fa-IR
سامانه پایش اطلاعات کشور رونمایی شد

سامانه پایش اطلاعات کشور رونمایی شد

هم‌زمان با دهه فجر انقلاب اسلامی و با حضور محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری از سامانه پایش اطلاعات کشور (پاک) رونمایی شد.

در راستای خدمات‌رسانی به مردم  و مدیریت حوزه‌های خرد و کلان بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی  ایجاد سامانه‌ای به‌عنوان مرکزی برای دیده‌بانی شاخص‌های کلیدی در تمام بخش‌ها، به ویژه بخش‌های اقتصادی، برای رصد فضای کسب‌و‌کار کشور در دستور کار قرار گرفت.

محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری در مراسم گشایش این سامانه، با تاکید بر دقت عمل و سرعت در انتشار اطلاعات و پاسخگویی به درخواست‌ها، مسئولان حوزه ریاستی را به تعامل و هماهنگی نزدیک‌تر با یکدیگر فراخواند.

او گفت: مسولان حوزه ریاستی وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های مختلف به عنوان موتور محرکه زیرمجموعه‌های خود، باید با برگزاری جلسات منظم و همفکری مستمر در روند انجام امور شتاب و سرعت بیشتری ایجاد کنند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری در ادامه با تاکید بر تلاش برای ارتقای روحیه نشاط و امید در جامعه، تصریح کرد: متاسفانه در گذشته به دلیل اختلاف‌هایی که بین برخی مسئولان و جناح‌های مختلف کشور وجود داشت، فضای یاس و ناامیدی در جامعه به وجود آمده بود و اکنون لازم است با هم‌دلی و هماهنگی روزافزون، هرچه بیشتر روحیه نشاط و امید را در جامعه و در میان مردم تقویت کنیم. اهتمام جدی دولت پیشگام و پیشتازی در این مسیر است.

واعظی ادامه داد: دولت مصمم است با کمک و پشتیبانی مردم در مسیر حل و فصل مشکلات با قوت گام بردارد و دولت خود را خدمتگزار مردم می‌داند و به آن افتخار می‌کند.

رییس دفتر رییس‌جمهوری همچنین بر لزوم احترام به ارباب‌رجوع از سوی دستگاه‌های مختلف تاکید کرد و گفت: وظیفه همه مسئولان و دستگاه‌ها، توجه ویژه به مردم و پاسخگویی شایسته به مطالبات آنان است و ضرورت دارد این موضوع از سوی همه دستگاه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

همچنین در این مراسم از رسول سراییان، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران، رضا باقری اصل، معاون دولت الکترونیکی سازمان و هادی ملکی پرست، مدیر کل طرح و توسعه شبکه ملی اطلاعات، تقدیر شد.

پیاده‌سازی این سامانه از ابتدای ۱۳۹۶ آغاز و زیرساخت‌های فنی و حقوقی آن آماده شد. ارایه اطلاعات صحیح شفاف و به‌روز برای نهادهای حاکمیتی کشور، نهادینه کردن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری صحیح بر اساس اطلاعات داشبورد، ارایه تصویر واقع‌گرایانه از عملکرد زیرمجموعه‌های دولت در راستای شفافیت اطلاعاتی و بستر‌سازی تبادل اطلاعات مدیریتی میان دستگاه‌های اجرایی و فراهم شدن امکان تجمیع اطلاعات و داده‌های بخش‌های مختلف، از جمله اهداف پیاده‌سازی این سامانه محسوب می‌شود.

وزارت‌خانه‌های «اقتصاد و امور دارایی»، «صنعت و معدن و تجارت»، «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «ارتباطات و فناوری اطلاعات» و «نفت » و سازمان‌های بورس، گمرک، ثبت‌احوال، بانک مرکزی و سازمان حمایت از تولید‌کننده و مصرف‌کننده از جمله دستگاه‌هایی هستند که در فاز نخست، اطلاعات خود را در قالب ۱۵۰ شاخص کلیدی در سامانه قرارداده‌اند.