fa-IR
اقتصاد دیجیتال مفاهیم حکمرانی را تغییر می‌دهد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد

اقتصاد دیجیتال مفاهیم حکمرانی را تغییر می‌دهد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ در جشن انقلاب اسلامی دانشگاه شهید بهشتی و در جمع دانشجویان و استادان این دانشگاه با اشاره به اهمیت اقتصاد دیجیتال تاکید کرد: در آینده نزدیک اقتصاد دیجیتال مفاهیم حکمرانی را تغییر می‌دهد.

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به این‌که در این روزها باید نگاهی به گذشته کشور داشته باشیم، گفت: باید سوال کنیم که در گذشته ما چه جایگاهی در فناوری‌ها، صنعت هسته‌ای، دفاعی و نانو فناوری داشتیم؟ قطعا جایگاهی نداشتیم و ورود تکنولوژی‌ها نیز با هدف مصرف‌گرایی انجام می‌شد.

جهرمی بابیان این‌که امروزه جوانان در تکنولوژی و فناوری حرف‌هایی در دنیا دارند، افزود: شاید ما از لحاظ کار گروهی مشکل داشته باشیم اما تربیت‌یافتگان دانشگاهی ما درسطح نخبگان دنیا هستند و باید ببینیم که در آن زمان چه تعداد از جوانان کشور در این سطح حضور داشتند و امروز وضعیت ما چگونه است.

او با اشاره به اقتدار منطقه‌ای ایران گفت: مسایل منطقه‌ای بدون حضور ایران قابل حل نیست و کشورهای دیگر مجبور به مذاکره درباره موضوعات منطقه‌ای و حقوق هسته‌ای ایران شدند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید به این‌که ما در مسیر حرکت به قله هستیم، گفت: این حرکت سخت است و خستگی، چالش و ریزش دارد اما باید نگاه کنیم ببینیم که کجا بوده‌ایم و به کجا باید برویم. دهه فجر زمان مناسبی برای طرح این موضوع است.

او تصریح کرد: متاسفانه می‌بینیم سیاه‌نمایی بسیاری می‌شود و هر اشتباه و خطایی بزرگ‌نمایی و به نظام، انقلاب و به دین‌داری نسبت داده می‌شود.

جهرمی با بیان این‌که در بزرگ‌نمایی و سیاه‌نمایی‌ها دعواهای سیاسی نیز وجود دارد، گفت: البته این مسایل در فعالیت‌های سیاسی و مردم‌سالاری طبیعی است اما گاهی از حدود خیرخواهی و نصیحت خارج و با هدف تخریب انجام می‌شود.

او تصریح کرد: خصلت نظام و مسئولان باید این باشد که اشتباه و انتقادها را بپذیرند، اصلاح کنند و نگران جایگاه خود نیز نباشند. اگر کسی با عدم موفقیت دولت خوشحال می‌شود، بداند که این عدم موفقیت نظام است. در صورتی که دولت از نظام جدا نیست و اگر دولت موفق باشد، به این معنی است که نظام موفق است و اگر دولت موفق نباشد نظام نیز موفق نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگری از سخنان خود، یکی از دستاوردهای بی‌نظیر بشری را فضای مجازی عنوان کرد و افزود: شاید تا امروز هیچ چیزی زندگی بشر را تا این حد دستخوش تغییرات نکرده است. چندین برابر تغییرات نیز در پیش‌رو وجود دارد.

او با تاکید بر اهمیت فضای مجازی، گفت: فضای مجازی فقط یک پیام‌رسان نیست و ابعاد و عمق آن از آن‌چه می‌بینیم فراتر است. تحلیل اقتصادانان بزرگ دنیا این است که ما به زودی با انقلاب صنعتی چهارم مواجه می‌شویم .

جهرمی با بیان این‌که در آینده با مفهوم جدیدی به نام اقتصاد دیجیتال مواجه می‌شویم، افزود: در آینده با تغییر سبک حکمرانی، زندگی و فرهنگ مواجه می‌شویم؛ به طوری‌که جاری شدن تکنولوژی در زندگی بشر تغییرات شگرفی را به وجود می‌آورد.

