fa-IR
باید به ترویج فرهنگ استارت‌آپی در کشور کمک کنیم
مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری

باید به ترویج فرهنگ استارت‌آپی در کشور کمک کنیم

نخستین همایش ملی فناوری‌های فرهنگی با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دانشگاه صنعتی شریف و یا حضور فعالان حوزه صنایع فرهنگی ۲۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ برگزار شد.

ایجاد زمینه توسعه فرهنگ با بهره‌گیری از فناوری

دبیر ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز در این همایش به حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد زیست‌بوم توسعه صنایع و فناوری‌های فرهنگی اشاره کرد و گفت: معاونت علمی و فناوری با حرکت در مسیر رفع کاستی‌ها و خلاهای شکل‌گرفتن زیست‌بوم توسعه صنایع فرهنگی، زمینه را برای توسعه زیست‌بوم فعالیت شرکت‌های خلاق دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های حوزه فرهنگی فراهم می‌کند.

سیدمحمدحسین سجادی نیری با بیان این‌که صنایع فرهنگی و نرم می‌توانند با بهره‌گیری از فناوری به خلق ایده‌های نو منجر شوند، افزود: صنایع فرهنگی با بهره‌گیری از فناوری به تولید، توزیع محصولات و خدماتی می‌پردازند که ماهیت فرهنگی دارند و مخاطب آن‌ها تمامی بخش‌های مخاطب فرآورده‌های فرهنگی در جامعه است.

سجادی نیری با اشاره به رشد روزافزون بازار صنایع و محصولات فرهنگی افزود:  از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۳ میلادی بازار این حوزه بیش از ۳برابر رشد یافته است و این امر روند روبه‌گسترش بازار صنایع خلاق فرهنگی را نشان می‌دهد.

او با اشاره به توانمندی صنایع و فناوری‌های فرهنگی در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده، اظهار کرد: این صنایع با سرمایه‌گذاری به مراتب کم‌تر از ایجاد اشتغال در دیگر صنایع، زمینه ایجاد ارزش افزوده و اشتغال بالا را فراهم می‌کند و زمینه‌ساز اشتغال فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی و هنر و توسعه مشاغل روستایی و خانگی است.

رشد فزاینده استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه فرهنگی

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به توانمندی استارت‌آپ‌ها و کسب‌و‌کارهای‌ دانش‌بنیان فعال در حوزه صنایع فرهنگی و نقش‌آفرینی آنان در تولید و اشتغال دانش‌بنیان گفت: کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی که حول یک نیاز به وجود آمده‌اند، راه حل محور هستند و اگر به مشکلی بر بخورند با نوآوری و خلاقیت خود به حل آن می‌پردازند.

پرویز کرمی نوآوری و پیشتازی فناوری را مهم‌ترین ویژگی این کسب‌و‌کارها دانست و افزود: کسب‌و‌کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی تولیدکننده، ارایه کننده و پرورش‌دهنده ایده خود هستند و تلاش آنان ضامن رشد کسب‌و‌کار ایشان است.

 دبیر ستاد توسعه فرهنگ و علم‌و‌فناوری اقتصاد دانش‌بنیان با اشاره به اهمیت فرهنگ‌سازی و ترویج در حوزه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان، اظهار کرد: فرهنگ‌سازی و ترویج زیست‌بوم کارآفرینی اهمیت بسیار زیادی دارد و این فرهنگ باید در میان مردم ایجاد شود. البته این فرهنگ‌سازی و ترویج به مدت زمان زیادی احتیاج دارد و باید کمک کنیم تا فرهنگ استارت‌آپی و دانش‌بنیان را در جامعه همه‌گیر کنیم.

خروج از بن بست با صنایع فرهنگی
کرمی تصریح کرد: جوانان خلاق و متخصص ما باید در حوزه فناوری فرهنگ وصنایع خلاق این حوزه ورود پیدا کنند تا این حوزه را تعالی دهند و در بخش فناوری‌های فرهنگی هم اشتغال‌زایی ایجاد شود. متاسفانه ما در استخدام دولتی به بن‌بست خورده‌ایم و برای خروج از این بن‌بست باید بیش از پیش در حوزه اقتصاد دیجیتال و صنایع فرهنگی فعالیت کنیم تا به موفقیت و اشتغال‌زایی بالا برسیم.

رونمایی از کتاب نوآوری نرم

در بخش دیگری از این همایش کتاب «نوآوری نرم» نوشته پائول استون‌من که توسط امیرحسین اسدی، نسترن افشم و عیسی کشاورز ترجمه شده است، با حضور پرویز کرمی رییس شورای سیاست‌گذاری و سیدمحمدحسین سجادی نیری دبیر همایش رونمایی شد.

همایش ملی فناوری‌های فرهنگی به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان و ستاد توسعه فناوری‌های نرم و هویت‌ساز برگزار می‌شود و در آن بیش از ۳۰ تن از صاحبان شرکت‌های خلاق و نوآور سخنرانی داشتند.