fa-IR
به مناسبت اولین مناظره استارت‌آپی صداوسیما از شبکه افق

ما و راه دشوار پیشرفت

پنج‌شنبه ۱۹ بهمن‌ماه جاری بود که مناظره موافقان و منتقدان  استارت‌آپ‌ها از شبکه افق پخش شد. در این مناظره مهدی کرباسی کارگردان شب‌نامه، زهرا طباخی سرمقاله نویس وطن امروز و کیهان، سید عباس سید صالحی مدیر فن‌اوا و در طرف دیگر رضا الفت نسب عضو اتحادیه‌ کسب‌وکارهای اینترنتی، اکبر هاشمی مدیرعامل هفته‌نامه شنبه و خبرگزاری شنبه پرس و مهدی غلامی فعال حوزه کارآفرینی حضور داشتند. در روزهای گذشته و پس از پخش این مناظره، فعالان مختلف اکوسیستم استارت‌آپی کشور هرکدام به‌زعم خود نقدهای متفاوتی را به نحوه برگزاری و ماهیت این مناظره داشتند که هر یک از جنبه خود قابل‌تأمل و بررسی است. علیرضا شریف‌منش مدیر تحریریه روزنامه سراسری نسل فردا ازجمله افرادی بود که نقدی متفاوت به این مناظره در صفحه کسب‌وکار و کارآفرینی این روزنامه در تاریخ ۲۳ بهمن‌ماه منتشر کرد.

در این یادداشت ذکرشده که در حال حاضر در کشورمان سیاست راهبر همه امور شده، استارت‌آپ‌ها نیز از این امر استثنا نشده‌اند و اولین مواجهه ما با دنیای پرهیجان استارت‌آپ‌ها تبدیل به‌مواجهه سیاسی شده است. چرا تا زمانی که می‌شود شئون دیگر استارت‌آپ مانند تأثیر اقتصادی، تأثیر بر فضای کسب‌وکار و کارآفرینی، تأثیر بر فضای تکنولوژی، تأثیر بر فضای هیجان و شورآفرینی جوانان از حیث جامعه‌شناسی را موردبررسی قرار داد، فوراً به سمت تحلیل سیاسی ماجرا می‌رویم؟ این انتقادی است که بر هر دو طیف موافق و مخالف کسب‌وکارهای اینترنتی وارد است. طیف مخالف سریعاً بحث مشکلات امنیتی استارت‌آپ‌ها را پیش می‌کشد و سردمداران کسب‌وکارهای نوپا نیز می‌گویند مسائل امنیتی به آنان مربوط نیست.

آیا نباید پس از ۲۵۰ سال منازعه غرب‌ستیزی و غرب‌پرستی، بتوانیم بر سر یک تکنولوژی وارداتی مانند کسب‌وکارهای آنلاین به‌جای مناظره به تبیین بپردازیم و شرایط را برای بهره‌برداری از آن فراهم کنیم؟! آخر یک جوان فارغ‌التحصیل دانشگاه چه چیزی از مسائل امنیتی فضای مجازی می‌داند که بتواند با آن مقابله کند؟

اتحادیه کسب‌وکارهای آنلاین هم موظف است نهایت همکاری را با نهادهای امنیتی انجام دهد تا مشکل امنیتی استارت‌آپ‌ها از حیث خروج اطلاعات از کشور نیز حل شود.

نهادهای امنیتی نیز بد نیست کمی به این داستان بیندیشند که چرا اپ‌استور برای فعالیت در ایران باید هفت‌خان رستم را طی کند اما گوگل پلی بتواند به‌راحتی خارج از ایران فعالیت کند؟ تهدید امنیتی کدام بیشتر است؟ آیا خروج قطره‌ای اطلاعات یک استارت‌آپ کوچک در روستاهای اردبیل مهم‌تر است یا خروج خرواری اطلاعات در جیمیل و غیره؟

دیگر وقت آن رسیده که نهادهای امنیتی نیز در همکاری با صنعتIT  کشور به سمت ساخت و البته انتشار سیستم‌های مبادله اطلاعات داخلی بروند تا اینکه فقط بخواهند بر سر تبادل اطلاعات مانع‌تراشی کنند. در حقیقت جوانان این مرزوبوم مظلومند که باید تاوان عدم اطلاعات کافی مسئولان را در حوزه‌های مختلف بپردازند.

 هرچه بود مناظره مذکور صداوسیما در نازل‌ترین سطح آن برگزار شد و مانند همیشه طیف‌های موافق و مخالف به سمت اتهام‌پراکنی علیه یکدیگر حرکت کردند تا به سمت تبیین مفهوم استارت‌آپ‌ها.

به امید روزی که مشکل شغل در ایران با استفاده از موقعیت پیش‌آمده فضای مجازی حل شود و بتوانیم صادرکننده خدمات و کالا به کشورهای منطقه در چارچوب سند چشم‌انداز بیست‌ساله کشور باشیم.