کارگاه «مدل کسب‌وکار» برگزار شد
در پارک علم و فناوری کردستان

کارگاه «مدل کسب‌وکار» برگزار شد

کارگاه تخصصی «مدل کسب‌وکار» از سری کارگاه‌های تخصصی مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، به‌منظور آشنایی شرکت‌کنندگان با مدل‌های کسب‌وکار و مفاهیم مرتبط ازجمله مخاطبان و مشتریان، ارزش پیشنهادی، راه‌حل پیشنهادی، کانال دسترسی به بازار، هزینه‌ها و درآمدها آغاز شد.

این کارگاه روز دو‌شنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ با حضور مدیران عامل و نمایندگان واحدهای مستقر در پارک علم و فناوری کردستان، دانشجویان، فارغ‌التحصیلان دانشگاه و علاقه‌مندان حوزه کسب‌وکار در سالن چندمنظوره پارک علم و فناوری برگزار ‌شد.

مصطفی کریمیان اقبال، مدرس کارگاه و متخصص حوزه کسب‌وکار در ابتدا گفت: مدل‌های کسب‌وکار سهم قابل‌توجهی در موفقیت یا شکست بنگاه‌های اقتصادی ایفا می‌کنند. این مدل‌ها، چارچوبی از عوامل موفقیت و تولید ثروت هستند که کارکردی چندگانه دارند و نشان می‌دهند که کدام فعالیت‌ها، به چه شیوه‌ای و در چه زمانی باید انجام گیرند که درنهایت هم برای سازمان و هم مشتری تولید ارزش شود. او در ادامه با ارایه تعریفی ساده از «مدل کسب‌وکار» اظهار کرد: «مدل کسب‌وکار ابزاری مفهومی است که شامل مجموعه‌ای از عناصر و ارتباط آن‌ها بوده و منطق شرکت جهت درآمدزایی را نشان می‌دهد.» این توصیف ارزشی است که شرکتی به یک یا بخشی از مشتریان می‌دهد و معماری یک بنگاه و شبکه شرکا جهت خلق، بازاریابی و تحویل ارزش ارتباط سرمایه‌ای برای ایجاد جریان‌های درآمدی پایدار و سودآور را نشان می‌دهد.

در بخش بعدی، کریمیان اقبال اجزای سازنده مدل کسب‌وکار را معرفی و تصریح کرد: بوم مدل کسب‌وکار از ۹ بخش اساسی تشکیل‌شده است که با طراحی این ابزار امکان استفاده گروهی و به چالش کشیدن مدل کسب‌وکار برای فرد و گروه همراه او ممکن می‌شود. در ادامه با ارایه مثال‌هایی به‌صورت عینی، مفاهیم پایه‌ای در حوزه مدل کسب‌وکار، بخش‌بندی مشتریان، برقراری ارتباط سازنده با مشتریان، ارزش پیشنهادی، کانال‌های دسترسی به بازار، روش‌های مختلف ایجاد نقدینگی و کسب درآمد از مشتری، مشخص کردن منابع انسانی-مالی سازمان/ شرکت به‌عنوان دارایی‌های آن، تعیین شرکای کلیدی به‌منظور بهبود و توسعه عملکرد کسب‌وکار، مشخص کردن هزینه‌های عملیاتی سازی مدل‌های کسب‌وکار و تدوین ساختار هزینه‌ها تدریس شد.

بخش دیگری از  این کارگاه، به تشکیل تیم‌های کاری اختصاص داشت و مدرس، به راهنمایی تیم‌ها در زمینه طراحی مدل کسب‌وکار پرداخت.

پارک علم و فناوری کردستان با همکاری مرکز توانمندسازی و تسهیل‌گری کسب‌وکارهای نوپای فاوا، در راستای رسالت خود، کارگاه‌های تخصصی، علمی و آموزشی متعددی را به‌منظور توانمندسازی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان و علاقه‌مندان به این حوزه در جهت ایجاد کسب‌و‌کارهای نوپا برگزار می‌کند.