باید اکوسیستم کسب‌و‌کارهای نو در کشور ایجاد شود
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد

باید اکوسیستم کسب‌و‌کارهای نو در کشور ایجاد شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در شورای اداری استان خراسان جنوبی با اشاره به اهمیت فناوری اطلاعات در ایجاد اشتغال، گفت: برای رشد اشتغال در این حوزه، باید اکوسیستم کسب‌و‌کارهای نوپا در کشور ایجاد شود.

محمد‌جواد آذری جهرمی با اشاره به وضعیت حال حاضر ایران در منطقه، گفت: جمهوری اسلامی ایران در منطقه و داخل کشور دارای اقتدار است و بدون حضور ایران مسائل منطقه حل نمی‌شود.

او تصریح کرد: تلاش‌های بسیاری در سال‌های اخیر برای حذف ایران از روند‌های منطقه انجام شد که البته نتوانستند و این نشان از اقتدار جمهوری اسلامی ایران در منطقه است.

جهرمی به وضعیت رشد و پیشرفت در رژیم گذشته ایران اشاره کرد و گفت: در آن زمان ما حرفی برای گفتن نداشتیم اما در حال حاضر در صنایع نفت، پتروشیمی، هسته‌ای‌، نانو و بایو‌تکنولوژی حرفی برای گفتن داریم.

او با بیان این‌که اشکالات و چالش‌هایی در جامعه وجود دارد، افزود‌: این طبیعی است که هرچه جامعه بزرگتر شود، مشکلات آن نیز بزرگتر می‌شود. باید برای حل این مشکلات تلاش کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بخش دیگر از سخنان خود که در جمع مدیران استانی استان خراسان جنوبی عنوان می‌شد، به مشکل کم‌آبی در کشور و این استان اشاره کرد و گفت: دولت در این حوزه برنامه‌ریزی خاصی دارد و با اختصاص ۱/۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی و ۱/۵ میلیارد دلار از منابع بانک‌ها به اشتغال در روستاها کمک می‌کند.

او تصریح کرد: با بخشی از این اعتبارات و با تکنولوژی‌های جدید و هوشمند‌سازی می‌توانیم سیستم‌های آبیاری نوین را در روستاها توسعه دهیم.

جهرمی با اشاره به استفاده از فناوری اطلاعات و اینترنت اشیا برای هوشمند‌سازی آبیاری‌ها، گفت: در همین راستا پروژه‌هایی در استان فارس و اردبیل به صورت آزمایشی انجام شد که تا ۵۰ درصد در آب صرفه‌جویی را نشان داد و در مصرف برق نیز صرفه‌جویی خوبی شد.

او به وضعیت اشتغال در حوزه فضای مجازی نیز اشاره کرد و گفت: فناوری اطلاعات در حوزه خدمات نقش بارز و این فضا نیاز به خلاقیت دارد. این خلاقیت در مغز جوان مومن، انقلابی و فعال جمهوری اسلامی است و این جوانان برای ایجاد این خلاقیت نیاز به فضا و اتمسفر دارند.

جهرمی با تاکید به این‌که اتمسفر و اکوسیستم کسب‌و‌کارهای نوپا باید در کشور ایجاد شود، افزود: این کسب‌وکارها در کنار دانشگاه‌ها رونق می‌گیرند.

او تصریح کرد: تاکنون با فرآهم شدن زیرساخت‌ها در سال گذشته و ۶ ماهه نخست امسال ۱۵۰ هزار شغل در این حوزه ایجاد شده است که جوانان ما با تقویت مراکز رشد، توانمندسازی و ایجاد قوانین می‌توانند اقتصاد فضای مجازی را از آن خود کنند.

جهرمی تاکید کرد: ایران در شاخص خلاقیت و راه‌اندازی کسب‌و‌کار ۳ برابر کشورهای منطقه خاورمیانه و ۲ برابر متوسط دنیا است و چه گنجی بالاتر از این وجود دارد.

او با اشاره به پروژه‌هایی که امروز در استان خراسان جنوبی به بهره‌برداری رسید، تصریح کرد: تمام شهر‌های این استان به نسل‌های ۳ و ۴ تلفن همراه مجهز شدند و برای ۳۱۰ روستا امکان دسترسی به خدمات نسل دوم ایجاد شده است. ۱۸۲ روستا نیز به صورت هم‌زمان از شبکه‌های ایرانسل و همراه اول استفاده می‌کنند.

او با اشاره به این‌که ۲۸ روستای بالای ۲۰ خانوار از ۸۷۴ روستای این استان امکان ارتباطی ندارد، به مدیر عامل مخابرات ایران تاکید کرد تا شهریور سال آینده (۱۳۹۷) مشکلات ارتباطی روستاهای کمتر برخوردار این استان برطرف شود.