از دیوار و شیپور خرید می‌کنند و در بازار می‌فروشند
فعالیت جدید کسبه بازار کامپیوتر

از دیوار و شیپور خرید می‌کنند و در بازار می‌فروشند

چندین سال قبل، وقتی به ماه پایانی سال می‌رسیدیم در بازار خرید و فروش کالاهای کامپیوتری شاهد رشد فروش کالاهای کامپیوتری، از نوت‌بوک و تبلت گرفته تا هارددیسک و حافظه‌های فلش بودیم. در سه سال اخیر اما این روند به‌شدت نزولی شده است و بازار این کالاها کمترین رونق را تجربه کرده‌اند.

در بازار امسال هم گویا وضعیت وخیم‌تر از سال‌های قبل است و حتی تجهیزات جانبی و کالاهای ارزان قیمت هم فروش چندانی ندارند.

به گفته فعالان بازار کامپیوتر، دست کم سال گذشته انواع دستبند و ساعت‌های هوشمند فروش داشتند؛ اما امسال این کالاها هم در بازار کامپیوتر مخاطبی ندارند.

علی شیرازی، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این باره می‌گوید: این تنها مشکل بازار نیست و داستان از این قرار است که محدود تقاضای بازار هم به فروشگاه‌های مجازی مربوط می‌شود. به همین دلیل برخی فروشندگانی که کالاهایشان روی دستشان مانده است، دست به دامن این فروشگاه‌ها و حتی برنامه‌های فروش کالا مانند دیوار و شیپور شده‌اند تا شاید کالاهای آن‌ها به فروش برود.

البته او می‌گوید خلاف این قضیه هم صادق است و برخی فروشندگان که هیچ کالایی برای فروش ندارند، کالاهایی که در دیوار و شیپور برای فروش گذاشته شده‌اند را با قیمت ارزان خریداری کرده و اگر شانس بیاورند در بازار به فروش می‌رسانند و اگر نه کالا به‌عنوان سرمایه برایشان ذخیره می‌شود.

یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم در این زمینه می‌گوید: این تمام مشکل ما نیست و بخش بزرگی از رکود بازار از قطع خریدهای آخر سال شرکت‌های دولتی و خصوصی از بازارهای کامپیوتر ناشی می‌شود.

به گفته این فعال بازار، متاسفانه دولت برای حمایت از تولیدکنندگان داخلی، واردکنندگان را قربانی کرده و شرکت‌های دولتی و نیمه‌دولتی را به خرید کالاهای وطنی ملزم کرده است. در این باره اما کارشناسان می‌گویند که درست است که این اقدام به پیکره بازار ضربه زده؛ اما موضوع این است که حجم تولیدات داخلی در حدی نیست که نیاز تمام شرکت‌های دولتی و نیمه‌خصوصی را تامین می‌کند و در نتیجه می‌توان گفت که برخی شرکت‌ها یا بودجه‌ای برای خرید کالاهای کامپیوتری ندارند و اگر دارند ترجیح می‌دهند این بودجه در بخش‌های دیگری صرف کنند.

به گفته کارشناسان، در شرایط فعلی که نرخ دلار روی رقم نسبی ۴ هزار و ۵۰۰ تومان ثابت شده است، باز هم بازار بی‌رونق است و ما قطعاً بازار شب عید امسال را هم از دست داده‌ایم.