fa-IR
مشکل USSD یک‌شبه حل نخواهد شد
رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای

مشکل USSD یک‌شبه حل نخواهد شد

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با تاکید بر ضرورت تعامل در حل مشکل USSDها گفت: نمی‌توان این‌گونه مسایل را یک شبه حل کرد؛ چراکه بسیاری از کسب‌وکارها بر اساس آن‌ها بنا شده‌اند و مردم به این سرویس‌ها عادت کرده‌اند.

ناصرعلی سعادت اعتقاد دارد که مسئولان متخصص این حوزه باید گرد هم جمع شوند و بتوانند راه‌حلی اساسی برای این مساله بیابند. حذف یک‌شبه آن‌ها کار درستی نیست.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای درباره فراگیری استفاده از کدها مبتنی بر USSD در بین مردم جامعه گفت: مردم می‌آیند و درگیر این خدمات می‌شوند. همچنین تجارت‌ها اساس کارشان را بر این ثروت‌ها بنا می‌کنند. این‌ها باعث می‌شود تا نتوان به‌طور ناگهانی این سرویس‌ها را قطع کرد؛ بلکه باید به این‌گونه مسایل حاشیه‌ای هم توجه کرد.

به تازگی بانک مرکزی بخشنامه‌ای مبنی بر ضرورت حذف استفاده‌ خدمات بانکی و پرداختی از بستر USSD یا دو مقصده شدن امنیت آن‌ به بانک‌ها ابلاغ کرد. در صورت اجرایی شدن این ابلاغیه، تمامی عملیات بانکی و پرداختی اعم از خرید شارژ و... با کدهای USSD منتفی خواهد شد.

بانک مرکزی به مساله ناامن بودن این کدها اشاره دارد و می‌گوید استفاده از این کدها و وارد کردن رمز دوم کاربران در آن‌ها، می‌تواند منجر به کلاه‌برداری‌هایی شود. بر این اساس، قرار بود از نیمه بهمن‌ماه امسال تراکنش‌های فاقد رمزنگاری از مبدا تا مقصد حذف شود؛ مگر برای پرداخت قبض‌های عمومی از جمله آب، برق، گاز و تلفن شهری که همین استثنا شبهاتی را در اصل مساله ایجاد کرده بود.

با مذاکراتی که وزارت ارتباطات با بانک مرکزی انجام داد، این موضوع فعلا متوقف شده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند که سیستم‌های NFC و موبایل پیمنت می‌توانند جایگزین درست و حقیقی این کدها باشد اما به دلایلی نامشخص تاکنون بانک مرکزی به این سیستم‌ها با وجود داشتن زیرساخت و بستر مناسب، اجازه فعالیت گسترده در کشور نداده است.

فناوری NFC که سال‌هاست در کشور وجود دارد، می‌تواند جایگزین مناسب و آفلاینی برای کدهای USSD باشد.

بانک مرکزی و برخی کارشناسان، اپلیکیشن‌های موبایل بانک‌ها و یا موارد مشابه را جایگزین مناسبی می‌دانند که به نظر می‌رسد موضوع چندان صحیحی نیست.

طبق تحقیقات دیجیاتو ۲۵ میلیون سیم‌کارت در موبایل‌های غیرهوشمند و ساده فعالند و از سوی دیگر، ضریب نفود موبایل‌های هوشمند در کشور نیز حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد ذکر شده که این آمار نشان می‌دهد بستر مناسب آفلاین بیشتر از اپلیکیشن‌های نیازمند به اتصال اینترنت کارکرد دارد.