fa-IR
دور شدن از سوئیفت غیرقابل تصور نیست
یک پژوهشگر اقتصادی

دور شدن از سوئیفت غیرقابل تصور نیست

یک پژوهشگر اقتصادی با مقایسه قابلیت‌های پیام‌رسان مالی بلاک‌چین با پیام‌رسان مالی سوئیفت گفت: علاوه بر ویژگی‌های مشترک، بلاک‌چین سه ویژگی برتر نسبت به سوئیفت دارد و باید تغییر تکنولوژی و ابزارها را بپذیریم.

عبدالعظیم ملایی در چهارمین همایش اقتصاد مقاومتی در سخنانی با موضوع استفاده از فناوری جدید در حوزه بانکداری بین‌المللی برای رفع مشکلات ارزی تولیدکنندگان با تمرکز بر بلاک‌چین اظهار کرد: یکی از مؤلفه‌های حمایت از تولید داخل رفع مشکلات ارزی و صادرات تولیدکنندگان است. تولیدکننده کالا را با زحمت صادر می‌کند و در نقل و انتقال پول به مشکل برمی‌خورد.

او با اشاره به نقش پیام‌رسان‌های مالی در مبادلات بین‌المللی گفت: سوئیفت یک پیام‌رسان مالی است که تا سال  ۲۰۰۹دو دیتاسنتر آینه یکی در آمریکا و دیگری در هلند داشت که داده‌های این دیتاسنتر عینا به هم منتقل می‌شد که پس از حادثه ۱۱ سپتامبر موضوع رهگیری تامین مالی تروریسم (TFTP) مطرح شد و از سال ۲۰۰۱تا  ۲۰۰۶ این پروژه مخفی بود.

این پژوهشگر اقتصادی ادامه داد:‌ با ادامه این پروژه و افزایش انتقادها از واکاوی داده‌ها توسط آمریکا، دیتاسنتر جدیدی از سوئیفت به کشور سوییس منتقل شد که داده‌های آن عینا در دیتاسنتر آمریکا منتقل نمی‌شد اما این اقدام مورد رضایت کامل وزارت خزانه‌داری آمریکا نبود و در نتیجه در سال ۲۰۱۰قرارداد جدیدی در این باره منعقد شد که البته این قرارداد مانع انتقال اطلاعات کاربران اروپایی به آمریکا نمی‌شد.

ملایی با اشاره به فرازونشیب‌های سیستم سوئیفت گفت: به مرور سامانه‌های موازی سوئیفت ایجاد شده‌اند. در دهه ۱۳۷۰ نخستین‌بار خدمات سوئیفت به بانک‌های ایرانی ارایه شد که بعد از برجام در سال ۲۰۱۶ خدمات قطع شده سوئیفت برقرار شد و سال ۹۰ اوج استفاده ایران از سوئیفت در ارتباط با ۴۰ بانک بوده است.

این پژوهشگر اقتصادی گفت: قطعا سوئیفت تا ۱۰ سال آینده این طور باقی نخواهد ماند و فناروی‌های جایگزینی برای آن مطرح است که معروف‌ترین آن بلاک‌چین است.

ملایی با مقایسه پیام‌رسان بلاک‌چین و سوئیفت گفت: این دو پیام‌رسان در موضوعات امنیت، استاندارد بودن، سرعت و حل اختلاف یکسان هستند اما بلاک‌چین در ویژگی‌های رایگان بودن، نبود مشکل سواستفاده از داده‌ها و نبود مشکل تحریم نسبت به سوئیفت برتری دارد. علاوه بر این، استفاده از سوئیفت در سال ۷۰۰ میلیون تومان برای مجموعه متقاضی استفاده هزینه دارد.

او افزود: با استفاده از بلاک‌چین اطلاعات بانک‌های ایرانی در اختیار شخص ثالث قرار نمی‌گیرد و بانک‌های متوسط اروپایی می‌توانند بدون نگرانی از تحریم با ایران تبادل مالی کنند. علاوه بر این‌که مشخص نیست روی چه حسابی بانک‌های ایرانی اصرار دارند با بانک‌های بزرگ خارجی تبادل مالی کنند در حالی که برای مثال پیک مبادله مالی یک بانک ایرانی ۸۵ میلیون یورو است و اصرار دارد با بانکی‌ با اعتبار دو تریلیون‌ دلاری رابطه مالی داشته باشد.

پژوهشگر اقتصادی گفت:‌ سیستم بلاک‌چین در جایی مستقر نیست و اختلاف‌نظرها درباره متولی‌ و حاکمیت این فناوری وجود ندارد. همچنین پیام‌رسانی در این پیام‌رسان غیرقابل انکار و قابل استناد است.

ملایی تاکید کرد: زمانی همه از سرویس گوگل برای پیام‌رسانی استفاده می‌کردند که با آمدن پیام‌رسان‌ها، فناوری مورد استفاده را تغییر دادند. اکنون نیز باید بپذیریم که تکنولوژی در حوزه پیام‌رسانی مالی نیز در حال تغییر است و دور شدن از سوئیفت غیرقابل تصور نیست.