fa-IR
استارت‌آپ‌ها اقتصاد را تکان می‌دهند!
مدیرعامل یک استارت‌آپ

استارت‌آپ‌ها اقتصاد را تکان می‌دهند!

مدیرعامل یک استارت‌آپ با اشاره به توان اشتغال‌زایی گسترده استارت‌آپ‌ها، بر تاثیرگذاری مثبت این‌گونه فعالیت‌ها در راستای رشد و بهره‌وری اقتصادی تاکید کرد.

کیوان جعفری فشارکی با بیان این که ایران به دلیل قرار گرفتن در یک موقعیت استراتژیک حمل‌ونقلی می‌تواند محل مناسبی برای ترانزیت بین‌المللی و مخصوصا کشورهای گروه ۲۰ باشد، گفت: نبود ساماندهی منظم سیستم‌های حمل‌و‌نقل باری مانعی بسیار بزرگ در راه تحقق استعدادهای ترانزیتی ایران است؛ امری که در صورت تحقق می‌تواند زمینه اشتغالزایی بالایی را فراهم کند.

او درباره شرکت‌های هوشمند حمل‌و‌نقل بار گفت: شرکت‌های حمل‌و‌نقل به دلیل مشکلاتی که دارند نمی‌توانند به تنهایی بارهای مشتریان را به آنها برسانند. واقعیت این است که این شرکت‌ها و خودِ رانندگان در پیدا کردن بار مشکل دارند، ضمن این که آن‌ها برای پیدا کردن بار برگشت به مشکل برمی‌خورند. امری مورد توجه برای رانندگان این است که شیفت برگشت آنها هم از مقصدی که حمل بار می‌کنند فراهم باشد.

این فعال استارت‌آپی اضافه کرد: به همین دلیل، رانندگان بسیاری از مسیرها را برای حمل بار انتخاب نمی‌کنند؛ در صورتی که اگر یک سیستم هوشمند اپلیکشنی بر روی موبایل آنها باشد، به راحتی می‌توانند بار برگشت خود را از شهرهای کوچک هم فراهم کنند. این قضیه علاوه بر این‌که سبب بهره‌وری در فعالیت حمل‌و‌نقلی کشور می‌شود، باعث اشتغالزایی هم خواهد شد.

جعفری فشارکی با اشاره به محدودیت‌های قرارگرفته بر سر راه خود، اظهار کرد: ماه‌ها به دنبال مجوز این فعالیت استارت‌آپی بودیم که آن هم به دلیل نبود اساسنامه مرتبط باعث شد تا ۶ ماه دیگر هم کارمان طول بکشد. البته درنهایت و با پیگیری‌های معاونت فناوری اطلاعات و ریاست جمهوری توانستیم مجوزهای لازم را دریافت کنیم.

او اضافه کرد: اما این تازه شروع ماجراست؛ چرا که ما حالا باید با بسیاری از گروه‌هایی که در زمینه‌ واسطه‌گری در حوزه حمل‌و‌نقلی فعالیت دارند روبه‌رو و انواع مشکلات را متحمل شویم.

این فعال استارت‌آپی با بیان این‌که اساسا بستر استارت‌آپ‌ها روی خطوط مخابراتی و ارتباطاتی بنا شده است، اظهار کرد: باید از فعالیت‌ها و اقدامات وزارت‌های ارتباطات دولت‌های یازدهم و دوازدهم تشکر کرد؛ چرا که آن‌ها این فضا و بستر را برای فعالیت استارت‌آپ‌ها فراهم کرده‌اند. اگر اینترنت با سرعت بالا فراهم نمی‌شد، اساسا هیچ استارت‌آپی نمی‌توانست شکل بگیرد.

جعفری فشارکی در نهایت با اشاره به مزایای ورود استارت‌آپ‌ها به حوزه اقتصادی کشور هم گفت: اساسا سامانه‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت می‌توانند موجب افزایش بهره‌وری اقتصادی و در سطح کلان، باعث ایجاد اشتغال، یا به عبارتی بسترسازی برای ایجاد اشتغال شوند.

مدتی است که بحث حمایت دولت از استارت‌آپ‌ها مطرح شده که در آن البته بسیاری از کارشناسان بر ضرورت ایجاد تسهیل‌گری (به معنای برداشتن موانع رشد) تاکید دارند و معتقدند که دولت به جای حمایت‌های مالی از استارت‌آپ‌ها تمرکز خود را برروی حمایت‌های مقرراتی و مالیاتی از این کسب‌و‌کارها بگذارد.