fa-IR
چهارمین رویداد دورهمی تاب‌فکر قم برگزار شد

چهارمین رویداد دورهمی تاب‌فکر قم برگزار شد

چهارمین رویداد دورهمی تاب‌فکر با موضوع ارزش‌آفرینی محتوا در بسترهای نو با حضور علی یزدی‌نژاد، مدیرعامل شتاب‌دهنده تاب‌تک و سیدحسن هانی‌طبایی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان قم و محمد ابوالحسنی، تهیه‌کننده برنامه دیرین دیرین پنج‌شنبه ۲۶ بهمن‌ماه در دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد.

در ابتدای برنامه علی یزدی‌نژاد، مدیرعامل شتاب‌دهنده تاب‌تک در خصوص معرفی شتاب‌دهنده‌ها به شرکت‌کنندگان حاضر در رویداد بیان کرد. شتاب‌دهنده‌ها شرکت‌هایی هستند که یک استارت‌آپ را مورد حمایت فکری، فنی و مالی قرار می‌دهند و تیم‌ها را بر اساس شرایط و قوانین داخلی خود پذیرفته تا با خدمات ارایه‌شده بتوانند مسیر توسعه و تجاری‌سازی ایده خود را با حداقل ریسک بپیمایند.

یزدی‌نژاد درباره نقش آموزش و مشاوره در فضای کسب‌وکار استارت‌آپی افزود: شتاب‌دهنده تاب‌تک جهت حمایت از کارآفرینی در زمینه‌های فرهنگی، فناوری اطلاعات، نشر الکترونیک تلاش می‌کند تا با ارایه این خدمات طبق برنامه کسب‌وکار واقعی و جذاب در فرآیند تجاری‌سازی نوپا، کارآفرینان را یاری کند.

در بخش دوم برنامه محمد ابوالحسنی، تهیه‌کننده برنامه دیرین دیرین از تجربیات خود در ساخت برنامه دیرین دیرین و نحوه شکل‌گیری آن صحبت کرد و در ادامه در خصوص نقش اینترنت و فناوری‌های روز در کشور بیان کرد: استفاده از اینترنت و فناوری‌های روز در ایجاد کسب‌وکار در کشور خوب و رو به پیشرفت است. استفاده از اینترنت برای ایجاد شغل در کشور ما شروع شده است و خیلی زود جای خود را بین مردم و کسانی که اهل ایجاد کسب‌وکار هستند، باز کرده است. ما نیز در برنامه دیرین دیرین از روش جهانی تولید محتوا و ارایه پیام‌های اجتماعی، فردی و ... در قالبی جذاب استفاده کردیم، در کنار تولید محتوای جذاب کسب درآمد هم می‌کنیم.

ابوالحسنی در خصوص آفت کسب‌وکارهای استارت‌آپی بیان کرد: آفتی که در کسب‌وکارهای جدید و نوپا دیده می‌شود این است که کارآفرینان می‌خواهند در ابتدا کسب‌وکار بزرگی را آغاز کرده و آن را سریع به نتیجه برسانند و از آن درآمدزایی بالایی داشته باشند، اما باید سعی کنند در ابتدا کسب‌وکار کوچکی را درست انجام دهند، در واقع کسب‌وکاری که قابلیت توسعه داشته باشد حتما می‌تواند تبدیل به یک بیزنس بزرگ با درآمدزایی بالا شود.

هانی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات استان با اشاره به صحبت‌های ابوالحسنی بیان کرد: فضا برای کسب‌وکارهای اینترنتی بسیار مناسب و فراهم است و سرمایه‌گذاران گرایش بیشتری نسبت به سرمایه‌گذاری در فضاهای استارت‌آپی پیدا کرده‌اند و جامعه نیز از لحاظ فکری و زیرساختی تا حدی آماده شده است.

هانی در خصوص حمایت دولت از کسب‌وکارهای نوپا اعلام کرد: کمک‌کردن به فضای کسب‌وکار جزیی از شرح وظایف دولت محسوب می‌شود و دولت هم‌اکنون در حال آماده‌سازی تسهیلات و در اختیار قراردادن آن به واحدهای فناور است.

هانی هم‌چنین در خصوص ارایه محتواهای مذهبی و اسلامی اظهار کرد: قم پایگاه نشر اسلامی است و توانایی و آمادگی بسیار بالایی برای کار در این حوزه دارد، اما در بخش نشر این منابع نیاز به کمک دارد.