او بلاک‌چین را یکی دیگر از تغییرات شگرفی دانست که در دنیا نیز مطرح است و ادامه داد: این تکنولوژی مفاهیم حکمرانی را عوض می‌کند و ارزهای دیجیتال مفاهیم بانکداری و اینترنت اشیا نیز سبک زندگی را تغییر می‌دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، تمام زیرساخت‌های آینده را وابسته به فضای مجازی دانست و افزود: یکی از راه‌های برخورد با این تغییرات وادادگی است و باید منتظر باشیم که تکنولوژی بیاید و از مزایا و فرصت‌های آن استفاده کنیم. همانند سال‌های گذشته که چنین کاری انجام شده است.

او تاکید کرد: راه دیگر، برخورد و مقابله با فضای مجازی است و نتیجه هر دو راه‌ شکست است. این در صورتی است که ما در مقابل این فضا چاره داریم و راه آن هم خلاقیت است.

جهرمی با اشاره به این‌که خلاقیت در مغز و قلب جوان ایرانی وجود دارد، گفت: اما شرایط برای شکوفایی خلاقیت جوانان مهیا نیست و رشد خلاقیت‌ها نیاز به زیست‌بوم دارد.

او با تاکید بر این‌که دانش این حوزه در نزد جوانان وجود دارد، افزود: یک نگاه این است که دولت‌ها به سراغ توسعه این خدمات بروند در صورتی که در دنیا دولت‌ها بیشتر مقررات‌گذار هستند. تصدی‌گری از دولت‌ها کنار رفته است و فقط در زیرساخت‌های حاکمیتی حضور دارند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: در حال حاضر عنوان می‌شود که دولت‌ها به غیر از مقررات‌گذاری باید نقش توانمند‌سازی در عرصه اقتصاد دیجیتال هم داشته باشند و بتوانند ظرفیت جوانان خود را توانمند کنند.

او افزود: کسانی می‌توانند جوانان را توانمند کنند که از این حوزه شناخت داشته باشند. آیا مسئولان ما در همه ارکان از انقلاب چهارم صنعتی اطلاع دارند و می‌دانند توسعه اقتصاد دیجیتال چیست؟

جهرمی تاکید کرد: مطمئن باشید که انقلاب صنعتی چهارم حتما در دنیا رخ می‌دهد و اقتصاد دیجیتال بخش عمده‌ای از اقتصاد دنیا می‌شود. اگر امروز در این حوزه فعال شویم، در دنیا عقب نمی‌مانیم اما اگر منفعل باشیم، حکم به اضمحلال آینده خود داده‌ایم.

وی با بیان این‌که شاخص خلاقیت در ایران ۲برابر میزان جهانی است، گفت : اما شاخص ریسک‌پذیری یک و شاخص فرهنگی ۱۰ از ۱۰۰ است که عدد پایینی را نشان می‌دهد. می‌توانیم با گفتمان‌سازی در این حوزه، متولیان را با اهمیت موضوع آشنا کنیم تا دیدگاه‌ها به‌هم نزدیک شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به وجود شورای عالی فضای مجازی در این حوزه، افزود: در این شورا باید به یک وحدت نظر و مقررات‌گذاری در این عرصه برسیم و در ادامه مسیرهای حرکتی و اصلاحی را آغاز کنیم.

او با بیان این‌که این مسیرها مطالبه‌گری می‌خواهد، خطاب به دانشجویان و جوانان حاضر تاکید کرد: مطالبه زمانی محقق می‌شود که مطالعه در این حوزه وجود داشته باشد و من به عنوان نماینده نسل شما و به عنوان کسی که احساس مسئولیت سنگینی در این حوزه دارد، از شما می‌خواهم دانش خود را در این حوزه با مطالعه، گفتگو و تبادل نظر افزایش دهید و از مدیران‌، قانون‌گذاران و دستگاه قضایی کشور مطالبه کنید.

جهرمی به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات اشاره کرد و گفت‌: شبکه ملی اطلاعات ۳ لایه دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها لایه خدمات است و خدمات در این لایه توسط جوانان ایجاد می‌شود و شما می‌توانید ببینید که برخورد با کسب‌و‌کارهای نوپای جوانان در کشور به چه صورت است.

وی تصریح کرد: کسی که بیشترین مطالبه شبکه ملی را دارد، بیشترین سنگ را در مقابل پیشبرد این کسب‌و‌کارها قرار می‌دهد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که امکان سوء استفاده دشمن در این فضا وجود دارد، افزود: این‌که به این دلیل فضای مجازی را کنار بگذاریم درست نیست و باید میدان را از دست دشمن بگیریم. این کار نیز با شعار و حرف انجام نمی‌شود و باید در این حوزه کار انجام شود.