fa-IR
رونمایی از ۲ تاکسی‌‌‌یاب اینترنتی با مجوز‌های لازم

رونمایی از ۲ تاکسی‌‌‌یاب اینترنتی با مجوز‌های لازم

با جست‌وجو در اینترنت به تعداد زیادی اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب اینترنتی بر می‌خورید که شاید حتی نام آن‌ها را نشنیده باشید. بازار تاکسی‌های اینترنتی آن قدر داغ شده است که اتحادیه کسب‌و‌کارهای فضای مجازی می‌گوید بیشترین مراجعه به این اتحادیه، برای دریافت مجوز ارایه خدمات اینترنتی تاکسی است.

در حالی که اسنپ، تپسی، کارپینو، دینگ، اسپین و قونقا به عنوان تاکسی اینترنتی فعالیت می‌کنند که در دو روز گذشته دو سرویس جدید به نام کابین و itaxi نیز به جمع این سرویس‌ها پیوستند. این در حالی است که هر کدام مدعی داشتن مجوزهای لازم هستند که سازمان تاکسیرانی تهران می‌گوید تنها به دو شرکت مجوز داده است. البته با توجه به این‌که بقیه شرکت‌ها با خیال راحت به کار خود ادامه می‌دهند، به نظر می‌رسد اصولا نیازی به مجوز تاکسیرانی نیست.

فقط کارپینو و کابین

علیرضا قنادان، مدیرعامل سازمان تاکسیرانی دیروز در حاشیه مراسم رونمایی از اپلیکیشن درخواست تاکسی کابین گفت: درِ سازمان تاکسیرانی به روی سرویس‌های اینترنتی تاکسی باز بوده است و از شرکت‌های جدید استقبال می‌کنیم.

او با بیان این‌که هدف ما حمایت از اپلیکیشن‌های جدید است، گفت: سازمان تاکسیرانی هیچ‌گونه دخالتی در جزییات کسب‌وکار و مدل خلاقانه اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی نخواهد داشت و سایر شرکت‌های متقاضی با رعایت چارچوب ضوابطی که سازمان تاکسیرانی آماده کرده است، می‌توانند مجوز رسمی برای اپلیکیشن خود دریافت کنند.

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی گفت: تنها مساله مهمی که از سوی این شرکت‌ها باید رعایت شود، مسایل حمل‌و‌نقلی از جمله برخورداری از حداقل‌هایی از لحاظ سطح آلایندگی و آثار زیست محیطی و ترافیکی، امنیت مسافران و تایید صلاحیت رانندگان تاکسی فعال در این ناوگان طبق ضوابط سازمان تاکسیرانی است.

قنادان گفت: با توجه به تعداد تاکسی‌ها، حجم ترددها و ظرفیتی که در شهر وجود دارد، به نظر می‌رسد درحال حاضر ظرفیت حضور اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی جدید مخصوصا در زمینه ارایه سرویس‌های لوکس و باکیفیت و خدماتی مانند خدمات هم‌پیمایی در بازار رقابتی وجود دارد.

او افزود: سازمان تاکسیرانی شهر تهران از ورود تکنولوژی در حوزه حمل و نقل استقبال می‌کند و باید همگام با تجربه‌های سایر نقاط دنیا در این حوزه گام برداریم. به همین منظور تیمی را تشکیل داده‌ایم تا آثار ورود تکنولوژی، نحوه برخورد و تعاملی را که با سرویس‌های حمل‌و‌نقل در کشورهای مختلف وجود دارد، بررسی و سیاست‌گذاری خود را در این حوزه با استفاده از تجربیاتی که وجود دارد، دنبال کنیم.

قنادان ادامه داد: برای این‌که اپلیکیشن‌های درخواست تاکسی برای بیشتر فعالیت‌های خود ازجمله ارایه خدمات لوکس و خاص و بستن قراردادهای سازمانی باید دارای مجوز از سازمان تاکسیرانی باشند، به این ترتیب شرکت‌هایی همچون کابین و کارپینو به دلیل داشتن مجوز رسمی، در بازار رقابتی جلوتر قدم برمی‌دارند.

طراحی itaxi در سازمان تاکسیرانی

درحالی که مدیرعامل سازمان تاکسیرانی تهران می‌گوید تنها کارپینو و کابین مجوز دارند، سرپرست اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری اعلام کرد: اپلیکیشن itaxi ازسوی سازمان تاکسیرانی طراحی شده است و علاوه بر این‌که در چند شهر قزوین، سنندج، همدان و شیراز در حال اجراست، در سازمان تاکسیرانی دیگر شهرهای کشور نیز فعال می‌شود.

مرتضی ضامنی با بیان این‌که استفاده از نرم افزارهای نوین و برخط در هر حرفه و کسب‌وکار نیاز است، گفت: فعالان هر عرصه باید خود را به نرم‌افزارهای برخط و نوین تجهیز کنند تا بتوانند نیازهای جامعه را پاسخ دهند اما باید بپذیریم قوانینی در کشور وجود دارد که بر طبق آن وظایفی به دستگاه‌ها واگذار شده است.