fa-IR
راه‌اندازی دومین دیتاسنتر تبیان با تمرکز بر رایانش ابری
معاون تبیان خبر داد

راه‌اندازی دومین دیتاسنتر تبیان با تمرکز بر رایانش ابری

معاون فنی موسسه تبیان از راه اندازی دومین دیتاسنتر ملی ظرف یک سال آینده و برپایه ارایه خدمات مبتنی بر رایانش ابری خبر داد.

سیدحیدر مرتضوی امروز، هفتم اسفندماه ۱۳۹۶ در نشست خبری با اشاره به فعالیت ۸ ساله موسسه تبیان در حوزه دیتاسنتر و مراکز داده داخلی، از راه‌اندازی دومین مرکز داده ملی با محوریت ارایه خدمات رایانش ابری (کلود کامپیوتینگ) تا کمتر از یک‌سال آینده خبر داد.

او هدف از راه‌اندازی این مرکز را میزبانی از ترافیک و محتوای سایت‌های داخلی عنوان کرد و گفت: مراکز داده هسته اصلی نگهداری اطلاعات در شبکه ملی اطلاعات هستند و با توجه به لزوم داشتن کیفیت و امنیت اطلاعات داخلی در کشور، می‌توانند نقش مهمی در نگهداری اطلاعات ایفا کنند.

مرتضوی با بیان این‌که هم اکنون بخش قابل توجهی از سایت‌های دولتی و حکومتی در مرکز داده تبیان میزبانی می‌شوند، افزود: در همین حال، بخش بالایی از تراکنش آنلاین بورس کشور در مرکز داده تبیان میزبانی می‌شود.

معاون فنی تبیان با تاکید بر این‌که دولت توجه خوبی به توسعه شبکه ملی اطلاعات دارد و سیاست‌های وزیر ارتباطات باعث رونق مراکز داده و دیتاسنترها شده است، ادامه داد: راه‌اندازی مرکز تبادل ترافیک (IXP) باعث کاهش هزینه تمام شده و افزایش کیفیت ارتباطی دیتاسنترهای داخلی شده است. 

مرتضوی با اشاره به اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره تعرفه رایگان اتصال دیتاسنترها به مرکز تبادل ترافیک گفت: این موضوع باعث کاهش هزینه تمام‌شده دیتاسنترها می‌شود که در نهایت به ایجاد فضای رقابتی با دیتاسنترهای خارجی و افزایش کیفیت سرویس‌دهی منتهی شده است.

قائم‌مقام موسسه تبیان با بیان این‌که موتور محرک دیتاسنترها توسعه سرویس‌های فراگیر بومی است که از جمله اهداف شبکه ملی اطلاعات به شمار می‌رود، اظهار کرد: ترافیک داخل کشور و تولید محتوای داخلی، فضای جدیدی برای فعالیت دیتاسنترهای بومی خواهد بود و شواهد نیز نشان می‌دهد که با توسعه این سرویس‌ها، دیتاسنترهای داخلی به تکاپو افتاده‌اند.

او با تاکید براین‌که درباره موضوعات حمایتی با وزارت ارتباطات، به نتایج خوبی رسیده ایم و هم‌اکنون نیازمند حمایت بین وزارتخانه‌ای هستیم، گفت: در حال حاضر دیتاسنترهای ملی با مشکل مالیات مواجه هستند و درخواست داریم که مانند شرکت‌های دانش بنیان به مراکز داده نیز معافیت مالیاتی تعلق بگیرد.

مرتضوی افزود: در همین حال موضوع هزینه حامل‌های انرژی از دیگر مشکلات دیتاسنترهای داخلی است؛ چرا که هزینه برق دیتاسنترها بدون سوبسید باید تامین شود. این موضوع هزینه بالایی را برای این کسب‌وکار به همراه دارد و باعث افزایش هزینه میزبانی می‌شود.

او با بیان این‌که دیتاسنترها در برهه‌ای به سمت دولتی شدن پیش رفتند اما هم اکنون این فضا اصلاح شده است و بخش خصوصی در حال رشد در این فضا هستند، گفت: در راستای ارایه سرویس‌های نوین در دیتاسنترهای بومی، دومین مرکز داده تبیان مبتنی بر رایانش ابری راه‌اندازی می‌شود.

معاون فنی تبیان اضافه کرد: طرح تجاری این پروژه ارایه شده و عملیاتی شدن آن حدود یک سال زمان می برد. پیش‌بینی می‌شود که این پروژه با کیفیت بالا و هزینه مناسب، قابل رقابت با دیتاسنترهای خارجی باشد و با کاهش هزینه ترافیک، سرویس‌های بومی را میزبانی کند.

او با اشاره به این‌که هم اکنون حدود ۷۵ درصد مشتریان دیتاسنتر تبیان بخش خصوصی و حدود 25 درصد بخش دولتی و حاکمیتی هستند، تصریح کرد: بر مبنای طرح ایجاد دومین مرکز داده تبیان، آماده ارایه خدمات به مراجعات میلیونی و سرویس‌های فراگیر بومی با ذخیره‌سازی حجم عظیمی از اطلاعات وجود دارد.

مرتضوی تاکید کرد: در حال حاضر صنعت دیتاسنتر ایران، نقص علمی و فنی ندارد و دیتاسنترها می‌توانند برحسب نیاز بازار، ظرفیت خود را افزایش دهند. در این راستا در صورتی که پیام‌رسان بومی با چندین میلیون کاربر نیز در دیتاسنترهای داخلی میزبانی شود، آمادگی ارایه خدمات برای آن وجود دارد.

او گفت: مرکز داده تبیان آماده تبدیل شدن به هاب منطقه و ارایه سرویس میزبانی به مشتریان خارج از کشور را هم خواهد داشت.