قوانین باید هم‌گام با تحولات فضای مجازی تغییر یابد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد

قوانین باید هم‌گام با تحولات فضای مجازی تغییر یابد

نخستین همایش جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات از صبح امروز، پنجم اسفند‌ماه ۱۳۹۶ در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور محمد‌جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رسول سراییان، رییس سازمان فناوری اطلاعات، ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی و شماری از محققان و کارشناسان این حوزه برگزار شد.

آذری جهرمی در سخنانی گفت: اگر نظام مالکیت معنوی نداشته باشیم، آینده نوآوری تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. بلاک‌چین فناوری است که می‌تواند آینده این حوزه را تحت تاثیر قرار دهد.

او «تدوین قانون» را نخستین‌گام در قانون‌گذاری دانست و افزود: این گام با تدوین این پنج لایحه برداشته شده است. دومین گام، تغییر «نظام نظارت بر قوانین» است که باید به آن هم توجه ویژه‌ای کنیم.

جهرمی درباره قوانین فضای مجازی: متناسب با تغییراتی که فضای مجازی در کشور ایجاد می‌کند، باید برخی قوانین تغییر کنند و برخی قوانین جدید را نیز تدوین کنیم. لازم است این قوانین با توجه به مسایل فقهی تدوین شوند.

جهرمی با تاکید بر این‌که وزارت ارتباطات با تدوین این پنج لایحه می‌کوشد کمکی به سایر سازمان‌ها و ارگان‌ها کند، گفت: این همایش نیز در راستای همین قانون‌گذاری برگزار شده است.

به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، قوانین و مسئولیت‌های قانونی لایه زیرساخت مشخص است و در اسناد کلی نظام شاخص‌های مشخصی برای آن وجود دارد اما در لایه خدمات و محتوا فرآیند پیچیده‌ است.

آذری جهرمی با بیان این‌که هنوز در کشورمان در لایه خدمات و محتوا به سند واحد و مورد قبول همگان نرسیده‌ایم و این دو لایه پیش‌نیاز لایه زیرساخت است، ابراز امیدواری کرد: لوایح تدوین شده سریع‌تر به تصویب مجلس برسد و با مذاکراتی که با مجلس شورای اسلامی در حال انجام است، فرآیند تصویب آن در مجلس تسریع شود.

مسایل حقوقی از موانع رشد شرکت‌های نوآور
رییس سازمان فناوری اطلاعات نیز در این همایش اظهار کرد: اگر لایحه پنج‌گانه فناوری اطلاعات که با کمک وزارت ارتباطات و پژوهشگاه قوه قضاییه تهیه شده است، فرایند طولانی تصویب قانون در مجلس را طی کند ما فرصت‌های زیادی برای توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور را از دست می‌دهیم و دیگران جای ما را در این حوزه می‌گیرند.

رسول سراییان گفت: یکی از موانع رشد شرکت‌های نوآور و نوپا در ایران مربوط به مسایل حقوقی است. باید نظام حقوقی کسب‌وکارهای دانش‌بنیان پا‌به‌پای تغییرات فناوری متحول شود.

به گفته او، کشورهای دیگر سیاست‌های مشخصی را برای توسعه اقتصاد دیجیتال در نظر گرفته‌اند. امارات در نظر دارد تا سال ۲۰۲۰ نوآورترین کشور منطقه شود یا عمان برنامه‌ریزی کرده‌ است تا سال ۲۰۴۰ جزو ۲۰ کشور برتر نوآور شود.

سراییان ادامه داد: در آینده حدود ۲۵ درصد از سهم ۷۶ تریلیون دلاری اقتصاد دنیا به اقتصاد دیجیتال اختصاص خواهد یافت که نوآوری محو اصلی این اقتصاد خواهد بود.

بین حذف قانون و قانون‌گذاری تعادل برقرار کنیم

در ادامه، دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز گفت: امیدوارم در کشور حساسیت لازم برای اجرای نظام حقوقی مناسب و مطابق با تحولات روز ایجاد شود.

ابوالحسن فیروزآبادی اظهار کرد: حجم زیادی از سرمایه شرکت‌های بزرگ «فناور» معنوی است. ما باید مباحث قانونی در حوزه اقتصاد و دارایی معنوی را حل کنیم. در دنیا مبحث حذف قانون‌گذاری مورد توجه قرار داده شده است. باید تعادلی بین حذف قانون و قانون‌گذاری برقرار کنیم.

در پایان سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از لوایح پنجگانه مربوط به حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات رونمایی شد.