fa-IR
می‌کوشیم تهران را به شهر علم‌وفناوری تبدیل کنیم
رییس بنیاد ملی نخبگان

می‌کوشیم تهران را به شهر علم‌وفناوری تبدیل کنیم

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان گفت: در تلاش هستیم تا تهران به شهر علم‌و‌فناوری تبدیل شود.

سورنا ستاری درباره همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ایجاد زیرساخت استارت‌آپی در کشور گفت: بهترین زیر ساخت برای زیست‌بوم استارت‌آپی کشور، زیرساختی است که توسط استارت‌آپ‌ها بدون دخالت دولت ایجاد شود؛ البته دولت در این زمینه باید به صورت جدی از اقتصاد دانش بنیان و استارت‌آپ‌ها که بیشتر آن‌ها را شرکت‌های دانش‌بنیان تشکیل می‌دهند، حمایت داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری افزود: فعالیت عمده و اصلی در زمینه شرکت‌های نوپا را باید بخش خصوصی انجام دهد و دولت باید محیط کسب‌و‌کار مناسب را ایجاد کند؛ چرا که در بحث محیط کار مناسب، فقط بحث حمایت مالی اهمیت ندارد و شرکت‌های ما بیشتر از هر مسئله دیگری، نیازمند بازار و تسهیل در مجوزها و قوانین‌اند.

رییس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به وضعیت فعلی استارت آپ‌ها گفت: در مدت اخیر از برخی استارت‌آپ‌ها بازدید کرده‌ام. از اسقلال و خودباوری استارت‌آپ‌ها (به معنای این که می‌توانند روی پای خودشان بایستند) بسیار خوشحال هستم.

ستاری با بیان این که همواره ایده‌های جدید در بازار استارت‌آپ ایران مطرح می‌شود، گفت: محیط‌های کسب‌و‌کار جدید به سرعت در ایران در حال رشد است و همواره شاهد ایده‌هایی جدید هستیم که بازار را فتح می‌کنند. همچنین علاوه بر ارایه خدمات در داخل کشور، نگاه به ارایه خدمات و صادارات به خارج از کشور نیز مطرح شده است.

او درباره استارت‌آپ‌های فعال در حوزه گردشگری گفت: حوزه گردشگری یکی از مهم‌ترین حوزه‌ها در استارت‌آپ‌های فعال کشور است که توسعه آن می‌تواند در جذب گردشگر داخلی و خارجی نقش موثری داشته باشد.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری تاکید کرد: می‌کوشیم شهر تهران به شهر علم و فناوری تبدیل شود. توسعه استارت‌آپ‌ها می‌تواند در مراکز تخلیه شده شهر، در بدنه، داخل شهر  و در بافت فرسوده تحولات جدی را در حوزه مدیریت شهری به دنبال داشته باشد.

ستاری ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موضوعات این است که کمتر شهری در دنیا مانند تهران پیدا می‌شود که ۱۵ تا ۱۶ میلیون جمعیت داشته و در حوزه سرویس از امکانات مطلوب و گسترده‌ای برخوردار باشد. همچنین تمرکز نیروی متخصص و تحصیل کرده باعث شده تا تهران شرایط مطلوبی برای تبدیل به شهر علم و فناوری داشته باشد.