بازنگری در اکوسیستم استارت‌آپی خراسان جنوبی ضروری است
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد

بازنگری در اکوسیستم استارت‌آپی خراسان جنوبی ضروری است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در در ادامه سفر خود به استان خراسان جنوبی در نشست صمیمی با جوانان نخبه و استارت‌آپ‌های استان خراسان جنوبی، با مشکلات و مسائل فعالان این حوزه از نزدیک آشنا شد و منابع آینده دنیا را نیروی انسانی و خلاقیت عنوان کرد.

محمدجواد آذری جهرمی در این نشست با اشاره به این‌که نیاز به شناخت بیشتری در حوزه استارت‌آپ‌ها وجود دارد، گفت: فعالان این حوزه نیاز بیشتری دارند که اکوسیستم و فضای مرتبط با این کسب‌و‌کارها را بشناسند.

او مبنای فعالیت در این حوزه را خلاقیت بیان کردو افزود: در این حوزه نمی‌توان مسائل و مشکلات را با یک دستورالعمل حل کرد چرا که در هر منطقه‌ای راه حل مشکلات متفاوت است.

جهرمی نیروی انسانی متخصص را یکی از الزامات این حوزه عنوان کرد و گفت: در دانشگاه‌ها نیروی متخصص برای این اکوسیستم تربیت نمی‌شود .نیروی تخصصی مورد نیاز این اکوسیستم در مراکز رشد، شتابدهنده‌ها و مراکز توانمند‌سازی آموزش و رشد پیدا می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بیان جمع‌بندی خود از طرح مسائل و مشکلات فعالان این حوزه در استان خراسان جنوبی گفت: به نظر می‌رسد که چرخ اکوسیستم کسب‌و‌کارهای نوپا در این استان به خوبی کار نمی‌کند و باید مشکلات آن بررسی و رفع شود.

او تصریح کرد: این‌که در این استان با وجود دانشگاه، پارک فناوری، مرکز رشد و مرکز توانمند‌سازی هنوز این اکوسیستم دچار مشکل است، نشان می‌دهد مشکلاتی در این زمینه وجود دارد و باید با بازنگری و اصلاح رویه‌ها مشکلات کاهش یابد.

او در زمینه اهمیت نیروی انسانی خلاق با اشاره به این‌که منابع آینده نیروی انسانی و خلاقیت است، افزود: در این حوزه باید فرهنگ‌سازی از خود ما آغاز شود و تلاش کنیم که دانش خود را افزایش دهیم. البته ما هم در دولت همین مسیر را پیش می‌بریم.

جهرمی درباره فرهنگ ارایه خدمت نیز تاکید کرد: در این حوزه فرهنگ ارایه خدمت باید نهادینه شود و از درز اطلاعات مشتریان و دخالت‌های بی‌جا جلوگیری شود تا اعتماد مردم نیز نسبت به خدمات ما افزایش پیدا کند.

او تامین مالی استارت‌آپ‌ها از طریق وام‌های کم‌حجم و کم‌بهره را مفید دانست و افزود: این وام‌ها برای مراحل شروع به‌کار استارت‌آپ‌ها مناسب و اثرگذار است اما تقسیم پول برای رفع مسئولیت نادرست و خطرناک است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این‌که تکنولوژی و شبکه‌های اجتماعی در این حوزه از یک دهه گذشته وارد‌ شده‌اند، تاکید کرد: به این دلیل که ما در این حوزه آماده نبودیم، مشکلاتی را در زمینه شبکه‌های اجتماعی داریم.

او تصریح کرد: اقتصاد دیجیتال و فناوری‌ها در آینده نزدیک می‌آیند و بر فرهنگ و حکمرانی ما تاثیر می‌گذارند و اگر فعال نباشیم محکوم به تبعیت هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پایان این نشست به فعالان این حوزه توصیه کرد: درباره اکوسیستم استارت‌آپی مطالعه داشته باشید و مسائل آن را به صورت عمیق ببینید؛ چرا که اگر دانش ما در این حوزه سطحی باشد از دیگران نمی‌توانیم توقع داشته باشیم.

همچنین در ابتدای این نشست صمیمی با جوانان نخبه و استارت‌آپ‌های این حوزه مسائل و مشکلاتی را در زمینه وضعیت استقرار استارت‌آپ‌ها در مراکز رشد و پارک فناوری، مشکلات بیمه و مالیات، نیروی انسانی متخصص را با وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح کردند.