دومین هم‌اندیشی فرابورس در آستانه فین‌استارز ۲۰۱۸
چالش‌های قانونی، مهم‌ترین دغدغه فعالان اکوسیستم

دومین هم‌اندیشی فرابورس در آستانه فین‌استارز ۲۰۱۸

دومین جلسه هم‌اندیشی سازمان فرابورس در آستانه رویداد فین‌استارز ۲۰۱۸ با حضور «شرکت‌ها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری جسورانه» پیش از ظهر امروز، هفتم اسفندماه ۱۳۹۶ در ساختمان اصلی سازمان فرابورس برگزار شد.

در این نشست، برنامه‌های سازمان فرابورس برای نمایشگاه فین‌استارز ۲۰۱۸ اعلام و به نحوه برگزاری کارگاه‌های آموزشی، تشکیل پنل‌های تخصصی، نحوه ارایه تجارب موفق و ناموفق تیم‌ها، نحوه برگزاری مسابقه استارت‌آپ‌ها و حل چالش و شیوه برگزاری جلسات خصوصی سرمایه‌گذاری و مشاوره پرداخته شد.

دبیر کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس ایران در این نشست گفت: امسال سعی داریم چالش‌های اصلی کسب‌وکارها را شناسایی و به‌عنوان چالش به استارت‌آپ‌ها مطرح کنیم. جایزه این چالش به‌جای جایزه نقدی، سرمایه‌گذاری خواهد بود.

علی زندوکیلی با ابراز امیداوری از این‌که کارگروه بازار دارایی فکری فرابورس ایران بتواند در نمایشگاه امسال پنلی با حضور رییس سازمان فرابورس، بانک مرکزی و بیمه برگزار کند، گفت: در این پنل تلاش داریم چالش‌ها و قوانین موجود در این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم. 

زندوکیلی در ادامه آماری از فین‌استارز سال گذشته ارایه کرد و گفت: فین‌استارز سال گذشته (۲۰۱۷) با حضور ۱۱ نفر در شورای سیاست‌گذاری، رقابت ۱۵۵ نفر در قالب ۵۷ تیم، حضور ۱۰ صندوق جسورانه، ۴ شتاب‌دهنده، ۱۰ شرکت سرمایه‌گذار، برگزاری ۸ پنل تخصصی با ۴۴ عضو، برگزاری ۱۵ کارگاه آموزشی با ۴۴۰ شرکت‌کننده، برگزاری ۴۰ جلسه خصوصی سرمایه‌گذاری و مشاوره، انتخاب ۳ برنده با داوری ۲۱ نفر و اعطای جوایز ۱۰، ۲۰ و ۳۰ میلیون تومانی به برندگان، به کار خود پایان داد.

در ادامه این جلسه حاضران پس از معرفی خودشان پیشنهادها و چالش‌های موجود در این حوزه را مطرح کردند.

میثم زرگروپور از سیناتک گفت: ظرفیت استارت‌آپ‌های ایرانی خیلی بیشتر از وضعیت فعلی است. بیشتر تمرکز و سرمایه‌گذاری‌هایی که امروز روی استارت‌آپ‌های انجام می‌شود تنها محدود به حوزه پرداخت شده است.

ناصر غانم‌زاده، مدیر اُپاتان نیز تاکید کرد: لازم است در نمایشگاه امسال پنل‌های تخصصی‌تری برگزار شود و سعی کنیم در این پنل‌ها از متخصصان مطرح حوزه استفاده کنیم. لزومی به حضور کارشناسان فرابورس در همه پنل‌ها وجود ندارد. او ادامه داد: علاوه بر چالش‌های داخلی که با آن مواجه هستیم، باید به چالش‌های بین‌المللی که همه کسب‌وکارها با آن مواجه هستند هم توجه کنیم و این کاری است که در توان سازمان‌هایی مانند فرابورس است.

