fa-IR
آمارهای توسعه‌بخش در زمینه کسب‌و‌کارهای نوپا
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد

آمارهای توسعه‌بخش در زمینه کسب‌و‌کارهای نوپا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در کنفرانس تخصصی اینترنت اشیا با اشاره به پیامدهای انقلاب صنعتی چهارم در اشتغال، رشد اقتصادی و بهبود بهره‌وری گفت: پیش‌بینی می‌شود که  ۴۰۰ تا ۸۰۰ هزار شغل صنعتی در این فرآیند از بین برود و ۱۴ درصد مشاغل نیازمند یادگیری برای ورود به کار جدید باشند.

محمد‌جواد آذری جهرمی افزود: برای مثال در کشور انگلستان در سال ۲۰۱۵، ۸۰۰ هزار شغل سنتی از بین رفت اما دو تا ۳.۵ میلیون شغل جدید به این زیست‌بوم بازگشته است. در همین حال پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۲۰ حدود ۹ درصد مشاغل با عناوین شغلی جدید در این بازار دیده می‌شود.

وزیر ارتباطات با اشاره به این‌که انقلاب صنعتی چهارم که مبتنی بر فناوری اطلاعات وا رتباطات، هوش مصنوعی و اینترنت اشیا است، کاهش اشتغال در صنعت و کشاورزی را به همراه دارد اما در حوزه اشتغال و اقتصاد شاهد رشد بسیار زیادی خواهیم بود. این موضوع تاثیر ۲.۵ درصدی ICT بر GDP (تولید ناخالص داخل) را به همراه خواهد داشت و رشد ۴ درصدی در این شاخه اتفاق می‌افتد.

آذری جهرمی با تاکید بر ایجاد اشتغال پایدار و فراگیر در این عرصه، به بهبود بهره‌وری و افزایش خلاقیت اشاره کرد و یادآور شد: یکی از شیوه‌های این بهبود، موضوع کارآفرینی است.

به گفته او بر اساس آمارهای جهانی ارایه شده در حوزه کارآفرینی که مربوط به سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ است، مشخص شده که کشور ما در زمینه مهارت راه‌اندازی کسب‌و‌کار در این حوزه شاخص بالایی دارد و از وضعیت خوبی برخوردار است. این موضوع ناشی از رشد شبکه‌سازی و توسعه شبکه‌های اجتماعی نیز می‌تواند باشد.

وزیر ارتباطات گفت: در همین حال در موضوع نوآوری محصول نیز شاهد رشد خوبی هستیم اما در حوزه فرهنگی و بین‌المللی‌سازی با ضعف گسترده‌ای در زیست‌بوم کارآفرینی روبرو هستیم. همچنین در شاخص سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر نیز وضعیت ایران ثابت است و شاخص تبدیل فرصت نیز رتبه پایینی را به خود اختصاص داده است.

آذری جهرمی با اشاره به تاکید ویژه رییس جمهور بر توسعه اقتصاد دیجیتالی در کشور گفت: در این عرصه به وزارت ارتباطات مهلت یک ماهه داده شده است که استراتژی مواجهه با اقتصاد دیجیتال را تنظیم و شاخص‌های مربوط به این موضوع را مشخص کند که در یک کارگروه این موضوع در دست برررسی است.

او توسعه کسب‌و‌کارهای نوپا بر مبنای طرح تکاپو را نیز از دیگر موضوعات در دست اقدام دولت اعلام کرد و گفت: هم اکنون در هشت استانی که پایلوت طرح تکاپو انجام شده است، ۱۲۰ تفاهم‌نامه تبادل شد که از این تعداد ۳۴ مورد به اجرا درآمد و ۷۰ مورد در حال پیگیری برای اجرا است. ۲۵ مورد نیز تاکنون اجرا نشده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به سه استان موفق در اجرای طرح تکاپو شامل کردستان، یزد و خراسان رضوی تصریح کرد: مطابق با اجرای این طرح ۱۶۰۰ شغل در کردستان، ۲هزار شغل در یزد و ۲۰ هزار و ۵۰۰ شغل در خراسان رضوی ایجاد شد.

او تولید محتوا، هوشمندسازی و بازی‌های یارانه‌ای را از دیگر محورهای ایجاد اشتغال در این استان‌ها عنوان کرد.

آذری جهرمی با اشاره به آمارهای توسعه بخش ارتباطات از سال ۹۰ تا ۹۵ گفت: تعداد شتاب‌دهنده‌های کشور تا به امروز رشد ۲۵ برابری داشته است و نهادهای سرمایه‌گذار نیز به ۳۰ سرمایه‌گذار رسیده است. همچنین تعداد مراکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌و‌کارهای نوپا به ۳۰ مرکز افزایش یافته است.

وزیر ارتباطات حجم بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات را ۴۰ هزار میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: تا پایان برنامه ششم این حجم باید به ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

او چالش مهارت نامتناسب فارغ‌التحصیلان با نیاز بازار را از جمله مشکلات موجود در کسب‌و‌کارهای نوپا عنوان کرد و تصریح کرد: متاسفانه مهارت فارغ‌التحصیلان از کیفیت لازم برخوردار نیست.

آذری جهرمی با اشاره به برنامه‌های پیشرو برای افزایش اشتغال و توسعه اقتصاد دیجیتال اظهار  کرد: باید بخش فناوری ارتباطات ۱۹.۴ درصد و بخش فناوری اطلاعات ۴۲ درصد رشد در کشور داشته باشد.

او  یکی از موضوعات فعال‌سازی اقتصاد دیجیتال در کشور را ایجاد شهر هوشمند عنوان و تاکید کرد: شاخص‌های توسعه فناوری اطلاعات در دنیا تغییر کرده است و امروز به جای ضریب نفوذ تلفن ثابت و میزان پهنای باند، تعداد خانه‌های هوشمند شاخص توسعه است. بر این اساس سه جلسه مفصل با شهرداری‌های کلان شهرهای تهران، مشهد و یزد داشته‌ایم تا سند توسعه شهر  هوشمند را نهایی کنیم.

وزیر ارتباطات عنوان کرد: در این زمینه با شهرداری تهران نیز به نتیجه رسیده‌ایم و قرار است شاخص‌های مدنظر شهرداری برای برنامه‌ریزی در این زمینه به ما ارایه شود.

آذری جهرمی یادآور شد: برنامه داریم در مناطق آزاد کیش، قشم و انزلی به عنوان پایلوت، طرح شهرهوشمند را عملیاتی کنیم تا بسترسازی برای توسعه اینترنت اشیا در کشور باشد. از سوی دیگر موضوع مقررات‌گذاری در این حوزه حایز اهمیت است و این در حالی است که ما هنوز در زمینه مقررات‌گذاری انقلاب صنعتی سوم با مشکلاتی مواجه هستیم و مقررات ما با نظام تجارت، مالیات و بیمه برای کسب‌و‌کارهای نوپا هم‌خوانی ندارد. بر این اساس مقررات‌گذاری در حوزه انقلاب صنعتی چهارم را از هم اکنون دنبال می‌کنیم و به همین دلیل ۵ لایحه خصوصی مرتبط با موضوعات این حوزه را به زودی به هیات دولت ارایه خواهیم کرد.