زیرساخت‌های حقوقی با مشارکت حقوقدانان فراهم می‌شود

زیرساخت‌های حقوقی با مشارکت حقوقدانان فراهم می‌شود

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، یکشنبه، ۶ اسفندماه ۱۳۹۶در آیین اختتامیه همایش «جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات» گفت: تحول دیجیتالی که منجر به اقتصاد دیجیتالی می‌شود، مستلزم ایجاد چهارچوب‌های حقوقی متناسب با این تغییرات است و در صورت فراهم نبودن زیرساخت‌های حقوقی تحولات ازهم‌گسیخته خواهند بود.

رضا باقری‌اصل با بیان این‌که در ایجاد زیرساخت‌های حقوقی در عرصه فناوری اطلاعات دچار جاماندگی هستیم گفت: امیدواریم با تدوین لوایح پنج‌گانه و برگزاری همایش و مشارکت ذی‌نفعان و اندیشمندان در سرعت‌بخشی تدوین قوانین و مقررات در این حوزه مثمر ثمر باشیم.

او افزود: توسعه از مسیر تحول دیجیتال، محقق‌ترین راه است؛ چراکه در حوزه صنعت سخت است که بتوانیم حقوق ازدست‌رفته را جبران کنیم اما در عرصه دیجیتال می‌توانیم این عقب‌ماندگی‌ها را به‌واسطه نیروی انسانی متخصص و زیرساخت‌های قابل‌قبول جبران کنیم.

باقری‌اصل با قدردانی از دست‌اندرکاران همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات گفت: به‌غیراز لوایح پنج‌گانه، موضوع‌های دیگری در دستور کار وزارت ارتباطات قرار دارد. مالکیت معنوی، لایحه‌ای است که تقدیم مجلس شده است. ما می‌دانیم که این لایحه ضعف‌های دارد و قصد داریم که بیشتر به آن بپردازیم. با مشارکت حقوقدانان در این عرصه می‌توانیم زیرساخت‌های حقوقی قدرتمندی برای توسعه دیجیتالی در کشور فراهم کنیم.

معاون دولت الکترونیکی سازمان فناوری اطلاعات ایران، مبحث جرایم الکترونیکی را یکی دیگر از موضوعات در دست وزارت ارتباطات برشمرد و گفت : لایحه جرایم الکترونیکی در سال ۸۳ وارد مجلس شد و درنهایت سال ۸۸ تصویب شد اما قانونی که در این زمینه‌داریم، جواب‌گوی نیاز امروز فناوری اطلاعات نیست و با خلأهایی در این زمینه مواجه هستیم. امروزه موضوعاتی در زمینه فناوری  مورد چالش  قرار گرفته اند که در زمان تصویب این لایحه محلی از اعراب نداشت.

در پایان همایش دو روزه جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات از ارایه‌کنندگان، مقالات برتر تقدیر و قدرانی شد.