fa-IR
دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای مجازی دلایل شکل‌گیری این انجمن را تشریح کرد
انجمن صنفی کسب‌وکارهای مجازی برای حمایت از کسب‌وکارها شکل‌گرفته است

دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای مجازی دلایل شکل‌گیری این انجمن را تشریح کرد

رضا الفت‌نسب، دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی و دبیر اجرایی دهمین دوره جشنواره وب و موبایل در روز پایانی اختتامیه دهمین جشنواره وب و موبایل ایران؛ در خصوص دلیل شکل‌گیری این انجمن و برنامه‌های آینده آن صحبت کرد.

الفت نسب، در ابتدا آماری در خصوص واحدهای صنفی موجود در کشور ارایه کرد و گفت: در ایران تقریباً به ازای هر ۳۰ شهروند یک واحد صنفی تشکیل‌شده است که این میزان ۷ برابر میانگین جهانی است و امروزه شاهد هستیم در همه شهرها، روستاها و محلات در پارکینگ‌ها افراد اتحادیه شکل داده‌اند.

الفت نسب در خصوص دلایل تعارض بین کسب‌وکارهای سنتی و اینترنتی گفت: خیلی افراد معتقد هستند کسب‌وکارهای سنتی دیگر در این جامعه نقشی ندارند و این دیدگاه باعث بروز اختلافات شده است. اتحادیه‌های موجود بر اساس آیین‌نامه ماده ۸۷ قانون نظام صنفی شکل‌گرفته است و بر اساس این آیین‌نامه کسب‌وکارهای مجازی ملزم به دریافت مجوز از اتحادیه مربوطه هستند اما فرآیند دریافت مجوز از این اتحادیه خیلی پیچیده است. دریافت مجوز از این اتحادیه‌ها به شکل بومی است و با توجه به ۸۳۰۰ اتحادیه‌ای که در سراسر کشور وجود دارد، کسب‌وکارها نیاز دارند در هر شهری که فعال هستند از اتحادیه همان شهر مجوز دریافت کنند. علاوه بر این اتحادیه‌های موجود در استان‌ها، کسب‌وکارها را ملزم به دریافت مجوز از اتحادیه می‌کنند و متاسفانه یا خوشبختانه پروانه کسب تنها مجوز مورد تایید سازمان‌های نظارتی است.

انجمن صنفی به‌هرحال باید شکل می‌گرفت و ما تصمیم گرفتیم برای حل مشکلات ورود کنیم چرا که در غیر این صورت بخش سنتی ورود می‌کرد و این بخش را هم در اختیار خود می‌گرفت. این اتحادیه تنها تشکلی است که نیازی به ارایه سند مالکیت یا اجاره برای دریافت مجوز ندارد.

الفت نسب همچنین در خصوص وضعیت دریافت مجوز استارت‌آپ‌ها گفت: در حال حاضر اجباری نداریم که استارت‌آپ‌ها برای دریافت مجوز به ما مراجعه کنند. ما در حال تدوین ضوابط برای گروه‌های مختلف شغلی هستیم و این فرآیند را با گروه تاکسی‌های اینترنتی شروع کرده‌ایم و با همین رویکرد موفق شده‌ایم تاکنون تعداد بسیار زیادی از کسب‌وکارها را رفع پلمپ کنیم.

الفت نسبت همچنین در خصوص برنامه‌های آینده و فعالیت‌های در دست اقدام این انجمن گفت: با پیگیری‌های اتحادیه، ازاین‌پس دیگر پرونده‌های مالی کسب‌وکارهای مجازی به دادگاه نمی‌رود و همه فرآیند از طریق یک اپلیکیشن انجام خواهد شد. همچنین فریلنسرها و فعالان کسب‌وکارهای مجازی در آینده خواهند توانست از بیمه تامین اجتماعی بدون اعمال بار مالی زیاد روی شرکت‌ها استفاده کنند.

برای حل مشکل مالیاتی کسب‌وکارها تلاش داریم شعبه تخصصی مالیاتی کسب‌وکارهای مجازی را ایجاد کنیم که حداقل درک بهتری نسبت به وضعیت کسب‌وکارهای اینترنتی داشته باشند و همچنین «حمایت از استارت‌آپ‌ها» و طرح «حمایت حقوقی از کسب‌وکارها» جز برنامه‌های آینده این اتحادیه خواهد بود.