تنظیم مقررات در عرصه فناوری‌ها نیازمند پیشرفت است
فقیهی در همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات

تنظیم مقررات در عرصه فناوری‌ها نیازمند پیشرفت است

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی در همایش بین‌المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات گفت: نقش مقررات‌گذاری (regulation) در حوزه فناوری‌ها نیازمند دیده شدن و پیشرفت است؛ چراکه کم‌کاری در این بخش موجب عدم برخورد مناسب در حوزه کسب‌وکارهای فضای مجازی خواهد شد.

مهدی فقیهی با اشاره به چهار محور اصلی در حوزه جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات که می‌تواند کسب‌وکارهای این حوزه را دچار مشکل کند، گفت : نقش مقررات‌گذاری (regulation) در حوزه فناوری‌ها از پیشرفت خوبی برخوردار نبود که این امر موجب عدم برخورد مناسب در حوزه کسب‌وکارهای فضای مجازی می‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی، با اشاره به زحمت‌ها و تلاش‌های وزارت ارتباطات، به طرح حفاظت داده‌ها در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: روند پیش‌گرفته می‌تواند مکمل لوایح این حوزه باشد.

فقیهی در ادامه به بحث کپی‌رایت مالکیت فکری و کتابچه مالکیت فکری اشاره کرد و افزود: لایحه مرتبط نقص‌های زیادی داشته که به حوزه نرم‌افزار و کسب‌وکارهای مبتنی بر فناوری اطلاعات و فضای مجازی خسارت‌های زیادی را وارد می‌کند.

او بیان کرد: بحث بعدی مالکیت سنجی، کفایت افشا، ممیزی در اطلاعات است که این موارد نه تنها مسایل کشور را حل نمی‌کند؛ بلکه موجب تقسیم کار بین دستگاه‌های اجرایی کشور می‌شود که درنهایت به‌نظام مالکیت صنعتی کشور صدمه وارد کرده است.

فقیهی با بیان این‌که بحث زیرساخت‌ها در سال‌های آینده مطرح نخواهد بود اظهار کرد: امروزه با بحث‌هایی مانند بلاک چین در اینترنت اشیا و کسب‌وکارهای هوشمند مواجه هستیم که موجب تحول گسترده‌ای در حوزه قانون‌گذاری خواهد بود. با تغییر مرکزیت در فضای کسب‌وکار و تغییر شیوه اعمال قدرت در این حوزه موجب تغییر فضای کسب‌وکارها در این حوزه شده‌اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی گفت: بلاک چین و تعاملات مالی دیجیتال قابلیت‌ها و اعتماد خود را پس داده‌اند. بنابر این، بحث زیرساخت قانونی اینجا خیلی مطرح نخواهد بود و در آینده موضوع مهم حل مساله‌های این حوزه و پاسخ نوآورانه به آن‌ها خواهد بود و اگر نتوانیم خودمان را درست در این حوزه ورود دهیم در نهایت به معضلی دچار خواهیم شد که مجبور به برخوردهای روزانه با مشکلات این بخش خواهیم بود که جوابگو هم نیست.

در این همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات با حضور مهدی فقیهی دبیر ستاد توسعه فناوری اطلاعات ارتباطات و فضای مجازی معاونت علمی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در سالن اجتماعات این وزارتخانه برگزار و از لوایح حقوق فناوری اطلاعات شامل لایحه‌های حمایت از داده‌ها، تراکنش‌های الکترونیک، حکمرانی الکترونیک، شناسه‌های الکترونیک و حقوق مسئولیت ارایه‌دهندگان خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات» رونمایی شد.