fa-IR
مشکل سربازی نخبگان ICT برای بازگشت به کشور حل می‌شود
با توافق با بنیاد نخبگان

مشکل سربازی نخبگان ICT برای بازگشت به کشور حل می‌شود

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از تفاهم با بنیاد ملی نخبگان برای حل مشکل نظام وظیفه ایرانیان فعال در حوزه فناوری اطلاعات که در خارج از کشور به سرمی‌برند، برای بازگشت به ایران خبر داد.

ناصرعلی سعادت با اشاره به برنامه‌ریزی برای تشویق بازگشت نخبگان ایرانی که در خارج از کشور حضور دارند، اظهار کرد: بسیاری از فارغ‌التحصیلان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) برای بازگشت به ایران با مشکلاتی از جمله نظام وظیفه و جذب در بازار کار و بیمه مواجه هستند.

وی با بیان اینکه با رایزنی صورت‌گرفته با معاونت علمی فناوری رییس جمهوری و بنیاد ملی نخبگان، برای حل این مشکلات احتمالی، توافق کرده‌ایم، ادامه داد: تسهیل برگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور که در حوزه ICT فعال هستند در دستور کار قرار دارد و بیشترین تمرکز روی مشکل نظام وظیفه و سربازی آن‌ها است.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با بیان اینکه موضوع جذب نخبگان صنعت ICT و کمک به تشکیل کسب‌وکارهای نوپا با این تفاهم‌نامه قابل حل است، گفت: در این زمینه در راستای تشویق نخبگان صنعت ICT برای بازگشت به کشور، پرتالی ایجاد شده تا کسانی که قصد بازگشت به کشور دارند و با مشکلاتی مانند سربازی و استخدام مواجه هستند بتوانند شرایط خود را اعلام کرده و شرکت‌های متقاضی جذب این نیروها نیز نیازمندی تخصصی خود را از این طریق اعلام می کنند.

وی تاکید کرد: بیشترین مشکل نخبگان صنعت ICT در خارج از کشور مربوط به خدمت نظام وظیفه است و این نخبگان آن‌طور که باید برای حمایت مالی و بیمه نگران نیستند.

سعادت همچنین از همکاری برای راه‌اندازی صندوق پژوهش و فناوری در جهت توسعه صادرات با همکاری دانشگاه صنعتی شریف خبر داد و گفت: با ایجاد این صندوق تامین مالی، موضوع حمایت از کسب‌وکارهای نوپا و جذب سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها دنبال می‌شود.