fa-IR
مقررات دست‌وپاگیر مانع بیمه کسب‌وکارهای نوپاست
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد

مقررات دست‌وپاگیر مانع بیمه کسب‌وکارهای نوپاست

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه نگاه یک سیما گفت: وظایف وزارت ارتباطات درباره ایجاد زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات تبیین شده است اما با فقط با ایجاد زیرساخت‌ها محتوای فضای مجازی تغییر نمی‌کند و دغدغه‌های فرهنگی با آن‌ها رفع نمی‌شود.

ایجاد ۱۵۰ هزار شغل در حوزه ICT

محمد‌جواد آذری جهرمی با بیان این‌که در حوزه خدمات، اقتصاد به همراه اشتغال در حال افزایش است و خدمات بر پایه فناوری اطلاعات رشد بیشتری در این حوزه دارد، افزود: در یک سال و نیم گذشته ۱۵۰ هزار شغل در حوزه فناوری اطلاعات ایجاد شده است.

آذری جهرمی گفت: اشتغال در حوزه فناوری اطلاعات به معنای تولید برنامه‌هایی به زبان فارسی است که در حال درآمدزایی‌اند و روی پلتفرم‌های ما مانند سکوی کافه بازار قرار گرفته‌اند.

او افزود: حدود ۳۰ هزار گروه شامل گروه‌های دو نفره یا شرکت‌هایی با ۲۰۰ کارمند در حال تولید برنامه هستند و این برنامه‌ها را روی کافه بازار قرار می‌دهند.

آذری جهرمی گفت: کسب‌و‌کارهای نوپا به دلیل مقررات دست‌وپاگیر خود را بیمه نمی‌کنند. مقررات دست‌وپاگیر مانع بیمه شدن کسب‌وکارهای نوپاست

وابستگی برخی شغل‌ها به پیام‌رسان‌‌ها

او با بیان این‌که فضای مجازی فراتر از پیام‌رسان‌هاست و پیام‌رسان‌ها تسهیل کننده شغل‌ها هستند، افزود: البته مبتنی بر پیام رسان‌ها نیز یک سری شغل ایجاد شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: چون عده‌ای می‌خواهند بگویند پیام‌رسانی خوب و پیام‌رسانی بد است، زمانی که اعلام می‌شود برخی شغل‌ها به پیام‌رسان‌ها وابسته هستند، می‌گویند آمار اشتغال درست نیست.

آذری جهرمی افزود: اکوسیستم کشور هنوز برای کسب‌و‌کارها در فضای مجازی مناسب نیست و ایجاد شغل در این حوزه، فقط به دلیل استعداد بالای جوانان ما و خلاء ۱۰ ساله در این زمینه در بازار کشور است.

او گفت: این امر موجب شده در دو سال اخیر سالی ۱۰۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شود اما ادامه این روند با مشکل روبروست. باید اکوسیستم کسب و کار در فضای مجازی را مناسب و ملاحظات فرهنگی، بومی و اقتصادی را در این حوزه در نظر بگیریم. بازی در حوزه اقتصادی کشورهای دیگر نادرست است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: زمانی که می خواهیم برنامه‌های مبتنی بر فعالیت‌های داخلی کشور را به ابزارهای خارجی ترجیح دهیم، نیاز به سکوی اجرا داریم که آن گوشی تلفن همراه است.

آذری جهرمی افزود: در مصوبه شورای عالی فضای مجازی وظایف دستگاه ها برای حفظ حریم خصوصی افراد مشخص شده و مسئولیت ویژه ای در این زمینه به وزارت ارتباطات داده نشده است.

او افزود: فضای مجازی در حال دگرگون کردن آینده حاکمیت‌های دنیاست. اکنون بحث اقتصاد دیجیتالی را به عنوان انقلاب صنعتی چهارم مطرح می‌کنیم که جامعه بداند چه خبر است اما بنا نیست تسلیم این موضوع شویم و هر چیز که در این عرصه طراحی کردند، بپذیریم.