fa-IR
توسعه همکاری ایران و عمان در حوزه‌های مختلف علم و فناوری

توسعه همکاری ایران و عمان در حوزه‌های مختلف علم و فناوری

در نشست دیدار علی‌مرتضی بی‌رنگ، قائم‌مقام معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری در امور بین‌الملل و رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم‌و‌فناوری با «الربیعی» مدیرکل حوزه دارویی وزارت بهداشت عمان، بر توسعه همکاری علمی و فناوری ایران و عمان تاکید شد.

قائم مقام معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در امور بین‌الملل و رییس مرکز تعاملات بین‌المللی علم‌وفناوری در این نشست با ارایه گزارشی از فعالیت‌های معاونت علمی در زمینه توسعه علم و فناوری اظهار کرد: یکی از اولویت‌های معاونت علمی در سال‌های اخیر، حمایت و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان بوده ‌است. البته «توسعه شتاب‌دهنده‌ها»، «مراکز نوآوری» و «حمایت از توسعه کسب‌و‌کار بین‌المللی شرکت‌های دانش‌بنیان» نیز از دیگر اقداماتی است که در معاونت علمی پیگیری می‌شود.

او ادامه داد: طی ۵ سال گذشته، تعاملات سازنده‌ای بین ایران و عمان در حوزه‌های مختلف علم و فناوری آغاز‌ و مدل‌های همکاری عملیاتی میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با شورای تحقیقات عمان تعریف شد.

بی‌رنگ همچنین بیان کرد: نزدیکی جغرافیایی، فرهنگی و سیاسی دو کشور فرصتی را برای ما و طرف‌های عمانی فراهم کرده‌است تا با سیاست‌های مناسب، پیوندهای عمیق‌تر و موثرتری بین مراکز تحقیقاتی و بخش خصوصی فعال در حوزه فناوری ایجاد کنیم. دعوت برای حضور شرکت‌ها و موسسه‌های تحقیقاتی دو کشور برای بازدید و آشنایی با زیرساخت‌های فناورانه و بازار ایران و عمان، قدم موثری در این مسیر خواهد بود.

در ادامه این دیدار الربیعی، مدیرکل حوزه دارویی وزارت بهداشت عمان، با ابراز تشکر از دعوت و تنظیم این ملاقات، آشنایی و بازدید از دستاوردهای فناورانه ایران در حوزه سلامت را فرصتی برای توسعه همکاری‌های فناورانه عمان با کشورمان اعلام کرد.

او با اشاره به توافق‌های اولیه برای تسهیل فرآیند ثبت و بازاریابی داروها و فراورده‌های زیستی ایران در عمان، مزایای حضور در بازار عمان و صادرات مجدد از این کشور به سایر کشورهای منطقه و حوزه خلیج فارس را برشمرد.

همچنین هیات علم و فناوری عمان در سفر اخیر خود به ایران، از پارک فناوری پردیس و شرکت سیناژن نیز بازدید کرد.