fa-IR
قوانین تجارت الکترونیک نیاز به بازنگری دارد
رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی

قوانین تجارت الکترونیک نیاز به بازنگری دارد

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: قوانین تجارت الکترونیک، با توجه به تحولات پرشتاب حوزه IT در سال‌های اخیر، کاربرد مورد نظر را ندارند.

رمضانعلی صادق‌زاده درباره برگزاری نخستین همایش بین‌المللی جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات گفت: قانون تجارت الکترونیک در اوایل دهه ۱۳۸۰ در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و طبیعی است که طی ۱۵ سال اخیر با توجه به تحولات پرشتابملی و بین‌المللی که در حوزه‌های نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کاربردی IT، از جمله کسب‌وکارهای الکترونیکی، استارت‌آپ‌ها و اصولا تجارت الکترونیک رخ داده است، آن قوانین کاربرد مورد نظر را ندارند.

قائم‌مقام معاونت آموزش، پژوهش و فناوری قانون تجارت الکترونیکی ادامه داد: از این رو، با توجه به رویکرد کاربردی که این همایش دارد، یکی از مسائلی که می‌تواند به صورت حقوقی و زیرساختی مورد بررسی قرار گیرد، این است که تمامی قوانین و مقرراتی که در حوزه کسب‌وکار به ویژه کسب‌وکار و تجارت الکترونیک وجود دارد، دوباره مورد بازنگری قرار گیرد.

صادق‌زاده تصریح کرد: مثلا در قانون مناقصات عمومی، مقوله آگهی که در زمینه مزایده‌ها، مناقصه‌ها و خریدها صورت می‌گیرد یا وضعیت‌های مشابه در قوانین دیگر، حتما باید به صورت کاغذی و روزنامه‌ای منتشر شود. بسیار طبیعی است که در دنیای امروز حتی در مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز سامانه الکترونیکی دولت راه اندازی شده است.

او ادامه داد: به موجب ماده ۹ قانون برنامه ششم و ماده ۵۰ احکام دایمی، تمامی دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری و دستگاه‌های عمومی غیردولتی باید تمامی معاملات بالای ۱۰ درصد خریدهای جزیی را به انضمام مزایده‌ها و مناقصات، از طریق این سامانه انجام دهند.

صادق‌زاده گفت: بنابراین کاملا مشهود است که رویکرد مربوط به تامین سازوکار دولت، مناقصات و مزایده‌ها در رابطه با کالا و خدمات به‌طور کلی تغییر کرده و کاملا بر بستر الکترونیکی قرار گرفته است. از این رو، برخی قوانینی که به طور خاص مرتبط با این سامانه هستند، بسیار زیاد است و باید در این زمینه بازنگری صورت گیرد.

او ادامه داد: از سوی دیگر، طبیعی است که قانون تجارت الکترونیک نیز با توجه به این‌که ۱۵ سال پیش با شرایط آن زمان نوشته شده و قطعا با شرایطی که در حال حاضر داریم مغایرت دارد، نیاز به بازنگری داشته باشد.

رییس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی اظهار کرد: ضمن این‌که همه همایش‌ها آن جنبه فرهنگ‌سازی و تبادل تجربیات را در دل خود دارند که در راستای رشد بسترهای الکترونیکی مربوط به کسب‌وکار و تجارت الکترونیک فراهم می‌کند اما از آن‌جا که می‌خواهیم جنبه‌های حقوقی را بررسی کنیم با نگاه زیرساختی این قوانین و مقررات و آیین نامه‌های اجرایی مرتبط به عنوان یک فرصت برای استفاده مطرح می‌شوند و در یک نگاه کلی آن‌ها را ارزیابی و در یک فرآیند به نتایجی خواهیم رسید.

او تاکید کرد: بنابراین، ممکن است نیاز به قانون‌زدایی و مقررات‌زدایی در این عرصه پیدا کنیم و این امر به اصطلاحاتی در سطوح هیات دولت، وزیران و قوانین و مقررات بیانجامد. باید فرآیند مورد نیاز در مجلس شورای اسلامی را طی کند.

صادق‌زاده افزود: این همایش فرصت شناسایی این چالش‌ها و ارایه راهکارهای موثر در این زمینه را فراهم می‌کند.

نخستین همایش بین‌المللی «جنبه‌های حقوقی فناوری اطلاعات و ارتباطات» توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران با همکاری پژوهشگاه قوه قضاییه و دانشگاه علم‌و‌فرهنگ و با حضور استادان و متخصصان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و حقوق، در روزهای پنجم و ششم اسفندماه ۱۳۹۶ در تهران برگزار می‌شود.