fa-IR
ضرورت پاسخگویی کسب‌وکارها در برابر اطلاعات کاربران
وزیر ارتباطات و فناوری اراتباطات تاکید کرد

ضرورت پاسخگویی کسب‌وکارها در برابر اطلاعات کاربران

وزیر ارتباطات و فناوری اراتباطات در آغاز مراسم اختتامیه دهمین جشنواره وب و موبایل ایران که پنجشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۶در پژوهشکده نیرو برگزار شد، گفت: توسعه زیرساخت‌های فناوری یکی از مسیرهایی بود که دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ در پیش گرفت و در ۵ سال گذشته ۲۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه این زیرساخت‌ها هزینه شده است.

محمدجواد آذری جهرمی با بیان این‌که انحصار ذاتی که مخابرات در حوزه اینترنت، مانع توسعه این بخش شده است، افزود: اگرچه وجود این انحصار قانونی نیست اما به دلیل هزینه‌هایی که مخابرات برای توسعه این بخش انجام داده است، این انحصار به وجود آمده است.

او از اینترنت اشیا، بیگ‌دیتا و هوش مصنوعی به عنوان سه ضلع مثلثی یاد کرد که آینده بشریت را تغییر خواهند داد و گفت: هر سال رشد وب‌سایت‌ها در ایران حدود ۱۰ درصد اما این میزان در موبایل‌ها دوبرابر است که دلیل آن هم تقاضایی است که وجود دارد.

به گفته آذری جهرمی بر اساس آمار موجود، متاسفانه در حوزه سلامت نتوانسته‌ایم رشد کنیم و کسب‌وکارهای ما در این بخش خیلی ورود نکرده‌اند. حوزه دیگر، «صنایع دستی» است که همچنان باید برای بهبود آن باید تلاش کنیم. همچنین «بازی» حوزه مهمی است که باید به آن توجه کرد. رتبه اقتصادی این حوزه در زمینه اقتصاد دیجیتال، چهارم است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد: ما باید زیرساخت‌های خودمان را برای بهبود دسترسی مردم به اینترنت و کاهش زمان تاخیر انتشار اطلاعات بهبود دهیم. سرویس ADSL فقط در لایه کاربر حدود ۶۰ میلی‌ثانیه تاخیر دارد. مشکلات دسترسی مردم به اینترنت تنها به عهده دولت نیست و فعالان این حوزه هم باید برای رفع این مشکلات تلاش کنند.

او گفت: باید سرویس‌های ابری در شهرستان‌ها هم توسعه پیدا کند. به دلیل تجمیع این موارد در تهران، ترافیک پایتخت چندین برابر شهرستان‌ها شده است.

آذری جهرمی با بیان این‌که کسب‌وکارها باید در برابر اطلاعاتی که از افراد دریافت می‌کنند، پاسخگو باشند، افزود: این موارد باید به صورت شفاف با کاربران به اشتراک گذاشته شود. وضع این قوانین به کسب‌وکارها هم کمک می‌کند اطلاعات مشتریان را به راحتی در اختیار هر سازمان یا مسئولی قرار ندهند. عموم تیم‌های کسب‌وکاری افراد فنی هستند. از این رو لازم است تیم‌ها یک مشاور شبکه‌ای همراه خود داشته باشند.