کلید توسعه اشتغال و اقتصاد، تصمیم‌گیری‌ درباره شهر هوشمند است

کلید توسعه اشتغال و اقتصاد، تصمیم‌گیری‌ درباره شهر هوشمند است

وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات دوشنبه ۱۶ بهمن‌ماه ۱۳۹۶ که برای افتتاح پروژه های حوزه ICT استان خراسان رضوی به مشهد سفر کرده بود، با بیان این‌که امروزه در دنیا شاخص‌های حوزه ICT براساس هوشمندسازی شهر تعیین می‌شود، گفت: توسعه افتصاد دیجیتال، فناوری‌های نوین و‌ شهر هوشمند نیاز به پوشش‌ خدمات ارتباطی در سطح استان خراسان رضوی دارد که امروز ‌پیشرفت‌های خوبی در این زمینه حاصل شده است.

محمدجواد آذری‌جهرمی که در شورای شهر مشهد سخن می‌گفت، با اشاره به چالش بیکاری در کشور  افزود: شاخص‌های خدمات نشان می‌دهد که فناوری اطلاعات در زمینه رفع بیکاری می‌تواند کمک کند و حاکمیت تلاش کرده با تشکیل زیست‌بوم‌هایی چون مراکز رشد و شتاب‌دهنده و تامین منابع مالی به صورت تخصصی و ‌ارایه راهکارهایی برای تامین منابع مالی در این زمینه کمک کند.

او با اشاره به رقابت کشورها برای تصاحب سهمی از اقتصاد دیجیتال بین‌الملل افزود: اگر می‌خواهیم در اقتصاد نوین و فضای مجازی، اقتصاد میلیارد دلاری داشته باشیم، باید نگاهمان به بازارهای بین‌المللی باشد.

آذری جهرمی بازار را یکی از نیازمندی‌های کسب‌و‌‌کارهای نوپا دانست و ‌اظهار‌ کرد: حوزه شهر هوشمند که در مشهد پروژه‌هایی در این ارتباط تعریف شده است یکی از همین بازارهاست.

عضو ‌کابینه دولت تدبیر و‌ امید با بیان این‌که امروزه حاکمیت شهری باید علاوه بر قانونگذاری و‌ نظارت، توانمندساز نیز باشند، تصریح کرد: امروز ‌در شاخص‌گذاری‌های دنیای ICT، رتبه ما علاوه بر شاخص‌های میزان دسترسی و پهن‌باند، به شاخص‌های شهر هوشمند وابسته می‌شود که شرکت‌های نوپا و جوانان خلاق این مشکل را حل می‌کنند. وظیفه دولت در این راه، هدف‌گذاری و شاخص‌گذاری است.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT در کشور با بیان این‌که عمدتا تعریف شهر هوشمند در بعضی از شهرداری‌ها داشتن سیستم اتوماسیون‌ خدمات شهری و‌ نظام موازی دولت الکترونیک است، گفت: پیشنهاد می‌کنم برای بهره‌وری بیشتر، کار مشترکی میان شهرداری‌های تهران و‌ مشهد صورت گیرد تا هوشمندسازی شهر، بسیاری از مشکلات مشهد را حل کند.