fa-IR
ورود استان یزد به بحث شهر هوشمند عالمانه است

ورود استان یزد به بحث شهر هوشمند عالمانه است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه شورای راهبری ICT استان یزد با بیان این‌که دستاوردهای فناوری اطلاعات یزد باید به اشتراک گذاشته شود گفت: استان یزد با حضور قوی تعاونی‌ها و حضور موفق آن‌ها در کنار سایر حوزه‌های ICT پیشرفته، بی‌نیاز از سرمایه‌گذاری خارج از استان است و سطح دانشگاه سطح بسیار مطلوبی است.

محمدجواد آذری جهرمی گفت: فناوری اطلاعات استان یزد با محوریت مجموعه‌های دانشگاهی و خلاقیت آن‌ها باعث شده است که زیست‌بومی که باید برای رشد لایه خدمات در شبکه ملی اطلاعات باید شکل بگیرد، به‌خوبی در استان یزد به‌ویژه در دانشگاه یزد شکل گرفته است.

او با بیان این‌که اگر در این مجموعه‌ها منابع مالی را درست ساماندهی و مدیریت کنیم، «ما می‌توانیم» کمترین نتیجه حاصل از این فعالیت‌هاست، افزود: امروزه ثابت ‌شده است که استان یزد دارای توانمندی و ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه فناوری اطلاعات است و این سطح نسبت به دیگر نقاط کشور بسیار بالاست.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این‌که دستاوردهای فناوری اطلاعات استان یزد باید به اشتراک گذاشته شود، اظهار داشت: در حال حاضر باید بنا بر اعلام مدیرکل ICT استان یزد دوهزار شغل در استان یزد ایجاد شود؛ چنان‌چه بسیاری از جوانان استان‌های دیگر نیز به دلیل وجود زیرساخت‌های خوب در یزد به این استان جذب‌شده‌اند و در حال فعالیت در این حوزه هستند که این همان گنجینه‌ای است که امروزه به‌صورت عینی در استان یزد مشاهده شد.

آذری جهرمی با بیان این‌که اگر چرخه این دستاوردهای دارای ضعف است باید تقویت شود، تصریح کرد: استان یزد با حضور قوی تعاونی‌ها و حضور موفق آن‌ها در کنار سایر حوزه‌های ICT پیشرفته، بی‌نیاز از سرمایه‌گذاری خارج از استان است و سطح دانشگاه سطح بسیار مطلوبی است. خوش‌فکری در پیاده‌سازی مدل هم بسیار بی‌نقص در استان یزد انجام‌شده است و تلاش می‌کنیم اعتبارات این مرکز برای سال آینده به دو برابر برسد و این مرکز بتواند کار را بهتر و بیشتر پیش ببرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه افزود: خوشبختانه با ظرفیت خلاقانه جوانان امروزی در توسعه پروژه بین‌المللی می‌توان ظرفیت اشتغال را فراهم کرد و همچنین با فراهم شدن بستری که برای فعالیت‌های بین‌المللی در حوزه ICT  فراهم است و این‌که نخبگانی در این زمینه در حال فعالیت هستند، شکی نیست اما لازم است کیفیت خدمات افزایش پیدا کند.

او طراحی موتور جستجوگر پارسی‌جو را یکی از افتخارات استان یزد و کشور عنوان کرد و گفت: این مجموعه نشانه دانش، غیرت و ممارست جوانان این مرزوبوم است و نیازمند حمایت از جنس مشاوره برای رشد است. ما نیز در این راستا حمایت‌های لازم را در دستور کار داریم.

آذری جهرمی با تاکید بر این‌که ورود استان یزد به شهر هوشمند ورود عالمانه‌ای است، تصریح کرد: این طرح دارای دو مزیت است اما ابتدا باید هدف از راه‌اندازی این شهر مشخص شود. شهر هوشمند حایز اهمیت است؛ چون پیاده‌سازی شهر هوشمند باعث می‌شود بازاری برای کسب‌وکارهای نوپا ایجاد شود. وقتی صحبت از شهر هوشمند می‌کنیم، کسب‌وکارهایی که در دانشگاه‌ها فعالیت می‌کنند محصولات خود را در شهر هوشمند ارایه کنند که این اقدام شهرداری یزد بسیار ارزشمند است.

بالاترین مقام حوزه ICT  کشور افزود: این حرکت شهرداری یزد در راستای شهر هوشمند یک اقدام بسیار بزرگ در حوزه ICT است و طبیعتا نظام صنفی رایانه و دانشگاه استان یزد باید این فرصت را غنیمت بشمارند و در کنار شهرداری قرار گیرند و همگام باهم این پروژه را به‌پیش ببرند. اگر در حوزه مطالعاتی شهر هوشمند یزد کار آغاز شده است، نتیجه پژوهش‌های خود را به شهرداری تهران که مطالعات خود را درزمینه شهر هوشمند آغاز کرده، ارایه کنید.

او با اشاره به این‌که اگر اپراتورها در عرصه توسعه شهر هوشمند بخواهند فعالیت داشته باشند لازمه آن گسترش ارتباطات است گفت: همچنین طرح نذر اشتغال از امور مهمی است که باید پیگیری شود و در حال حاضر در مرحله تنظیم تفاهم‌نامه با کمیته امداد هستیم که در این طرح ورود کند؛ چراکه سازمانی است که همه مردم به آن اعتماد دارند و توسعه اشتغال یکی از دغدغه‌های جدی کمیته امداد نیز به شمار می‌رود. بنای ما این است که از ظرفیت کمیته امداد برای توسعه اجرای طرح نذر اشتغال استفاده کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان با اشاره به مشکلات تلفن ثابت در استان یزد، تاکید کرد: ۳۸۰ روستایی که در مرحله اول توسعه زیرپوشش قرار گرفتند تا پایان سال از خدمات تلفن ثابت بهره‌مند خواهند شد.