شرط لازم توسعه کسب‌و‌‌کارهای نوپا ایجاد اکوسیستم رشد آن‌هاست

شرط لازم توسعه کسب‌و‌‌کارهای نوپا ایجاد اکوسیستم رشد آن‌هاست

 وزیر ارتباطات و‌ فناوری اطلاعات در نشست شرکت‌ها، استارت‌آپ‌ها و فعالان حوزه ICT استان یزد با اشاره به این‌که ابلاغ استفاده از ضد بدافزار بومی یک دستور حاکمیتی برای بخش دولتی است، گفت: وجود اکوسیستم برای رشد کسب‌و‌کارهای نوپا شرط لازم و خلاقیت شرط کافی است.

محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به بحث حمایت از ابزارها گفت: امنیت برای ما بحث حاکمیتی است و همه کشورها در حوزه‌های دفاعی مباحث حاکمیتی خود را دارند و اگر می‌گویند از ضد بدافزار بومی استفاده شود، این یک دستور حاکمیتی است.

او با اعلام این‌که باید توان خود را در عرصه حاکمیتی بالا ببریم، افزود: این ابلاغ در زمینه استفاده از ضد بدافزار بومی فقط مختص بخش دولتی است و بخش خصوصی الزامی در این‌باره ندارند.

آذری جهرمی با بیان این‌که در عرصه سرویس‌های اقتصادی نباید رقابت را از بین ببریم، اظهار کرد: در هر عرصه‌ای نمی‌توان اعمال حاکمیت کرد. لذا احترام اکوسیستم را باید نگه داریم و بر مبنای آن حرکت کنیم و قیاس پادویش در مقابل سایر اپلیکیشن‌ها نیاز حاکمیتی و‌ صنایع دفاعی ماست.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به آمار کاهش اشتغال در اقتصاد صنعتی و ‌کشاورزی نسبت به میزان سرمایه‌گذاری تصریح کرد: تنها حوزه‌ای که با رشد اشتغال در مقایسه با میزان سرمایه‌گذاری انجام شده روبرو بوده است، بخش خدمات است که فناوری اطلاعات نقش بسیار زیادی در آن دارد.

بالاترین مقام مسئول حوزه ICT با اشاره به آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۷ گفت: در شاخص ایجاد کسب‌و‌کارهای نوپا که مبتنی بر خلاقیت و‌ نیروی انسانی است، شاخص‌های ایران سه برابر منطقه و دو برابر شاخص‌های جهانی است.

وزیر ارتباطات و‌فناوری اطلاعات شرط لازم برای ایجاد کسب‌و‌کارهای نوپا را خلاقیت دانست و گفت: البته شرط لازم برای توسعه آن، وجود اکوسیستم است تا بتواند این کسب‌و‌کارها را رشد دهد.

آذری جهرمی با بیان این‌که همه شرایط برای ایجاد اکوسیستم کسب و‌کارهای نوپا امروز در کشور فراهم نیست، توضیح داد: البته دولت از سال ۱۳۹۳ حرکتی را در توسعه زیرساخت‌های ارتباطی آغاز کرد که باعث شد آن‌ها به زیرساخت‌های توسعه کشور تبدیل شود؛ به‌طوری‌ که از ابتدای سال ۹۵ تا ۶ ماهه نخست سال ۹۶ در حوزه فضای مجازی ۱۵۰ هزار شغل ایجاد شده است.

او اینترنت اشیا، هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ به را سه ضلعی توسعه اقتصاد دیجیتال دانست و افزود: امروز استعدادهای ما از دنیا عقب‌ماندگی ندارند اما تجربه شکست عرصه صنعتی در ورود به حوزه مخابرات را داریم و‌ می‌توانیم از آن درس بگیریم. زمانی سازندگان داخلی جلوتر از شرکت‌هایی چون سامسونگ، سوییچ تولید می‌کردند اما امروز وضع به گونه دیگریست.

عضو‌ کابینه دولت دوازدهم با بیان این‌که برای ایجاد اکوسیستم باید گفتمان اقتصاد دیجیتال را در کشور‌حاکم کنیم، اظهار‌کرد: اگر خودمان را از هم اکنون آماده کنیم و فعالانه با آن برخورد کنیم در پنج سال آینده حرفی برای گفتن خواهیم داشت.