۱۱ تفکر اشتباهی که میان شما و میلیونر شدن ایستاده‌اند

میلیونر شدن یک عنوان دست‌نیافتنی نیست و فقط به باور و طرز فکر شما بستگی دارد. باایمان، صبر و تمرکز می‌توانید به‌زودی به یک میلیونر و حتی میلیاردر تبدیل شوید. همه ما می‌دانیم که سخت‌ترین قسمت کار، قدم اول است. اما چرا گام اول دشوارترین بخش کار است؟ گاهی شما از همیشه به چیزی که می‌خواهید نزدیک‌تر هستید اما تمام‌وقت خود را  با ذهنیت‌های غلط زیر سپری می‌کنید:

 • شما درست فکر نمی‌کنید

همان‌طور که ناپلئون هیل در کتاب خود تحت عنوان «فکر و رشد غنی» بیان کرده، افراد ثروتمند متفاوت از سایرین فکر می‌کنند. در آخرین مصاحبه‌ای که با ۱۲۰۰ نفر از ثروتمندترین افراد در جهان صورت گرفته، استیو سیبلد، میلیونر خودساخته قرن، موافقت خود را با یافته‌های هیل اعلام کرد. این یافته‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

 • ثروتمندان معتقدند فقر ریشه تمامی شرارت‌هاست.
 • خودخواهی می‌تواند یک فضیلت باشد.
 • ثروتمندان ذهنیتی عمل‌گرا دارند.
 • ثروتمندان دانش خود درزمینه خاصی را افزایش می‌دهند.
 • آن‌ها برای آینده رویاهای خود را دارند.
 • آن‌ها علایق خود را دنبال می‌کنند.
 • ثروتمندان از چالش‌ها لذت می‌برند.
 • آن‌ها از پول‌های دیگران استفاده می‌کنند.
 • میلیونرها بر کسب درآمد و صرفه‌جویی، تمرکز می‌کنند.
 • آن‌ها می‌دانند چه زمانی باید ریسک کنند.

به‌طور خلاصه، اگر می‌خواهید میلیونر شوید، شروع به تغییر شیوه فکر کردن خود در مورد پول و موفقیت کنید.

 • کمال طلب هستید

یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که باید در زندگی بیاموزید این است که هیچ‌چیز کامل نیست. هرچه زودتر این واقعیت را بپذیرید و با آن کنار بیایید زودتر هم در مسیر موفقیت و حرکت روبه‌جلو قرار می‌گیرید.

 • دخل‌وخرجتان جور نیست

وقتی اولین سود خود را دریافت می‌کنید وسوسه می‌شوید که همه آن را خرج کنید. خانه و ماشین لوکس بخرید و به رستوران‌های گران‌قیمت بروید. حال اینکه افراد موفق و ثروتمند معمولاً یاد گرفته‌اند که پایین‌تر از سطح درآمدشان زندگی کنند. به‌عنوان‌مثال «وارن بافت» (Warren Buffett) که به‌عنوان موفق‌ترین سرمایه‌گذار قرن بیستم شناخته می‌شود در خانه‌ای معمولی زندگی می‌کند و ماشین‌هایی انتخاب می‌کند که به گفته دخترش حتی افراد ورشکسته هم قدرت خرید چنین ماشین‌هایی را دارند.

 • از خودتان انتظارات غیرواقعی دارید

هر فرد ثروتمندی که می‌شناسید قطعاً رؤیاها و اهداف بزرگی در سر دارد، اما نکته‌ای که شاید در مورد آن‌ها نمی‌دانید این است که آن‌ها انتظارات و سطح توقعشان از خود و دیگران را به شکلی واقع‌بینانه تعیین می‌کنند. این افراد به‌خوبی می‌دانند که یک‌شبه به همه اهداف خود نمی‌رسند و برای رسیدن به رؤیاهایشان سخت کار می‌کنند. دو ماراتن درواقع مسافتی به طول ۲۶ مایل یا ۴۲ کیلومتر است.  بدون شک هیچ دونده‌ای نمی‌تواند انتظار داشته باشد بدون آموزش، تمرین، تجربه و تکرار در این مسابقه موفق شود.

 • کورکورانه سبک دیگران را تقلید می‌کنید

زمانی که سال‌های اول دبستان را سپری می‌کردید و مشغول یادگیری الفبا و جدول‌ضرب بودید، تقلید از مربیان و معلمان نتیجه فوق‌العاده و سودمندی داشت. اما حالا زمان دیگری است و به‌احتمال بسیار قوی روشی که برای یک نفر موفقیت به ارمغان می‌آورد ممکن است برای شما کار نکند. مثلاً امروزه راه‌اندازی یک شرکت مانند اپل یا مایکروسافت ممکن است هیچ موفقیتی به دنبال نداشته باشد. باید سعی کنید بفهمید چه روش‌هایی برای کسب‌وکار شما مفید است و راز موفقیت شخص شما در چیست.

