ارایه گزارش اشتغال صنعت برنامه‌های موبایلی
از سوی کافه‌بازار منتشر شد

ارایه گزارش اشتغال صنعت برنامه‌های موبایلی

گزارش اشتغال صنعت برنامه‌های موبایلی، تصویری جامع از میزان اشتغال‌زایی این صنعت در ایران را ارایه می‌کند. در این گزارش با نمونه‌گیری آماری از تیم‌های توسعه‌دهنده‌ ایرانی و ترکیب نتایج آن با اطلاعات برنامه‌های منتشرشده‌ آن‌ها در کافه‌بازار، سعی شده است تصویری دقیق از شاغلان در این صنعت به تفکیک استان، جنسیت، وضعیت حقیقی یا حقوقی و سایر شاخصه‌های مفید ارایه شود.

تخمین به‌دست‌ آمده برای تعداد شاغلان مستقیم صنعت در ایران بیش از ۲۰‌هزار و ۷۰۰ شغل است. اگر شغل‌های القایی را نیز به این عدد اضافه کنیم، به عدد ۳۱ هزار شغل می‌رسیم.

از مجموع بیش از ۱۹ هزار توسعه‌دهنده ایرانی، بیش از ۷ هزار توسعه‌دهنده در دسته توسعه‌دهندگان فعال قرار می‌گیرند که حداقل‌های درآمدی یا نصب فعال را داشته‌اند. بر اساس نمونه متوسط تعداد شاغلان این تیم‌ها ۱/۸۷ است.

همچنین بیش از ۱۴۰۰ تیم توسعه‌دهنده ایرانی با عنوان شرکت‌های حقوقی در کافه‌بازار ثبت‌نام کرده‌اند که به طور متوسط بیش از ۲۵ برابر توسعه‌دهندگان حقیقی درآمد دارند.

۶۳ درصد شاغلان صنعت مدارک دانشگاهی دارند و توسعه‌دهندگانی که به درآمد و نصب فعال بیشتری رسیده‌اند از تعداد شاغلان با مدارک دانشگاهی بیشتری برخوردار هستند. ۲۳ درصد از شاغلان صنعت بانوان هستند.

توسعه‌دهندگان بازی به طور متوسط تعداد شاغلان بیشتری دارند و با این‌که حدود ۴ درصد از توسعه‌دهندگان ایرانی را تشکیل می‌دهد، حدود ۳۰ درصد از درآمد‌های دیجیتالی به آن‌ها تعلق دارد. استان تهران در رتبه اول تعداد شاغلان و تعداد تیم‌های توسعه‌دهنده قرار دارد و استان قم به نسبت جمعیت، بیشترین تعداد توسعه‌دهندگان فعال را داراست.

قضاوت در رابطه با تعداد شاغلان غیر مستقیم صنعت که به دلیل وجود صنعت برنامه‌های موبایلی مشغول فعالیت شده‌اند دشوار است اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که در بخش‌های حمل‌ونقل، حمل بار، غذا و خوراکی‌ها، خدمات منزل و خودرو، خدمات پزشکی، فروشگاه‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی بیش از ۴۹۰ هزار شاغل انفرادی یا بنگاه اقتصادی از خدمات برنامه‌های موبایلی بهره‌ می‌برند.