fa-IR
شرکت‌های بزرگ فناوری ضرر سنگینی متحمل شدند
سقوط بی‌سابقه شاخص سهام داوجونز در یک دهه گذشته

شرکت‌های بزرگ فناوری ضرر سنگینی متحمل شدند

انتشار گزارش وزارت کار آمریکا در روز جمعه نشان داد که میانگین حقوق و دستمزد در این کشور بیش از حد انتظار رشد پیدا کرده است. تقریبا همزمان با انتشار این گزارش شاخص سهام زیادی در آمریکا سقوط کرد و در این میان شرکت‌های فناوری که در آمریکا هستند با ضررهای سنگینی مواجه شدند.
در واقع با افزایش میزان حقوق و دستمزد رتبه اعتباری کارکنان افزایش خواهد یافت که در نتیجه توانایی مردم برای گرفتن وام بالا می‌رود. در نهایت خروج سپرده‌های بانکی سبب افزایش نقدینگی و تورم خواهد ‌شد.
فدرال رزرو که وظیفه نظارت بر عملیات بانکی در آمریکا را بر عهده دارد، برای کنترل این نقدینگی و تورم احتمالا نرخ بهره بانکی را افزایش خواهد داد که این عامل سبب افزایش هزینه شرکت‌ها خواهد شد.

پیش‌بینی وقوع چنین عاملی باعث افت ۱۱۷۵ امتیازی سهام داوجونز در روز جمعه شد که معادل ۴.۶ درصد کاهش ارزش این سهام بوده است. این میزان از سقوط در طی یک روز، در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است و می‌تواند یک سقوط ویرانگر مانند رکود بزرگی باشد که ۸۹ سال پیش رخ داده بود.

شاخص داوجونز شامل ۳۰ شرکت برتر صنعتی آمریکا است و به نوعی شاخص اصلی اقتصاد آمریکا را شکل می‌دهد. بیشتر شرکت‌های فعال در داوجونز شرکت‌های بزرگ فناوری جهان از جمله گوگل، اپل، مایکروسافت و اچ‌پی هستند که این پیش‌بینی‌ها باعث کاهش شدید سهام این شرکت‌ها شده است، به‌طوری که فیسبوک، آمازون، گوگل و مایکروسافت به ترتیب با ۳.۶، ۳.۲، ۲.۳ و ۲.۲ میلیارد دلار در این فهرست قرار گرفته‌اند.
اگرچه شرکت‌های فناوری زیادی در اثر این اتفاقات با سقوط سهام مواجه شده‌اند اما کارشناسان معتقدند ارزش این نوع از شرکت‌ها چندان به بازار سهام وابسته نیست و آن‌ها می‌توانند با تغییراتی دوباره ارزش اصلی خود را به‌دست آوردند.