 • تکیه کردن بیش از حد به امور غیرواقعی

کارت‌های اعتباری تا زمانی که شما هوشمندانه از آن‌ها استفاده کنید و بخواهید به‌وسیله آن‌ها اعتبار سازی کرده یا در کسب‌وکار خود سرمایه‌گذاری کنید مفید هستند. این‌که خود را بدهکار کارت‌های اعتباری بکنید کاری آسان و درعین‌حال اشتباه است. این بدان معناست که به‌جای سرمایه‌گذاری‌های عاقلانه و یا قرار دادن پول در کسب‌وکارتان، مشغول پرداخت صورت‌حساب‌های کارت اعتباری خود با نرخ بهره بالا شوید.

 • برای اهدافتان نگرش بلندمدت ندارید

افراد ثروتمند برای داشتن موفقیت همیشگی برنامه‌ریزی بلندمدت دارند و به‌راحتی از آن دست نمی‌کشند. آن‌ها می‌دانند که می‌خواهند به سمت چه هدفی حرکت کنند و چه چیزی برای موفقیتشان ضروری است. وضوح و شفافیت اهداف بلندمدت، به آن‌ها این اجازه را می‌دهد تا آینده را پیش‌بینی کنند و برای موانع و چالش‌ها برنامه‌ریزی کنند. اگر شما هم شروع به سرمایه‌گذاری یا کسب‌وکار کرده‌اید، باید اهداف و برنامه‌ریزی بلندمدت داشته باشید و برای رویارویی با چالش‌های مسیر پیش رو آمادگی‌های لازم را کسب کنید.

 • با افراد اشتباهی وقت می‌گذرانید

موفقیت از آن‌کسانی است که وقت خود را با افراد بیهوده تلف نمی‌کنند. منظور از افراد اشتباه یا بیهوده کسانی است که مدام به شما می‌گویند در کارتان موفق نمی‌شوید یا رؤیاهایتان دست‌نیافتنی هستند و باعث می‌شوند شما مأیوس شوید. در عوض افراد ثروتمند و موفق بیشتر وقتشان را با همتایان خود می‌گذرانند. آن‌ها یک شبکه حمایتی متشکل از افرادی که باعث ایجاد انگیزه و شور و هیجان در آن‌ها می‌شوند، در کنار خوددارند. شما هم می‌توانید چنین شبکه‌ای از حامیان فکری و انگیزشی برای خود ایجاد کنید.

 • همه کارها را به‌تنهایی انجام می‌دهید

شاید شما راه را به‌تنهایی آغاز کرده‌اید، اما باید بدانید نمی‌توانید تنهایی هم آن را به سرانجام برسانید. نباید فراموش کنید که در این مسیر به افراد با استعدادها و تجربه‌های مختلف به‌شدت نیازمندید. شما باید سعی کنید افرادی را به‌کارگیرید که نقاط ضعفتان را بهبود می‌بخشند و نقاط قوت را چندین برابر تقویت می‌کنند. همچنین باید یاد بگیرید که چگونه برخی از وظایف خود را غیرفعال کنید و آن‌ها را به دیگران بسپارید.

 • در زمان مناسب، در جایگاه مناسب قرار ندارید

موفقیت یک کسب‌وکار درگرو زمان‌بندی و مکان‌یابی دقیق و مناسب است. به‌عنوان‌مثال «رایان گریوز» (Ryan Graves) در سال ۲۰۱۲ در حساب شخصی توییتر خود از «تراویس کالانیک» (Travis Kalanick)  مؤسس کمپانی بزرگ «اوبر» درخواست کرد که او را استخدام کند و کمی بعد به‌عنوان اولین کارمند اوبر به عضویت این کمپانی درآمد. حالا سهام او در این شرکت نزدیک به ۱٫۴ میلیارد دلار است. به خیال وفاداری، فرصت‌هایی که پیش روی شما قرار می‌گیرد را خراب نکنید.

 • به خودتان ایمان ندارید

بزرگ‌ترین مانعی که شمارا از رسیدن به موفقیت بازمی‌دارد چیست؟

احتمالاً واقعیت این است که شما عمیقاً خودتان را باور ندارید. به‌جای اینکه همیشه بر اساس حدسیات و گمانه‌زنی‌ها پیش بروید، کمی شجاعت به خرج دهید و روی اعتمادبه‌نفستان حساب ویژه‌تری بازکنید. این‌گونه به نحو مؤثرتری می‌توانید خودتان به اطرافیان ثابت کنید. «دیل کارنگی» (Dale Carnegie) نویسنده و سخنران آمریکایی می‌گوید: اگر می‌خواهید ترس بر شما غلبه کند در خانه بنشینید و به تردیدهایتان فکر کنید. ولی اگر می‌خواهید شما پیروز میدان باشید بیرون بروید، مشغول شوید و در مورد آن‌ها فکر نکنید.

منبع: https://www.entrepreneur.com/slideshow/307639

مترجم: نرگس غلامی