fa-IR
ششمین دوره مسابقات برنامه‌نویسی دانشجویی ACM
دانشگاه شیخ‌بهایی اصفهان برگزار می‌کند

ششمین دوره مسابقات برنامه‌نویسی دانشجویی ACM

کارگروه ACM دانشگاه شیخ بهایی اصفهان هرساله مسابقات ACM را برای دانشجویان دانشگاه‌های مختلف در اسفندماه برگزار می‌کند. امسال نیز طبق سنت هرسال، ششمین دوره مسابقات برنامه‌نویسی دانشجویی ACM دانشگاه شیخ بهایی، روز پنج‌شنبه ۱۰ اسفندماه ۱۳۹۶ توسط انجمن ACM دانشکده فنی مهندسی این دانشگاه برگزار می‌شود.

ای‌سی‌ام (Association for Computing Machinery) یک مسابقه برنامه‌نویسی است که هرساله در دنیا برگزار می‌شود. در این مسابقات تیم‌ها در قالب‌های ۳ نفره شرکت می‌کنند و به هر تیم یک دستگاه رایانه جهت برنامه‌نویسی داده می‌شود. نحوه سنجش تیم‌ها به این‌گونه است که در مسابقات حدوداً ۸ سوال محاسباتی و الگوریتمی مطرح می‌شود، هر تیمی که بتواند سوال‌های بیشتری در مدت‌زمان کم‌تری با خطای کم‌تری حل کند رتبه بهتری کسب می‌کند.

برخلاف مسابقات المپیاد کامپیوتر که در آن هدف تنها استفاده از مزیت‌های پیروزی در این مسابقات است و در صورت باخت در آن جز اندکی علم خاص، چیز دیگری برای شرکت‌کننده باقی نمی‌ماند، در مسابقات ACM هدف خود مسابقات است و نه پیروزی در آن. این بدان معنا است که شرکت‌کنندگان در مسابقات ACM برخلاف المپیاد، باید از خود مسابقه یعنی کد زدن و فکری که پشت این کدها است لذت ببرند، نه صرفاً به فکر پیروزی در این مسابقات و درج این پیروزی در رزومه خود باشند، گرچه ACM مزیت‌های قراردادی زیادی دارد، ولی هدف اصلی آن مزیت فلسفی و ذاتی آن است.

مسابقات ACM به مکانی برای رقابت بین نخبه‌های برنامه‌نویسی دنیا بدل شده است تا جایی‌ که شرکت‌های بزرگ مانند گوگل، اوراکل، فیس‌بوک و غیره همواره در تلاش هستند برندگان این مسابقات را جذب کنند. در ایران نیز شرکت‌هایی همچون کافه بازار، رهنما و اسنپ این افراد را جذب مجموعه‌ خود می‌کنند.

شرکتِ دانشجویان مستعد و علاقه‌مند در یک آزمون علمی دانشجویی جذاب و به‌کارگیری دانش تئوری و تبدیل آن به مهارت، آشنایی دانشجویان با روال مسابقات رسمی برنامه‌نویسی ACM و کسب تجربه کافی، شناسایی دانشجویان علاقه‌مند پویا درزمینه برنامه‌نویسی، ایجاد فضایی مناسب برای کسب تجربه کارگروهی و آزمودن توانایی دانشجویان در این قسمت و تشویق هر چه بیشتر دانشجویان به تقویت قدرت تحلیل و حل مسئله از عمده اهداف برگزاری این سری از مسابقات در دانشگاه شیخ بهایی اصفهان است.

علاقه‌مندان برای حضور می‌توانند به سایت انجمن ACM دانشگاه شیخ بهایی مراجعه کنند.