fa-IR
انحصار هیچ پیام‌رسانی پذیرفتنی نیست
رییس‌جمهوری در نشست خبری عنوان کرد

انحصار هیچ پیام‌رسانی پذیرفتنی نیست

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری سه‌شنبه، ۱۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ گفت: توجه به فضای مجازی و اثرگذاری‌اش برای ما که به سمت دولت الکترونیکی در حرکت هستیم و برای جامعه ما که به سمت دانش روز دنیا حرکت می‌کند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

او افزود: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به من گفته است که ۲۰۰ هزار شغل طی دو سال گذشته به صورت موبایل‌محور ایجاد شده است. ما در سراسر کشور به دنبال گسترش نسل‌های سوم و چهارم اینترنت هستیم و اهدافی که برای آن دنبال می‌کنیم هم اهداف فرهنگی، هم اجتماعی، هم اقتصادی و هم سیاسی است.

روحانی گفت: رییس جمهور آمریکا در مورد یک مساله سیاست خارجی توییتی می‌کند و میلیون‌ها واکنش نسبت به آن توییت از سراسر جهان نشان داده می‌شود. او گاهی عقب‌نشینی و حتی گاهی از مردم و مسلمان‌ها نسبت به توییتش عذرخواهی می‌کند. این‌ها نشان می‌دهد که روز به روز آثار شبکه‌های اجتماعی گسترده‌تر می‌شود.

رییس جمهوری با بیان این‌که دولت مصمم است زیرساخت‌ها، محتوا و پلت‌فرم‌های فضای مجازی را توسعه ببخشد، گفت: طی سال‌های گذشته پهنای باند گسترش و دسترسی به فضای مجازی سهولت پیدا کرده است و مردم الان برای دانلود یک فیلم به جای چند دقیقه، چند ثانیه وقت می‌گذارند.

او افزود: دولت مصمم است تا پیام‌رسان‌های داخلی را تقویت کند اما عقیده داریم که انحصار در این حوزه معنا ندارد. اگر قرار باشد یک پیام‌رسان داخلی انحصار را در دست بگیرد، درست نیست. ما باید هم در شبکه‌های داخلی و هم شبکه‌های خارجی حضور داشته باشیم چرا که آثار فرهنگی و اجتماعی دارد.

روحانی با بیان این‌که عمدتا محتوا را خودمان در فضای مجازی تولید می‌کنیم و نسل جوان ما و همه کسانی که به هویت اسلامی و ایرانی ارج می‌دهند  باید با تمام توانشان در این فضا حضور پیدا کنند، تصریح کرد: اگر بتوانیم از فرصت‌های این فضا استفاده کنیم، دیگر به چالش تبدیل نمی‌شود.

رییس جمهوری همچنین گفت: دیگر فضای زمانی که بگوییم این را ببیندیم، آن را از بین ببریم و دیش‌ها را از پشت بام پایین بیندازیم گذشته است. باید فضا را آماده کنیم تا جوان‌ها به نفع خود و خانواده در فضای مجازی حضور پیدا کنند.

روحانی با بیان این‌که افزایش نرخ ارز دلایل روانی و تبلیغاتی دارد، گفت: اگر نرخ ارز امروز بالاتر از قبل است، حتما دلایل تجاری و اقتصادی نمی‌تواند داشته باشد؛ به دلیل این که ما در تامین ارز و مخارج ارزی ترازمان مثبت است و درآمد ارزی ما بیش از مخارج ارزی است.

رییس دولت دوازدهم گفت: توصیه من به مردم این است که در این مسیر پرریسک به خاطر منافع خود قدم بر ندارند؛ راه‌های دیگر بهتری است تا از مایملک خود استفاده کنند و این مسیر، مسیر باثباتی نخواهد بود.

روحانی افزود: به مردم قول می‌دهم در دولت دوازدهم شاهد رشد مداوم و مستمر اقتصادی کشور و انشالله شاهد پیشرفت در همه زمینه‌ها باشیم.