به گفته غانم‌زاده، فین‌تک فقط حوزه مالی نیست. بورس و بیمه هم در این گروه حضور دارند اما قوانین سخت‌گیرانه‌تری در این دو حوزه تدوین شده است.

سیدین نیز از صندوق سرمایه‌گذاری شناسا گفت: باید از فضای آیینی برگزاری رویدادها جدا شویم و به سمت برگزاری رویدادهایی به‌منظور هم‌افزایی قدم برداریم.

جلال احمدزاده نیز به نوپا بودن اکوسیستم کارآفرینی کشور اشاره کرد و گفت: ما فعلا در حال تقلید از کشورهای توسعه یافته هستیم. در کشور مشکل سرمایه‌گذاری وجود ندارد اما باید برای ارتقا اکوسیستم کشور تلاش کنیم.

باقری از صندوق سرمایه‌گذاری آرمانی دیگر کارشناس حاضر در این برنامه بود. او پیشنهاد کرد: در نمایشگاه امسال پنل حقوقی برگزار شود که نتیجه آن پیش‌نویس قراردادها سرمایه‌گذاری شود که به استارت‌آپ‌ها و سرمایه‌گذاران برای انعقاد قرارداد کمک کند. همچنین در نمایشگاه امسال می‌توانیم پنل‌هایی برگزار کنیم که مخاطب اصلی آن به‌جای استارت‌آپ‌ها یا سرمایه‌گذارن، نهادهای قانونی و قانون‌گذاری باشد تا آن‌ها هم با این حوزه بیشتر آشنا شوند.

فرشید هندی از رهنما نیز اظهار کرد: در حوزه فین‌تک بحث قانون‌گذاری و فناوری دو چالش اصلی است. ضعف فناوری و زیرساخت‌های بانکی کشور یکی از چالش‌های مهمی است که بهتر است بانک‌ها به‌جای سرمایه‌گذاری روی استارت‌آپ‌ها، بر توسعه زیرساخت‌ها و فناوری‌های خودشان تمرکز کنند.

به گفته او، باید تلاش کنیم کل اکوسیستم باهم رشد کند. کسب‌وکارها در بخش فنی و کارآفرینی رشد خوبی داشته‌اند اما متاسفانه بخش دولتی و قانون‌گذاری عقب مانده است.

مدیرعامل صندوق مالی توسعه تکنولوژی ایران نیز در این نشست حضور داشت. رضا زرنوخی گفت: سیاست قانون‌گذاری بانک مرکزی از پایین به بالا است، لازم است در پنل‌ها و رویدادهایی مانند فین‌استارز مدیران میانی و پایین رده را هم دعوت و نسبت به این حوزه آگاه کنیم.

او تاکید کرد: مشکلات و چالش‌های حقوقی صرفا محدود به حوزه فین‌تک نمی‌شود و این چالش‌ها در همه حوزه‌ها وجود دارد و باید دیدگاه کلی و جامعی نسبت به این اکوسیستم و چالش‌های آن داشته باشیم.

فریدوند از صندوق سرمایه‌گذاری دانشگاه تهران در این نشست اظهار کرد: ایجاد پلی که بتواند سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر را به هم متصل کند، می‌تواند مفید باشد. نباید سرمایه‌گذاران خودشان به دنبال استارت‌آپ‌ها بروند.

او ادامه داد: سرمایه‌گذاران عمده تمرکز خود را روی مراحل اولیه سرمایه‌گذاری گذاشته‌اند و متاسفانه در مراحل بعدی سرمایه‌گذاری، سازمان‌ها جسارت کافی را ندارند.

جلسه سوم این نشست به زودی با حضور هلدینگ‌ها و شرکت‌های سرمایه‌گذاری برگزار خواهد شد.

آمار و ارقام فین‌استارز سال ۲۰۱۷
آمار و ارقام فین‌استارز سال ۲۰۱۷
برنامه‌های فرابورس برای نمایشگاه فین‌استارز ۲۰۱۸
برنامه‌های فرابورس برای نمایشگاه فین‌استارز ۲۰۱۸