: فضای کسب‌وکارهای نوین و فناوری اطلاعات، به گونه‌ای است که می‌تواند کاری کند خانم‌ها هم به عرصه توسعه اقتصادی و هم فعالیت مادرانه خود بپردازند. ما باید شرایط را فراهم کنیم تا فعالیت‌های زنان ما در توسعه اقتصادی کشور قرار گیرد و اعتماد به نفس را به خانم ها برگردانیم.

او با بیان ‌که تلاش می‌شود بانوان را در مقابل حکومت قرار دهند، اظهار کرد: باید بصیرت داشته باشیم و هوشمندانه از این حوزه استفاده کنیم و این ظرفیت توانمند را وارد عرصه اقتصادی کشور کنیم. باید مناسب مدیریتی را نه به عنوان رفع مسئولیت؛ بلکه به صورت واقعی به زنان واگذار کنیم.

جهرمی ادامه داد: من پرونده‌ای ندیدم از مدیر خانمی که اختلاس، تبانی یا فساد کرده باشد. این یک ویترین یا شعار نیست بلکه یک ظرفیت بالقوه در وجود بانوان است که باید از وجود آن استفاده کرد.

سرمایه‌گذاران خانم را گسترش دهیم

سپس، معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری در سخنانی با اشاره به این‌که ۴.۷ ملیون دانشجوداریم که ۵۶٪ آن خانم‌ها هستند، گفت: از نظر تعداد دانشجویی که داریم، کشور سیزدهم در جهان هستیم. خروجی دانشگاه‌های ما در حال حاضر ۴۹٪ خانم هستند.

سورنا ستاری ادامه داد: در معاونت علمی به دنبال ایجاد زیست‌بوم بودیم. ایجاد زیست بوم فقط به پول بستگی ندارد، حضور بخش خصوصی در زیست‌بوم کسب‌وکارهای نوپا اهمیت دارد. استارت‌آپ‌ها زندگی ما را متحول می‌کنند و باید بتوانیم استارت‌آپ‌هایی ایجاد کنیم که رشد داشته باشند.

به گفته او، در حال حاضر مدیرعامل ۳۵۰ شرکت دانش‌بنیان بر عهده خانم‌هاست و این یک الگو‌سازی است که باید اتفاق بیفتند. در اکوسیستم کارآفرینی روزمره‌گی وجود ندارد. استخدام، راه حل اشتغال در کشور ما که ۳۳ تا ۳۴ میلیون جوان دارد نیست.

معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری یادآور شد: در یک دوره‌ای کشور ما با پول نفت مسموم شد. ۹۰ درصد از بودجه کشور ما به بازنشستگی و حقوق اختصاص پیدا می‌کند. متاسفانه اکوسیستم حال حاضر، اکوسیستمی نیست که یک زن بتواند در ان کار آفرینی کند، این مشکل فرهنگ است؛ نه دولت.

او با اشاره به این‌که متاسفانه یک زن همواره باید خودش را اثبات کند اما یک مرد به دلیل جنسیت خود در این اکوسیستم اثبات شده است، گفت: در سیستم استارت‌آپی کنونی ما ۵ تا ۱۰ درصد ایده‌های خانم‌ها سرمایه‌گذار جذب کرده است این مخصوص ایران نیست و در جهان هم صادق است. آی‌سی‌تی یک نظام کسب‌و‌کار جدید است.

ستاری ادامه داد: نکته مهمی که فضای مجازی و آی‌سی‌تی دارد، این است که نیروی بدنی جایی در آن ندارد و خلاقیت و هوش است که باعث ایجاد یک کسب‌وکار می‌شود.

او با تاکید بر این‌که ما باید سعی کنیم که سرمایه‌گذاران خانم را گسترش دهیم و سعی کنیم زنان را در حوزه هایی که مربوط به آن‌هاست وارد کنیم، گفت: حوزه‌هایی مانند تولید محتوا، علوم انسانی، مدولباس و مانند این‌ها حوزه زنان است اما باید بخواهند در آن فعالیت کنند.

نیازمند تغییر نگاه برای ساختن زیست‌بوم مناسب

معاون رییس‌جمهوری در امور زن و خانواده نیز در این مراسم با اشاره به این‌که انقلاب دیجیتال جنسیت نمی‌شناسد و در آن تبعیض وجود ندارد، گفت: در کشور ما دسترسی به فناوری اطلاعات و ارتباطات در همه جای کشور وجود دارد. این عدم تبعیض و دسترسی یکسان می‌تواند به توان افزایی زنان کمک کند.

معصومه ابتکار ادامه داد: یکی از تکالیف ما در قانون اساسی در چشم‌انداز، بحث عدالت است و یکی از ابعاد مهم عدالت، عدالت جنسیتی است. باید با توجه به نقش زنان در خانواده بتوانیم عدالت جنسیتی را محقق کنیم.

او گفت: ماده ۱۰۱ می‌گوید که تمام دست‌گاه‌های دولتی باید در نگاه به زنان و مردان نگاه متعادلی داشته باشند و عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنند. بحث زنان به همه دستگاه‌های اجرایی بر می‌گردد و همه دستگاه‌ها برای آن برنامه دارند.

معاون رییس‌جمهوری در امور زن و خانواده گفت: ما نیازمند یک تغییر نگاه هستیم که بتوانیم زیست‌بوم مناسب را در فناوری اطلاعات بسازیم. تحولات از تحول نگرشی و فردی و خود باوری شروع می‌شود ولی باید به یک تغییر رفتار فردی و سپس تغییر رفتار اجتماعی برسد.

ابتکار اظهار کرد: برنامه داریم با هم‌افزایی دستگاه‌های مختلف و نقشه‌راه مشترکی را تعریف کنیم. از مشارکت افراد تشکل‌ها استقبال می‌کنیم و از  بخش خصوصی در این زمینه دعوت می‌کنیم. امیدواریم که این امر در استان‌ها شکل بگیرد و در مراحل بعد، همکاری‌های بین‌الملی داشته باشیم تا در توان‌افزایی زنان در حوزه IT و ICT ترسیم کنیم.